Քաղաքական 22:31 15/01/2022 Տարածաշրջան
«Մարտում պետք է Պորոխ, և ոչ թե վաԶելին»,-նման կարգախոս է ընտրել «Եվրոպական համերաշխություն» կուսակցությունն ի աջակցություն իր առաջնորդի՝ Պյոտր Պորոշենկոյի, որին հունվարի 17-ին դատարանը կարող է կալանավորել։
Կուսակցության կենտրոնական շտաբի ղեկավար Ալեքսանդր Տուրչինովն իր ֆեյսբուքյան էջում   կոչ է արել մարդկանց գնալ Կիևի օդանավակայան՝ դիմավորելու արտասահմանից ժամանող Պորոշենկոյին, ապա կազմակերպված կերպով տեղափոխվել դատարանի շենքի դիմաց, որտեղ քննելու են Պորոշենկոյի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրելու հարցը։
Հենց Տուրչինովն էլ գրառմանը կից հրապարակել է այդ կարգախոսով լուսանկարը։
Ուկրաինայում նախկին նախագահ Պորոշենկոյին հաճախ կրճատ Պորոխ են անվանում, իսկ գործող նախագահ Զելենսկուն՝ Զե։ Երկու դեպքում էլ այն ջերմ զգացումների, քաղաքական գործիչների նկատմամբ համակրանքի արտահայտում է։
Հիշեցնենք, որ վերջին նախագահական ընտրություններին Վլադիմիր Զելենսկին իր ընտրարշավն իրականացնում էր «Զե! Նախագահ» կարգախոսով։ Սակայն «Մարտում պետք է Պորոխ, և ոչ թե վաԶելին»-ի մեջ Զե-ն օգտագործվում է բացասական իմաստով ու հակադրվում «Պորոխին»,որը թարգմանաբար նշանակում է վառոդ, պայթուցիկ նյութ։
Այս ձևակերպման մեջ «պորոխ»-ն ասոցացվում է կրակի, մարտի, հաղթանակի հետ, իսկ «վաԶելին»-ը սեքսուալ ենթատեքստի պատճառով նվաստացման հետ։
Առաջին անգամ «Մարտում պետք է Պորոխ, և ոչ թե վաԶելին» կարգախոսն ուկրաինացիները լսեցին 2019 թվականի գարնանը «Պուլի» (“Кулі”-ուկր.) խմբի երգում։ Խմբի անդամներն իրենց համարում են ռազմահայրենսիրական երաժիշտներ։ Նրանք այդ երգը գրել էին ի աջակցություն Ուկրաինայի նախագահի թեկնածու Պորոշենկոյի։
Սակայն այն հայտնի չդարձավ. YouTube -ում տեսահոլովակը դիտել է 35 հազար մարդ, ինչն Ուկրաինայի դեպքում փոքր թիվ է։
Վերջին շրջանում Պորոշենկոյի դեմ տեղեկատվական արշավն ակտիվացել է կապված հունվարի 17-ին դատարանում նրա նկատմամբ խափանման միջոցի միջնորդության քննարկման հետ։ Նրան կասկածում են պետական դավաճանության ու ահաբեկչությանն աջակցելու մեջ՝ Ուկրաինայի վերահսկողության ներքո չգտնվող Դոնբասի տարածքներից  ածուխի մատակարարման գործով։
Քննիչները կարծում են, որ Ուկրաինայի հինգերորդ նախագահը մասնակցել է «Ընդդիմադիր պլատֆորմ հանուն կյանքի» կուսակցության քաղխորհրդի ղեկավար և ՌԴ նախագահի կնքահայր Վիկտոր Մեդվեդչուկի սխեմային։ Իբր նա օգնել է խափանել Հարավային Աֆրիկայից ածխի մատակարարումը, որպեսզի Ուկրաինային մատակարարվի Դոնբասում արդյունահանված ածուխը։
Պորոշենկոն մեղադրանքը չի ընդունում։ Դեկտեմբերի կեսերին նա մեկնել էր արտասահման՝ հայտարարելով, որ հունվարի 17-ին կվերադառնա ու դատարան կներկայանա։ Նրա փաստաբանն ասել էր, որ Պորոշենկոյի ընտանիքը վաղուց էր ծրագրել արտերկիր մեկնելը։ Սակայն Ուկրաինայի Հետաքննությունների պետական բյուրոն հայտարարել է, որ տոմսերը գնվել են նույն օրը, երբ փորձել են նախկին նախագահին ծանուցագիր հանձնել։
Պորոշենկոյի դեմ սա առաջին քրեական գործը չէ, որ հարուցվել է 2019-ի նախագահական ընտրություններում նրա տարած պարտությունից հետո։ 2020-ի հուլիսին Ուկրաինայի գլխավոր դատախազը հայտարարեց, որ Պորոշենկոյի դեմ 24 քրեական գործ կա հարուցված։ Պորոշենկոյի կողմնակիցները դրանք որակում են քաղաքական հետապնդումներ։
Զելենսկու կարգախոսն ընտրություններին առավելագույնս պոպուլիստական էր՝ գարուն կգա, ու մենք ծառ կտնկենք։ Սակայն մինչ օրս որևէ աղմկահարույց  քննություն չի ավարտվել դատավճռով կամ քաղաքական գործչի մեղքն ապացուցելով։
Միաժամանակ, Զելենսկու պաշտոնավարման առաջին ժամկետը մոտենում է ավարտին։ Հերթական նախագահական ընտրությունները կանցկացվեն 2024-ի գարնանը։ Ավանդաբար Ուկրաինայում նախընտրական պայքարը մեկնարկում է քվեարկությունից 1.5-2 տարի առաջ։

Политика 20:36 15/01/2022 В мире
«В бою нужен Порох, а не ваЗелин», – такой слоган партия «Европейская солидарность» стала использовать в поддержку своего лидера – Петра Порошенко, которого 17 января суд может арестовать.
Руководитель центрального штаба «Европейской солидарности» Александр Турчинов опубликовал на своей странице в социальной сети Facebook запись с призывом приходить в аэропорт «Киев» (Жуляны), чтобы встретить прилетевшего из-за границы Порошенко, а затем «организованно переместиться в Печерский суд» Киева, где будут выбирать меру пресечения экс-президенту.
Турчинов проиллюстрировал пост слоганом про порох и вазелин. Это прямая отсылка к президентам Петру Порошенко, которого сокращенно называют Порох, и Владимиру Зеленскому, которого часто называют Зе.
Обращения в обоих случаях – проявление теплых чувств, их используют симпатизирующие каждому из политиков.
Например, в 2005 году на инаугурации президента Виктора Ющенко участники застолья пели «Этот день победы порохом пропах». Петро Порошенко был замглавой избирательного штаба Ющенко, и считалось, что он больше всех вложил нематериальных ресурсов в его победу. И сейчас партийные ролики «Европейской солидарности» в поддержку Порошенко начинаются с фразы «Украине нужен Порох».
Оборот «Зе!Президент», выкрашенный в зеленый цвет, был официальным слоганом предвыборной кампании Владимира Зеленского на выборах президента . Часто шестой президент Украины подписывается как Зе.
Однако во фразе «В бою нужен Порох, а не ваЗелин» сокращение «Зе» использовано в негативной коннотации, в противопоставление «Пороху».
В данной конструкции порох ассоциируется с огнем, боем, то есть с победой и жизнью, а «вазелин» – с проигрышем и унижением из-за сексуального подтекста.
Впервые слоган «В бою нужен Порох, а не ваЗелин» украинцы услышали весной 2019 года. Это строчки из песни украинской группы «Пули» («Кулі». – Укр.), участники которой называют себя военно-патриотическими музыкантами.
Видимо, исполнение песни музыкантами, связанными с боевыми действиями на востоке Украины, должно было усилить эмоциональный фон и конкретизировать контекст: победа и поражение в войне.
«Пули» написали песню в поддержку кандидата на пост президента Украины Порошенко. Однако она не имела резонанса, не пользовалась популярностью. В YouTube клип просмотрен 35 тысяч раз – это ничтожно мало для украинских реалий.
В последние месяцы информационная кампания в поддержку Петра Порошенко усилилась из-за того, что 17 января в Киеве в суде будут избирать меру пресечения экс-президенту. Порошенко  стал подозреваемым в госизмене и содействии терроризму по делу о поставках угля из неподконтрольных правительству Украины территорий. Следователи считают, что пятый президент Украины участвовал в схеме Виктора Медведчука, главы политсовета партии «Оппозиционная платформа за жизнь» и кума президента России.  Якобы он помог сорвать поставки угля из ЮАР, чтобы в Украину поставлялся уголь, который добывается на неподконтрольных Киеву территориях.
Порошенко обвинение отрицает. В середине декабря он улетел за границу, заявив, что вернется в страну 17 января на суд. Адвокат Порошенко уверял, что семья Порошенко давно запланировала поездку за границу. Однако Государственное бюро расследований Украины заявило, что авиабилеты куплены в тот же день после того, как экс-президенту пытались вручить повестку.
Это не первое уголовное дело, возбужденное против Порошенко после его проигрыша на выборах в 2019 году. В июле 2020 года Офис Генерального прокурора Украины назвал их число – 24 уголовных дела.
Сторонники Порошенко называют происходящее политическим преследованием. Основной лозунг Зеленского на выборах был максимально популистским – придет весна, будем сажать. Однако до сих пор нет ни одного громкого расследования, которое завершилось приговором и доказанной виной политика. Тем временем, первый президентский срок Зеленского истекает. Очередные выборы пройдут весной 2024 года. Традиционно неофициальная предвыборная борьба в Украине начинается за полтора - два года до голосования.