Քաղաքական 13:21 15/01/2022 Աշխարհում
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լեհաստանի ԱԳ նախարար Զբիգնև Ռաուն ծրագրում է փետրվարի կեսերին այցելել Մոսկվա։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին շաբաթ օրը լեհական մամուլի գործակալությանը հայտնել է հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղարը։
Նրա խոսքով, Ռաուն նախ կայցելի Ուկրաինա և ԱՄՆ։
«Եվ հաջորդ ամսվա կեսերին, ամենայն հավանականությամբ փետրվարի 15-ին, ԵԱՀԿ նախագահը կհանդիպի ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ Մոսկվա այցը ԵԱՀԿ նախագահի համար նորմալ ընթացակարգ է, քանի որ Ռուսաստանը այդ կազմակերպության ամենակարևոր անդամ երկրներցի մեկն է»,- ասել է մամուլի քարտուղարը։
Ռաուն Վաշինգտոնում կհանդիպի ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ։ Հաղորդվում է, որ հնարավոր են նաև նախարարի այլ հանդիպումներ Վաշինգտոնում, սակայն այս այցի մանրամասները դեռ հստակեցված չեն։

Politics 13:32 15/01/2022 World
Polish Foreign Minister and OSCE Chairperson-in-Office Zbigniew Rau plans to visit Moscow in mid-February, Polish Foreign Ministry Spokesperson Lukasz Jasina told the Polish Press Agency on Saturday, TASS reported.
As the spokesperson explained, Rau will first visit Ukraine and the United States. "And in the middle of next month, most probably, on February 15, the OSCE chair will meet with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov. A visit to Moscow is a normal procedure for the OSCE chair as Russia is one of the most important member states of that organization," he said.
At a session of the OSCE (Organization for Security and Cooperation in Europe) Permanent Council in Vienna on January 13, Poland’s top diplomat outlined priorities of the country’s OSCE’s presidency. They included preventing conflicts and engaging in the search for solutions to security challenges in Eastern Europe and also readiness for dialogue.