Քաղաքական 09:25 19/01/2022 Տարածաշրջան
«Լոս Անջելես Թայմս» թերթը 2022 թվականի հունվարի 11-ին հրապարակեց Ջոնա Գոլդբերգի խմբագրականը՝ «Պուտինի հետ պարզապես հանդիպումը զիջում է. ԱՄՆ-ը պետք է զգուշանա ավելին տալուց» վերնագրով:
Գոլդբերգը հայտնում էր իր դժգոհությունը, որ Ռուսաստանը և նրա ռազմական դաշինքի՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) մյուս անդամները, ներառյալ Հայաստանը, այս ամսվա սկզբին «խաղաղապահ» առաքելությամբ զորքեր ուղարկեցին Ղազախստան։ Իր հոդվածում Գոլդբերգը քննադատական անդրադարձ է կատարել Հայաստանին. «ՀԱՊԿ անդամներից ոչ մեկը՝ Ռուսաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Տաջիկստանը, ժողովրդավարական երկրներ չեն։ Հայաստանը ավելի է մոտենում դրան. Freedom House-ն այն անվանում է «կիսահամախմբված իշխանատիրական վարչակարգ», որի «ժողովրդավարության միավորը» 100-ից 33 է: Մնացածը «հաստատուն իշխանատիրական վարչակարգեր են»:
Գոլդբերգի նվաստացուցիչ նկարագրությունը Հայաստանի մասին, որը 2018 թվականին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության գալուց ի վեր հայտարարվում էր որպես ժողովրդավարության ամրոց, տհաճ էր հայերի համար։
Վաշինգտոնում գործող Freedom House հետազոտական հաստատությունը, որը հիմնականում ֆինանսավորվում է ԱՄՆ կառավարության կողմից, ցավոք ապացուցում է, որ Գոլդբերգը չէր սխալվել Հայաստանի հասցեին իր քննադատության մեջ: Freedom House-ը հրապարակում է «Ազատությունն աշխարհում» ամենամյա զեկույցը, որը գնահատում է յուրաքանչյուր երկրի ժողովրդավարության աստիճանը, ներառյալ քաղաքական ազատությունը և քաղաքացիական արտոնությունները: Երկրները դասակարգվում են որպես «ազատ», «մասամբ ազատ» կամ «ոչ ազատ»։
Երբ Փաշինյանը դարձավ վարչապետ, նա արժանացավ միջազգային հանրության և ամբողջ աշխարհի հայության ծափահարություններին՝ իր «Թավշյա հեղափոխության» միջոցով ժողովրդավարական իշխանություն հաստատելու համար։ Սակայն, Freedom House-ը 2018-2021 թվականներին շարունակում էր Հայաստանը դասակարգել որպես «մասամբ ազատ»: Հայաստանը  համարվում է նաև «ոչ ժողովրդավարական ընտրության երկիր»՝ ելնելով «քաղաքական իրավունքների» և «քաղաքացիական ազատությունների» ցածր վարկանիշներից: Եթե ադրբեջանցիներն ու թուրքերը ցանկանում են ուրախանալ Հայաստանի ցածր վարկանիշի վրա, ապա նշենք, որ թե՛ Ադրբեջանը, թե՛ Թուրքիան շատ ավելի ցածր են դասվում որպես «ոչ ազատ»։
Ահա Freedom House-ի 2020 թվականի 30 էջանոց մանրամասն զեկույցի կարևորագույն կետերը Հայաստանի վերաբերյալ.
«Ազգային ժողովրդավարական կառավարում» անվանակարգում՝ մեկը որպես  լավագույն և յոթը վատագույն վարկանիշ,  Հայաստանը գնահատվել է 2.25: Այն «դիտարկում է կառավարական համակարգի ժողովրդավարական բնույթը. օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների անկախությունը, արդյունավետությունը և հաշվետվողականությունը»:
«Ընտրական գործընթաց» անվանակարգում Հայաստանը գնահատվել է 3.25։ Այն «ուսումնասիրում է ազգային գործադիր և օրենսդիր ընտրությունները, ընտրական շրջանակը, բազմակուսակցական համակարգերի գործունեությունը և բնակչության մասնակցությունը քաղաքական գործընթացներին»:
«Քաղաքացիական հասարակություն» անվանակարգում Հայաստանը գնահատվել է 4.5։ Այն «գնահատում է քաղաքացիական հատվածի կազմակերպչական կարողությունները և ֆինանսական կայունությունը. իրավական և քաղաքական միջավայրը, որտեղ այն գործում է. արհմիությունների գործունեությունը․ շահագրգիռ խմբերի մասնակցությունը քաղաքականության գործընթացին. և հակաժողովրդավարական ծայրահեղական խմբավորումների սպառնալիքը»:
«Անկախ լրատվամիջոցներ» անվանակարգում Հայաստանը գնահատվել է 3։ Այն «ուսումնասիրում է մամուլի ազատության ներկա վիճակը, ներառյալ զրպարտության մասին օրենքները, լրագրողների նկատմամբ ոտնձգությունները և խմբագրական անկախությունը. ֆինանսապես կենսունակ և անկախ մասնավոր մամուլի գործունեությունը, և հանրային լրատվամիջոցների գործունեությունը»։
«Տեղական ժողովրդավարական կառավարում» անվանակարգում Հայաստանը գնահատվել է 2.25:
Այն «դիտարկում է իշխանության ապակենտրոնացումը. տեղական ինքնակառավարման մարմինների պարտականությունները, ընտրությունը և կարողությունները. և տեղական իշխանությունների թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը»:
«Դատական շրջանակ և անկախություն» անվանակարգում Հայաստանը գնահատվել է 2.5: Այն «գնահատում է սահմանադրական և մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, դատական անկախությունը, էթնիկ փոքրամասնությունների իրավունքների կարգավիճակը, օրենքի առջև հավասարության երաշխիքները, կասկածյալների և բանտարկյալների նկատմամբ վերաբերմունքը և դատական որոշումների կատարումը»:
«Կոռուպցիա» կատեգորիայում Հայաստանը գնահատվել է 3: Այն «դիտում է կոռուպցիայի մասին հանրային ընկալումները, բարձրագույն քաղաքականություն մշակողների բիզնես շահերը, ֆինանսական բացահայտման և շահերի բախման մասին օրենքները և հակակոռուպցիոն նախաձեռնությունների արդյունավետությունը»:
Հայաստանի վերաբերյալ երկրորդ զեկույցը հրապարակել է Human Rights Watch-ը (HRW) 2022 թվականի հունվարի 14-ին։ HRW-ը միջազգային ոչ կառավարական կազմակերպություն է (կենտրոնը՝ Նյու Յորքում), որը զբաղվում է մարդու իրավունքների հետազոտությամբ և պաշտպանությամբ:
HRW-ն հայտնում է, որ թեև «քաղաքական ճգնաժամը» Արցախյան պատերազմից հետո «հիմնականում վնասազերծվեց 2021 թվականի հունիսի արտահերթ ընտրություններում…ընտանեկան բռնությունը, հաշմանդամություն ունեցող անձանց նկատմամբ  խտրականությունը, ցավի արդյունավետ բուժման և սփոփիչ խնամքի խոչընդոտները, ինչպես նաև սեռական կողմնորոշման և ինքնության վրա հիմնված բռնությունն ու խտրականությունը հարատևել են: Ձգտելով պայքարել ատելության խոսքի աճող դեպքերի դեմ՝ իշխանությունները ներմուծել են կանոնակարգեր, որոնք կարող են խաթարել խոսքի ազատությունը»:
Ինչ վերաբերում է «իրավապահ մարմինների չարաշահումների և կալանքի տակ խոշտանգումների համար պատասխանատվության ենթարկելուն», HRW-ն հայտնում է, որ «կալանքի տակ խոշտանգումները և վատ վերաբերմունքը մնում են խնդիր, որոնք հաճախ գործադրվում են անպատիժ: Նույնիսկ երբ քրեական հետաքննություն է սկսվում, ի պատասխան խոշտանգումների մեղադրանքների, դրանք հազվադեպ են արդյունավետ լինում»:
2021 թվականի առաջին կիսամյակում արձանագրվել է «փաստագրված 15 դեպք՝ 17 տուժածով՝ լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնությամբ, ինչպես պետական պաշտոնյաների, այնպես էլ մասնավոր անձանց կողմից»։ Եղել են նաև «բուռն հանրային քննարկումներ, որոնք հաճախ ներառել են խորհրդարանի անդամների և այլ պետական պաշտոնյաների բորբոքված ելույթները, որոնք երբեմն ուղղված են եղել իրավապաշտպանների և ակտիվիստների դեմ»:
HRW-ը նաև հայտնել է, որ «հաշմանդամություն ունեցող շատ երեխաներ մնում են առանձնացված մանկատներում, հատուկ դպրոցներում կամ տներում՝ թերի կրթությամբ կամ առանց դրա»: 2021 թվականի մայիսին «Խորհրդարանն ընդունեց «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» օրենքը, որը ներառում է մատչելիության, անկախ կյանքի և արդարադատության մատչելիության երաշխիքներ և արգելեց հաշմանդամության վրա հիմնված խտրականությունը»:
Ըստ HRW-ի՝ «կանանց և երեխաների նկատմամբ բռնությունը… մնում է մշտական խնդիր»: Բացի այդ, «Հայաստանում լեսբուհի, գեյ, բիսեքսուալ և տրանսգենդեր (ԼԳԲՏ) մարդիկ շարունակում են ենթարկվել ոտնձգությունների, խտրականության և բռնության»։
Այն, որ Հայաստանը կորցնում է ժողովրդավարական երկրի իր վարկանիշը, վկայում է այն փաստը, որ անցած մարտին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը վարչապետ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցում նրան խորհուրդ է տվել «օրենքի գերակայության և ժողովրդավարական հաստատությունների կարևորության վերաբերյալ»։
Վարչապետ Փաշինյանը իշխանության եկավ 2018 թվականին՝ քաջալերելով  ժողովրդավարությանը՝  դրանով իսկ մեծ աջակցության և գովասանքի արժանանալով միջազգային շրջանակներում։ Ցավոք, Փաշինյանի իշխանության մենաշնորհը և կառավարության բոլոր որոշումները միայնակ կայացնելու աճող միտումը Հայաստանը վերածում են միանձնյա կառավարման, ինչը կհանգեցնի նրան, որ երկիրը կկորցնի իր ժողովրդավարական հեղինակությունը և միջազգային աջակցությունը։

Politics 10:56 19/01/2022 Armenia
The Los Angeles Times published on January 11, 2022, an opinion column by Jonah Goldberg, titled: “Just meeting with Putin is a concession — the U.S. should be wary of giving more.”
Goldberg expressed his unhappiness that Russia and other members of its military coalition, the Collective Security Treaty Organization (CSTO), which includes Armenia, sent troops to Kazakhstan on a ‘peacekeeping’ mission earlier this month. In his article, Goldberg made a critical reference to Armenia: “None of CSTO’s members — Russia, Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan and Tajikistan — are democracies. Armenia comes closest; Freedom House designates it a ‘semi-consolidated authoritarian regime’ with a ‘Democracy Score’ of 33 out of 100. The rest are ‘consolidated authoritarian regimes.’”
Goldberg’s derogatory description of Armenia, which has been praised as a bastion of democracy since PM Nikol Pashinyan came to power in 2018, must have made Armenians feel uncomfortable.
Freedom House, a Washington-based research institute funded mostly by the US government, regrettably proves that Goldberg was not wrong in his criticism of Armenia. Freedom House publishes an annual “Freedom in the World” report which assesses each country’s degree of democracy, including political freedom and civil liberties. Countries are classified as “free,” “partly free” or “not free.”
When Pashinyan became Prime Minister, he was applauded by the international community and Armenians worldwide for establishing democratic rule through his “Velvet Revolution.” However, Freedom House continued to classify Armenia as “partly free” throughout 2018, 2019, 2020 and 2021. Armenia is also designated as “not an electoral democracy,” based on its low ratings on “political rights” and “civil liberties.” Just in case Azeris and Turks wish to celebrate Armenia’s low ratings, both Azerbaijan and Turkey are ranked far worse as “not free.”
Here are highlights from Freedom House’s detailed 30-page report on Armenia for the year 2020:
In the category of “National Democratic Governance,” with 1 as best and 7 as worst, Armenia was rated 2.25. This category “considers the democratic character of the governmental system; and the independence, effectiveness, and accountability of the legislative and executive branches.”
In the category of “Electoral Process,” Armenia was rated 3.25. It “examines national executive and legislative elections, the electoral framework, the functioning of multiparty systems, and popular participation in the political process.”
In the category of “Civil Society,” Armenia was rated 4.5. It “assesses the organizational capacity and financial sustainability of the civic sector; the legal and political environment in which it operates; the functioning of trade unions; interest group participation in the policy process; and the threat posed by antidemocratic extremist groups.”
In the category of “Independent Media,” Armenia was rated 3. It “examines the current state of press freedom, including libel laws, harassment of journalists, and editorial independence; the operation of a financially viable and independent private press; and the functioning of the public media.”
In the category of “Local Democratic Governance,” Armenia was rated 2.25. It “considers the decentralization of power; the responsibilities, election, and capacity of local governmental bodies; and the transparency and accountability of local authorities.”
In the category of “Judicial Framework and Independence,” Armenia was rated 2.5. It “assesses constitutional and human rights protections, judicial independence, the status of ethnic minority rights, guarantees of equality before the law, treatment of suspects and prisoners, and compliance with judicial decisions.”
In the category of “Corruption,” Armenia was rated 3. It “looks at public perceptions of corruption, the business interests of top policymakers, laws on financial disclosure and conflict of interest, and the efficacy of anticorruption initiatives.”
A second report on Armenia was published by Human Rights Watch (HRW) on January 14, 2022. Headquartered in New York City, HRW is an international non-governmental organization that conducts research and advocacy on human rights.
HRW reported that even though “the political crisis” after the Artsakh War “was largely defused in the June 2021 snap elections … domestic violence, discrimination against people with disabilities, barriers to effective pain treatment and palliative care, and violence and discrimination based on sexual orientation and gender identity persisted. Striving to fight rising incidents of hate speech, authorities introduced regulations which may undermine freedom of speech.”
Regarding “accountability for law enforcement abuse and torture in custody,” HRW reported that “torture and ill-treatment in custody remains a problem and it is often perpetrated with impunity. Even when criminal investigations are launched in response to allegations of torture, they are rarely effective.”
In the first six months of 2021, there were “documented 15 cases, with 17 victims, of physical violence against journalists perpetrated by both public officials and private individuals.” There were also “heated public debates, which often included inflammatory speech by members of parliament and other public officials that was at times directed against human rights defenders and activists.”
The HRW also reported that “many children with disabilities remain segregated in orphanages, special schools, or at home with little or no education.” In May 2021, “parliament adopted the Law on the Rights of Persons with Disabilities, which includes guarantees of accessibility, independent living, and access to justice, and bans disability-based discrimination.”
According to HRW, “violence against women and children … remains a persistent problem.” In addition, “lesbian, gay, bisexual, and transgender (LGBT) people in Armenia continue to face harassment, discrimination, and violence.”
An indication that Armenia is losing its image of a democratic country is the fact that last March, US Secretary of State Antony Blinken, in a call with Pashinyan, counseled him about “the importance of the rule of law and democratic institutions.”
Pashinyan came to power in 2018 promoting democracy, thereby gaining much support and praise from international circles. Regrettably, Pashinyan’s monopoly on power and increasing tendency to make all governmental decisions single-handedly are turning Armenia into a one-man rule which will result in the country losing its democratic credentials and international support.