Քաղաքական 12:31 20/01/2022 Հայաստան
«Մենք եկել ենք այստեղ, որ անձամբ վարչապետին, կառավարության աշխատակազմի ղեկավարին տեղյակ պահենք անօրինականությունների մասին»,-․լրագրողների հետ զրույցում ասաց Փարաքար համայքնի բնակիչներից մեկը, որ մասնակցում էր բողոքի ակցիային։
Նրա խոսքով, խոշորացված համայնքի ընտրողների 60 տոկոսն այսօր իրենց կողքին է, նույնսիկ նրանք, որոնք դեկտեմբերի 5-ին ընտրել են «անօրինական ձևով համայնքապետ դարձածներին»։
«Նրանք ասում էին՝ ըսենց անօրինականություն չէինք սպասում։ Մենք պայքարելու ենք։ Հնարավոր չէ ընտրողների 60 տոկոսի ձայնն անտեսել»,-ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ Փարաքարի բնակիչները ստորագրահավաք են արել, որին միացել է մոտ 6 հազար մարդ, պահանջում են նոր ընտրություններ։
Կառավարության շենքի դիմաց էր նաև Փարաքարում «Ապրելու երկիր» կուսակցության ընտրացուցակը գլխավորող Վոլոդյա Գրիգորյանը, որը քվեարկության արդյունքում առավել շատ ձայներ էր հավաքել։
Գրիգորյանի խոսքով, հետընտրական նման իրավիճակի դեպքում համայնքի կյանքը բնականոն հուն չի մտնում, մարդիկ մտահոգված են։
«Մենք հունվարի 3-ին դիմել ենք կառավարությանը՝ առաջարկելով, որ ավագանու լիազորությունները դադարեցվեն ու նոր ընտրություններ նշանակվեն»,-ասաց նա։
Փարաքարի բնակիչներից մեկն էլ նշեց, որ համայնքի տղամարդկանցից շատերը նման անօրինականությունից հետո մտածում են երկրից դուրս գալու մասին։

Politics 13:39 20/01/2022 Armenia
Dozens of residents of Armenia's Parakar community have gathered outside the Armenian government building to protest what they call 'the ongoing unlawful process' in the community Council's of Elders.
Tensions arose in Parakar after the December 5 local elections, when two candidates announced that they had been elected head of the community. "The Country to Live" party won 10 seats in the Council of Elders and elected its candidate, Valodya Grigoryan, as new head of the community. Afterwards, the Davit Minasyan bloc and the ruling Civil Contract party, that won 11 seats together in the council, elected Davit Minasyan as Parakar community head by 11 votes. As a result, the members of the "Country to Live party" resigned their mandates and put forward demands to hold new elections.
"We have gathered here to inform the prime minister in person about the ongoing unlawful processes," one of the participants of the protest told reporters. In his words, around 60% of the enlarged community support their demand, including those who had voted the representative illegally elected as head of community.
To recall, Parakar residents have also launched a petition and 6 thousand people have joined it demanding snap elections.