Իրավունք 13:03 21/01/2022 Հայաստան
«Սա արդեն երկրորդ գործն է, ենթադրաբար կանչել են այն գրառման համար, որն արել եմ հունվարի 5-ին։ Մենք հրաժարվեցինք ցուցմունք և բացատրություն տալուց, տեսնենք, թե գործն ինչ ընթացք կստանա։ Ես կարող եմ վստահ փաստել, որ ռեպրեսիվ ապարատը գնալով ավելի թափ է հավաքում, նման գործերը շատանալու են»,-ՔԿ-ից դուրս գալուց հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ադիբեկյանը։
Նա  նկատեց, որ վիրավորանքի համար տուգանքը «համով» գումարներ է նախատեսում, եթե ամեն ամիս 100 հոգու դատեն, ապա կարող են բյուջեի զգալի մասը լցնել։
«Մարդիկ մեռան դրսի մարդկանց անպատվությունն ու վիրավորանքը մարսել, բայց նրանցից փող մուրալ չեն կարող։ Իսկ երկրի ներսում որոշել են, որ անպատվությունը կուտեն, համ էլ փող կաշխատեն։ Երևի երեկոյան քնելուց առաջ աղոթում են, Տեր Աստված, ընենց արա, որ վաղը ինձ մի 3-4 հոգի հայհոյի, որ 2-3 մլն դրամ ըտեղից կպնի։ Ես ուրիշ բացատրություն չունեմ, բիզնես են սարքել։ Այս մարդիկ վաճառքի են հանել իրենց արժանապատվությունը»,-նման կարծիք հայտնեց Ադիբեկյանը։
Նրա խոսքով, նման հետապնդումները չեն կարող լռեցնել իրեն։
«Անհույս է։ Քանի այս վարչակազմը ոչնչացնում է մեր պետականությունը, ոտնատակ է առնում  մեր ժողովրդի, ազգի արժանապատտվությունը, ինձ լռեցնելու մի ձև կա, այդ դեպքում էլ նրանք կունենան շատ լուրջ խնդիրներ հենց իրենց պատվիրատուների հետ։ Անհույս է, որ ես լռեմ՝ նայելով, թե ոնց են քանդում իմ երկիրը»,-ասաց նա։
Ադիբեկյանի ներկայացուցիչ Ռուբեն Մելիքյանը նշում է, որ չարաբաստիկ հոդվածը ՔՊ-ի ընդունածն է, որի նպատակը հենց իրենց պաշտպանելն է։
«137.1 հոդվածն ունի երեք մասն, առաջինը վերաբերում է պաշտոնատար անձանց ծանր վիրավորանքին, երրորդ մասը՝ պարբերբարար ծանր վիրավորանք հասցնելուն։ Մեր պատկերացմամբ, նոր քրեական գործ է հարուցվելու, միացվելու է նախորդին։ Այդ դեպքում մինչև 3 մլն դրամի տուգանք է նախատեսվում,  նաև պատիժ՝  1-3 ամիս կալանք»,-ասաց նա։
Մելիքյանի խոսքով, մեղադրանքն անհիմն է, գրառումը ծանր վիրավորանք չի պարունակում։
«Այն ընդհանրապես  հանցոգործություն չպետք է լիներ, բայց եթե համարում են, որ հանցագործություն է, ապա չի կարող այն դիտարկվել ծանր վիրավորանք, քանի որ այդ անձը՝ խոսքը վերաբերում է վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող անձին, իր գրքում իր մասին գրել է, որ նման պրոցեսի մեջ է։ Եթե նորմալ բան չլիներ, այդ մարդն իր գրքում նման բան չէր գրի։ Եթե նորմալ է, տիկին Ադիբեկյանին չեն կարող մեղադրել»,-ասաց Մելիքյանը։
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանում վիրավորանքը ապաքրեականացվել է եվրոպական կառույցների պահանջով։
Հիշեցնենք, որ 2018 թ. իշխանափոխությունից հետո լույս տեսավ Փաշինյանի՝ «Երկրի հակառակ կողմը» վերտառությամբ գիրքը (Երևան, 2018)։
Գրքում նա մասնավորապես գրել է. «Ես տեսնում էի այդ պատերազմի զոհերին՝ բոզացած ու դրանից երջանիկ աղջիկների, բոզացած ու դրանից երջանիկ տղաների, բոզացած ու դրանից շոյված մայրերի, բոզացած և դրանից արծվացող հայրերի տեսքով։ Զգում էի, որ ինքս էլ սկսում եմ բոզանալ, և գուցե շուտով նույնքան հպարտ կզգամ ինքս ինձ, որովհետև հաղթածի բանակում կլինեմ, կդառնամ խորհրդանիշը՝ այդ պատերազմում բոզության վերջնական և անշրջելի հաղթանակի (էջ 338)»։

Право 16:03 21/01/2022 Армения
Эксперта по вопросам Азербайджана, социолога Армине Адибекян сегодня в очередной раз вызвали в полицию из-за записи на странице в Facebook.
«Это уже второе дело. Предположительно, вызвали из-за записи, которую я сделала 5 января. Я отказались от дачи показаний и разъяснений, посмотрим, какой ход получит дело.
Могу суверенностью констатировать, что репрессивный аппарат набирает новые обороты, дело поставлено на поток, таких дел с каждым днем будет больше, поскольку наказание по этой статье предусматривает "вкусненькую" сумму. Если они смогут осудить порядка 100 человек в месяц, то пополнят значительную часть бюджета за счет таких людей», – сказала Армине Адибекян после выхода из полиции.
«Люди не перестают терпеть оскорбления людей вне Армении, но клянчить у них денег за это
Не могут. Внутри страны же решили: оскорбления снесут, зато деньги заработают. Наверное, каждую ночь, засыпая, они молятся: Боже, сделай так, чтобы завтра посыпались оскорбления со стороны еще 3-4 человек, чтобы можно было заработать еще 2-3 млн драмов. Другого объяснения у меня нет, они превратили это в бизнес.  Эти люди выставили на продажу свое достоинство», – указала Адибекян.
Она отметила, что попытки «заткнуть ей рот» подобными методами обречены на провал.
«Это безнадежно. Пока этот режим уничтожает нашу государственность и попирает достоинство нашего народа, нации, меня можно заставить замолчать лишь одним способом, а этим они лишь столкнутся с еще большими проблемами – уже со своими заказчиками. Я не стану молчать, видя, как разрушают мою страну. Не стоит на это надеяться», – сказала Армине Адибекян.
Представитель Адибекян – Рубен Меликян – отмечает, что злосчастная статья – это статья, принятая фракцией  партии власти «Гражданский договор», чтобы защитить самих себя.
«Статья 137.1 УК РА состоит из трех частей, первая касается тяжких оскорблений в адрес должностных лиц, третья часть – систематического нанесения тяжких оскорблений. По нашему мнению, будет возбуждено новое уголовное дело, оно будет объединено с предыдущим. В таком случае предусмотрен штраф до 3 млн драмов, а также наказание – арест сроком от 1 до 3 месяцев, – указал он.
По словам Меликяна, обвинение беспочвенно, сделанная Адибекян запись не содержит тяжкого оскорбления.
«Это вообще не должно было быть преступлением, но если это считается преступлением, то запись не может считаться тяжким оскорблением, потому что тот человек – занимающий пост премьер-министра человек – написал в своей книге о себе, что он находится в таком процессе. Если бы это было чем-то не нормальным, тот человек не написал бы такого в своей книге. Если это нормально, госпожу Адибекян не могут обвинить», – сказал Меликян.
Он напомнил, что оскорбление в Армении декриминализовали по требованию европейских структур.
Напомним, что в 2018 г. после смены власти в Армении вышла книга Пашиняна «Обратная сторона Земли» (Ереван, 2018).
В книге он, в частности, написал (перевод – не официальный): «Я видел этих жертв войны – в виде ссученных и счастливых от этого девушек, ссученных и гордых от этого девушек ребят, ссученных и польщенных этим матерей, ссученных и храбрившихся этим отцов. Чувствовал, что и я сам начинаю ссучиться …»