Իրավունք 09:00 22/01/2022 Հայաստան
Ադրբեջանական զինված ծառայողները բացահայտ  հանցավոր արարքներով 2021թ. նոյեմեբերից փակել են Գորիս-Կապան և Կապան-Ճակատեն ճանապարհները. ամեն օր, ամեն րոպե խախտված են Գորիսի և Կապանի բնակիչների՝ մեր մարդկանց իրավունքները: Ֆեյսբուքյան իր էջում ահազանգում է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Գորիսի Բարձրավան, Շուռնուխ և Որոտան գյուղերում, Կապանի Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ներքին Հանդ, Ծավ, Շիշկերտ գյուղերում մարդիկ կանգնել են հատկապես եղանակային պայմանների պատճառով մեկուսացման և հումանիտար խնդիրների առաջ:
«Օրինակ` Գորիս համայնքում ուսուցիչները, այսպես կոչված, այլընտրանքային ճանապարհով եղանակային պայմանների պատճառով չեն կարողացել աշխատանքի գնալ անգամ ռազմական Ուրալ մեքենայով: Բա սա կրթության ու աշխատանքային, ազատ տեղաշարժման իրավունքների խախտում չէ՞:
Դժվարանցանելի է ու հատկապես վատ վիճակում է, օրինակ, Տաթև-Կապան ճանապարհի հատվածը, որ տանում է դեպի Բարձրավան: Բա սա մարդու ազատ տեղաշարժման ու դրա հետ կապված մյուս իրավունքների խախտում չէ:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն իր ամենագնաց մեքենայով չի կարողացել հունվարի 20-ին սնունդ ու հիգիենիկ պարագաներ հասցնել Բարձրավան գյուղ: Այս ամենն այսօր ճշտել ենք:
ԱԻՆ-ի, ԱԱԾ-ի սահմանապահ զորքերի ծառայողներն են անձնվիրաբար աշխատանքով սնունդ հասցնում գյուղեր ու այն էլ շատ դժվար:
Բա ինչպե՞ս է ապահովվելու շտապ բժշկական օգնության հասանելիությունը, հոսպիտալացումները և այլն: Բա սա առողջության պահպանման ու կյանքի իրավունքի հարց չէ՞: Այստեղ արժանապատվության հարցեր չկա՞ն:
Սրան գումարած՝ թե՛ Գորիսի, թե՛ Կապանի դեպքում նշված գյուղեր տանող, այսպես կոչված, այլընտրանքային ճանապարհները դիտարկվում են ադրբեջանական զինված ծառայողների կողմից: Դիտարկվող է դարձել նաև Կապանի Գեղանուշ գյուղը, որով այդ ճանապարհը տանում է դեպի Ճակատեն ու մյուս գյուղերը: Այդ երկրի զինվորականների ուղիղ թիրախի ներքո են:
Այսինքն՝ ապահովված չէ նաև անվտանգությունը:
Ու ինչու՞ պետք է ադրբեջանական զինված ծառայողների, իշխանությունների որևէ հիմք չունեցող, պարզապես հանցավոր արարքների պատճառով մեր բնակիչները նման զրկանքներ կրեն:
Ինչ-որ մեկը մտածում է, թե Ադրբեջանն այս ճանապարհները փակել է առանց իմանալու՝ մարդիկ ի՞նչ զրկանքների են ենթարկվելու ու մարդկանց կյանքը ինչ աստիճա՞ն է դժվարանալու:
Բա սա չի նշանակու՞մ, որ դա արված է մեր խաղաղ բնակիչներին վնաս պատճառելու դիտավորությամբ, որ ատելության քաղաքականությունը շարունակվում է ու չի ավարտվել: Այս պայմաններում, Ադրբեջանի խաղաղասիրությունը կարող է ազնիվ կամ իրական լինե՞լ:
Այս բոլոր հարցերը պետք է լինեն մեր երկրի պետական քաղաքականության հիմքում:
Բա ո՞նց կարելի էր ասել, թե ճանապարհներին նրանց հայտնվելը «ադրբեջանական տարածք է ու մենք ոչինչ չենք կարող անել», ո՞նց կարելի էր զբաղվել այլընտրանքային ճանապարհների գովքով ու «արդարացնել» ադրբեջանական խախտումները և դեռ մի հատ էլ քաղաքականացնել նրանց, ովքեր բարձրացնում են մարդու իրավունքների հարցերը:
Բա մարդկանց պատճառվող այսքան զրկանքները քաղաքական հարցե՞ր են: Բա անվտանգությունն ու մարդու իրավունքները կարելի՞ է մարդուց կտրել:
Հակառակը՝ պետության ուղիղ պոզիտիվ պարտավորությունն է պաշտպանել այդ իրավունքները, ամեն ինչ անել, որ մարդուց անվտանգությունը չկտրվի ու չքաղաքականացվեն մարդու իրավունքների հարցերը: Հակառակ դեպքում ուղղակի անվտանգությունից էլ ամբողջությամբ կզրկվենք:
Պետք է նրանց հեռացնելու ուղղությամբ աշխատել, որ մեր բնակիչների միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքները վերականգնվեն:
Այնպես որ ելքը մեկն է՝ ադրբեջանական զինված ծառայողները պետք է հեռացվեն մեր գյուղերի մոտից ու ճանապարհներից և վերջ:
Մեր քաղաքացիները, մեր ողջ երկրի խաղաղ բնակչությունը չպետք է զրկանքներ կրի տարիների խորքից եկող հայատյացության քաղաքականություն տանող ադրբեջանական իշխանությունների պատճառով:

Право 14:57 22/01/2022 Армения
Военнослужащие ВС Азербайджана своими открытыми преступными деяниями с ноября 2021 года перекрыли дороги Горис-Капан и Капан-Чакатен: каждый день, каждую минуту нарушаются права жителей Гориса и Капана, права наших граждан, написал на своей странице в социальной сети Facebook Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян.
«В селах Бардзраван, Шурнух и Воротан общины Горис, селах Чакатен, Шикахох, Срашен, Неркин Анд, Цав, Шишкерт общины Капан люди столкнулись с изоляцией и гуманитарными проблемами, особенно из-за погодных условий.
Например, в общине Горис учителя не смогли добраться до работы по так называемой альтернативной дороге из-за погодных условий даже на военной машине «Урал». Разве это не нарушение прав на образование и работу, свободное передвижение?
Труднопроходим и находится в особенно плохом состоянии участок дороги Татев-Капан, ведущий в Бардзраван. Разве это не нарушение прав на свободное передвижение и других связанных с этим прав человека?
Представители Международного комитета Красного Креста на своем внедорожнике 20 января не смогли доставить в село Бардзраван продовольствие и предметы гигиены. Все это мы сегодня уточнили.
Служащие МЧС и погранвойск СНБ самоотверженной работой обеспечивают продовольствием села, причем с большим трудом.
А как будет обеспечиваться доступ к неотложной медицинской помощи, госпитализациям и т.д.? Разве это не вопрос охраны здоровья и права на жизнь? Здесь нет вопросов достоинства?
Вдобавок ко всему, в случае и с Горисом, и с Капаном ведущие в упомянутые села так называемые альтернативные дороги просматриваются азербайджанскими ВС. Село Гегануш Капана, через которую пролегает дорога к Чакатену и в другие села, также стало просматриваться. Они находятся под прямым прицелом военнослужащих этой страны.
То есть, не обеспечена и безопасность.
И почему наши жители должны терпеть такие лишения из-за необоснованных, попросту преступных деяний ВС, властей Азербайджана?
Кто-то думает, что Азербайджан перекрыл эти дороги, не зная, на какие лишения будут обречены люди и насколько тяжелой станет их жизнь?
Не означает ли это, что это сделано с намерением навредить нашим мирным жителям, что политика ненависти продолжается и не завершилась? Может ли в таких условиях миролюбие Азербайджана быть искренним или реальным?
Все эти вопросы должны быть в основе государственной политики нашей страны.
А как можно было заявлять, что их появление на дорогах связано с тем, что это «азербайджанская территория, и мы ничего не можем сделать», как можно было восхвалять альтернативные дороги и «оправдывать» азербайджанские нарушения, еще и политизировать тех, кто поднимает вопросы прав человека?
Разве эти лишения, которым люди подвергаются, являются политическими вопросами? Разве можно безопасность и права человека рассматривать в отрыве от людей?
Наоборот, защита этих прав – прямая обязанность государства, нужно делать все, чтобы обеспечить безопасность граждан и не политизировать вопросы прав человека. В противном случае мы просто полностью лишимся и безопасности.
Мы должны работать в направлении их отвода, чтобы можно было восстановить международно гарантированные права нашего населения.
Так что выход один – азербайджанские ВС должны быть отведены с территорий, прилегающих к нашим селам и дорогам, и точка.
Наши граждане, мирное население всей нашей страны не должно терпеть лишения из-за азербайджанских властей, много лет проводящих политику армянофобии.
У нас есть право защитить свои права, право жить достойно.
Международные правила позволяют это сделать - правила ОБСЕ, ООН и других структур»,- отметил Татоян.