Մշակույթ 09:00 26/01/2022 Հայաստան
«Մենք, ինչպես եղել է նախկինում, այսօր էլ թերագնահատում ենք մեր թշնամու կարողությունները։ Ադրբեջանը շատ նուրբ քաղաքականություն է վարում»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի Տիգրանակերտի պեղումներն իրականացրած արշավախմբի ղեկավար, ԵՊՀ մշակութաբանության ամբիոնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը։
Նա նշեց, որ 2020 թ. պատերազմի ընթացքում և անմիջապես հետո համացանցը լի էր Ադրբեջանի կողմից հայկական հուշարձանների ծաղրի, ավերման, ոչնչացման նյութերով ու լուսանկարներով, հիմա, կարծեք թե, ներքին կարգով որոշել են նման բաներ չհրապարակել, կարծեք թե, գոնե այս փուլում այդ ժառանգության վերանվանմամբ, պատմական իրողությունների փոփոխությամբ են զբաղված։
«Նման իրավիճակում, երբ Արցախի ժառանգության հարցը բավականին ուշադրության կենտրոնում է  նաև միջազգային  կազմակերպությունների կողմից, ուրիշ տակտիկա է ընտրել Ադրբեջանը՝ ցույց տալ, որ  այդ ժառանգությունն ինքը պահպանում է և այդ ժառանգությունը հայկական չէ։ Սա շատ հաջողությամբ իրագործում է»,- ասաց հնագետը։
Հ.Պետրոսյանը նշեց, որ փորձում են հասկանալ, թե  ինչու էին ադրբեջանցիները սկզբում այդքան ակտիվ, հիմա նման նյութերը համարյա բացակայում են. «Պետք է հասկանալ, թե թշնամին ինչ քաղաքականություն է վարում, այլ ոչ թե մերկապարանոց անընդհատ ասել՝ իրենք միայն ոչնչացնում են։ Ոչնչացնում են այն տեղերում, որոնք հնարավոր է ոչ ոք չնկատի, իսկ հայտնի հուշարձաններում ուրիշ քաղաքականություն են վարում՝ դա հայկական չէ, հայկականությունը հետո է, հայերն իրենք են այդ ներդրումները կատարել, ինչ-որ վերականգնել են, սխալ են վերականգնել»։
Նրա ներկայացմամբ, ամենավառ օրինակը ուդիների պտտեցնելն է Արցախի  զանազան մշակութային օջախներում։ Համլետ Պետրոսյանի պնդմամբ, ուդիները բացարձակապես որևէ առնչություն չեն ունեցել Արցախի ժառանգության հետ։
«Անկախ նրանց, թե Արցախի ժառանգությունն ինչպես կմեկնաբանվի, ուդիները  բուն Արցախի ժառանգության հետ որևէ առնչություն չեն ունեցել»,- ասաց Համլետ Պետրոսյանը։
Նա նշեց, որ Արցախն ունի շատ հարուստ մշակութային ժառանգություն, որի պահպանությունը, պաշտպանությունը, հանրահռչակումը մասնագետների, պետական քաղաքականության պարտականությունն է։ Սակայն նա իրատեսական չի համարում այսօրվա գոյություն ունեցող պայմաններում Արցախի Հանրապետությունում զբոսաշրջություն զարգացնելը։
«Եթե մենք այս վիճակում ենք, եթե ամեն օր ինչ որ մի տեղ կրակում են, եթե ամեն տեղ ճանապարհին մի դեպք է տեղի ունեմ, ի՞նչ է նշանակում զարգացնել զբոսաշրջությունը  նման վտանգային միջավայրում։ Տուրիստը հայրենասիրական ջոկատ չէ։ Տուրիստը գնում է  հաճույք ստանալու։ Ո՞նց եք պատկերացնում, պետք է գնա, հաճույք ստանա՞, երբ վտանգ է սպառնում իրեն։ Սովորական քաղաքացիներն են դժվարանում գնալ»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ պետք է գնահատել իրական իրավիճակը։
Համլետ Պետրոսյանն ընդգծեց, որ եթե կա ազգային ներուժ, պետական քաղաքականություն, առաջին հերթին պետք է ուղղված լինի անվտանգային միջավայրի վերականգնմանը։
«Առանց անվտանգային միջավայրի վերականգնման, բոլոր կոչերը ձևական են, ծայրահեղական են կամ էլ վնասակար են»,- ասաց հնագետը։
Նա դժվարացավ պատասխանել՝ օրերս իրանագետ Վարդան Ոսկանյանի կողմից առաջ քաշած «Արցախը հետ բերենք, որ լավ ապրենք» կարգախոսի՝ մշակութային դաշտում իրագործման վերաբերյալ հարցին.
«Մի քիչ դժվարանում եմ հասկանալ այդ կոչը, ի՞նչ է նշանակում Արցախը հետ բերենք։ Դա նշանակում է՝ ետ բերել քաղաքակա՞ն, ռազմակա՞ն առումով, նորից ազատագրե՞լ։  Այսօր Արցախի վիճակը բացառապես ավելի քաղաքական, ռազմական է, քան զուտ մշակութային։ Ունենք մշակութային շատ հզոր ժառանգություն, հետևում ենք, բայց հազիվ թե հետ բերումը նշանակում է  վիրտուալ հետ բերում։

Культура 17:17 26/01/2022 Армения
«Мы, как в прошлом, так и сегодня недооцениваем возможности нашего врага. Азербайджан проводит очень деликатную политику», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am руководитель экспедиционной группы, проводившей раскопки в арцахском Тигранакерте, заведующий кафедрой культурологии исторического факультета ЕГУ, доктор исторических наук, профессор Гамлет Петросян
Он отметил, что во время войны 2020 г. и непосредственно после нее Сеть была наводнена видео, фото высмеивания, разрушения и уничтожения Азербайджаном армянских памятников, сейчас, похоже, решили больше таких вещей не публиковать, кажется, хотя бы на данном этапе, заняты переименованием оккупированного наследия, изменением исторических реалий.
«В такой ситуации, когда вопрос наследия Арцаха находится в центре внимания и международных организаций, Азербайджан избрал другую тактику – показать, будто он сохраняет это наследие, которое якобы не является армянским. И с успехом с этим справляется», – указал археолог.
Петросян отметил, что пытаются понять, почему азербайджанцы вначале были так активны, сейчас таких материалов почти нет: «Нужно понимать, какую политику проводит враг, а не ограничиваться оголтелыми заявлениями о том, что они только разрушают. Разрушают в местах, где, возможно, никто не заметит, а в случае с известными памятниками проводят другую политику: мол, это не армянское, армянский слой – поздний, армяне сами сделали эти вложения, что восстанавливали – восстановили неправильно».
По его словам, самым ярким примером является раскручивание примера с удинами в разных культурных центрах Арцаха. Как указал Гамлет Петросян, удины не имели абсолютно никакого отношения к наследию Арцаха.
«Как бы ни интерпретировалось наследие Арцаха, удины не имели никакого отношения к наследию Арцаха», – подчеркнул Гамлет Петросян.
Он отметил, что Арцах обладает очень богатым культурным наследием, сохранение, защита и популяризация которого являются обязанностью специалистов и государственной политики. Однако он не считает реальным развивать туризм в Республике Арцах в нынешних условиях.
«Если мы находимся в такой ситуации, если каждый день где-то стреляют, если на дорогах повсеместно инциденты, что значит развивать туризм в такой опасной среде? Туристы – не патриотический отряд. Турист посещает с целью получения удовольствия. Как, по-вашему, он должен приезжать и получать удовольствие, когда ему грозит опасность? Даже простым гражданам трудно ехать», – сказал он, подчеркнув, что необходимо оценивать реальную ситуацию.
Гамлет Петросян подчеркнул:  если есть национальный потенциал, государственная политика в первую очередь должна быть направлена на восстановление среды безопасности.
«Без восстановления среды безопасности все призывы являются формальными, радикальными или вредными», – сказал археолог.
Он затруднился ответить на вопрос о реализации в сфере культуры предложенного на днях заведующим кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Варданом Восканяном настроя «Вернем Арцах, чтобы жить хорошо».
«Несколько затрудняюсь понимать этот призыв: что значит вернуть Арцах? Означает ли это вернуть политическим, военным путем, снова освободить его? Сегодня ситуация в Арцахе исключительно больше политическая, военная, нежели чисто культурная. У нас очень мощное культурное наследие, мы за ним следим, но вряд ли возвращение означает вернуть виртуально.
В любом случае, проблема сегодня больше в плоскости безопасности, территориальная, чем виртуальная».