Քաղաքական 10:41 10/02/2022 Հայաստան
Տիգրան Աբրահամյան. Պետք է պաշտպանելայն զինվորականներին, ովքեր այս գործում փաշինյանական սուտը ճոխ ներկայացնելու համար են ներգրավել
««Անորակ հրթիռների» գործը, որով անցնում են պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ԳՇ գործող պետ Արտակ Դավթյանը, ԳՇ արդեն նախկին պետ Ստեփան Գալստյանը, ավիացիայի նախկին պետը և որքան հասկանում եմ՝ մի խումբ նախկին և գործող զինվորականներ, ուշագրավ է ոչ միայն կոնկրետ խնդրահարույց թեմայի ու դրա 44-օրյա պատերազմի վրա հնարավոր ազդեցության մասով, այլ դրանում ներգրավված անձանց թվով։
Այս թեման ունի նաև այլ առանձնահատկություն, որը պետք է հաշվի առնել։
Եթե Դավիթ Տոնոյանի ու Արտակ Դավթյանի գործոնը մի կողմ դնենք, ապա այս գործով չպետք է անցնեն զինվորականներ, որոնց Փաշինյանը որպես «զոհ» մատուցի հանրությանը։
Պարզ ասած, պետք է ամեն ինչ անել պաշտպանելու այն զինվորականներին, ովքեր այս գործում «մասովկի» կամ փաշինյանական սուտը ճոխ ներկայացնելու համար են ներգրավել։
Սա միայն մի խումբ զինվորականների խնդիր չի, սա բանակի շարքերին ուղղվող ազդակ է առ այն, որ նրանցից որևէ մեկը պաշտպանված չէ և կարող է իշխանության քմահաճույքի զոհը դառնալ։
Մեկի դեպքում «անորակ հրթիռի գործն է», մյուսի դեպքում՝ ադրբեջանական ագրեսիան և ՀՀ ինքնիշխան տարածքների կորուստը, երրորդի դեպքում՝ 44-օրյա պատերազմը ու շղթան երկար շարունակելելի է։
Ովքեր չարաշահումներ են թույլ տվել՝ պետք է պատժվեն օրենքի ողջ խստությամբ՝ զինվորական լինի, թե քաղաքացիական անձ, սա քննարկելի էլ չէ։
Գլխավոր պատասխանատուներն ու մեղավորները, ովքեր «ջրից չոր դուրս գալու» համար բանակին ու զինվորականին են «զոհասեղանին մատուցում», դեռ իրենց արժանի պատիժը կստանան»։

Политика 13:15 10/02/2022 Армения
Тигран Абрамян: Нужно защитить военных, которые вовлечены в это дело для придания пышности пашиняновской лжи
Депутат Национального Собрания Армении от фракции «Честь имею», эксперт по вопросам безопасности Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook написал:
«Дело о "некачественных ракетах", по которому проходят бывший министр обороны Давид Тоноян, действующий начальник ГШ ВС Артак Давтян, уже бывший заместитель начальника ГШ ВС Степан Галстян, бывший начальник авиации и, насколько понимаю, группа бывших и действующих военных, примечательно не только по части конкретной проблематичной темы и ее возможного влияния на 44-дневную войну, но и количеством вовлеченных в это дело лиц.
У этой темы есть также другая особенность, которую нужно учесть.
Если отставим в стороне фактор Давида Тонояна и Артака Давтяна, то по этому делу не должны проходить военные, которых Пашинян преподнесет обществу как "жертв".
Проще говоря, нужно сделать все, чтобы защитить тех военных, которые вовлечены в это дело в качестве "массовки" или для придания пышности пашиняновской лжи.
Это не только проблема группы военных, это адресованный рядам армии месседж о том, что никто из них не защищен и может стать жертвой каприза властей.
В случае с одним, это "дело о некачественных ракетах", другим – азербайджанская агрессия и потеря суверенных территорий Армении, а третьим – 44-дневная война. И эту цепочку можно продолжать долго.
Допустившие злоупотребления должны быть наказаны по всей строгости закона – будь то военные или гражданские лица. Это и не обсуждается.
Главные ответственные и виновные, которые, чтобы "выйти сухим из воды", приносят в жертву армию и военных, еще понесут достойное наказание».