Քաղաքական 16:58 11/02/2022 Հայաստան
«Հաշտեցում Բայրաքթարների տակ» թեմայով քննարկմանը թյուրքագետ, պատմագիտության թեկնածու Վարուժան Գեղամյանը թուրքական և ադրբեջանական բարձրագույն ղեկավարության մի քանի հայտարարություններ հիշեցրեց, որոնք կյանքի կոչելու դեպքում որևէ հիմք չի լինելու ասելու, որ Հայաստանն անկախ պետություն է։
Նա նշեց, որ Թուրքիայի բարձրագույն ղեկավարությունը, մասնավորապես նախագահ Էրդողանը, մի քանի անգամ շեշտադրել է, որ «Զանգեզուրի միջանցքը» բացառապես քաղաքական է։
Ըստ Վարուժան Գեղամյանի, Թուրքիայի, Ադրբեջանի նախագահների հայտարարությունները լսելով հասկանալի է դառնում, որ Հայաստանի զինված ուժեր չունենալը ևս ֆիքսված է  որպես նպատակ։
«Հայաստանի դե ֆակտո իշխանությունը հայտարարում է, որ մենք պետք է անցնենք պրոֆեսիոնալ  բանակի, որն ոչ այլ ինչ է,  քան բանակի կրճատում, մինչդեռ  այս իրավիճակում մենք բանակը  պետք է ավելի մեծացնենք»,- ասաց պատմագիտության թեկնածուն։
Մեկ այլ նախապայման, ըստ նրա, որի մասին խոսվել է վաղուց, սակայն 2021 թ. լայնորեն տարածվում է՝ ամեն ինչ պետք է անել, որ  Հայաստանը փակի ատոմակայանը և նորը չունենա։
«Ինչո՞ւ։ Որովհետև Հայաստանի սուվերենության կարևորագույն գրավականներից մեկն անկախ էներգետիկական  համակարգ ունենալն է, իսկ ատոմակայանը դրա հիմքերից գլխավորն է»,- ասաց Վ.Գեղամյանը։
Հիշեցնելով թշնամի երկրների ղեկավարների հայտարարություններն ու ի մի բերելով դրանք՝ նա նշեց. «Ճանապարհների ապշրջափակման փոխարեն ունենալ ճանապարհների շրջափակում, էներգետիկ անկախություն և անվտանգություն չկա, բանակ չունես, չունես ազգային  պաշտպանված տնտեսություն, էլ ի՞նչ հիմք կա ասելու, որ Հայաստանը անկախ պետություն է։ Վերածվելու ենք բանանային հանրապետության, եթե այն ժամանակ ասում էինք ֆուտբոլային դիվանագիտություն, ապա այս դեպքում ունենք կապիտուլյացիոն դիվանագիտություն կամ հայ- թուրքական սիլիբիլի»։

Капитулянтская дипломатия или армяно-турецкий флирт – Варужан Гегамян
Во время обсуждения на тему «Примирение под "Байрактарами"»11 февраля тюрколог Варужан Гегамян напомнил ряд заявлений представителей турецкого и азербайджанского высшего руководства, в случае реализации которых не будет оснований говорить о том, что Армения является независимым государством.
Он отметил, что высшее руководство Турции, в частности президент этой страны Реджеп Тайип Эрдоган, неоднократно подчеркивали, что так называемый «Зангезурский коридор» носит исключительно политический характер.
По словам Варужана Гегамяна, из заявлений президентов Турции и Азербайджана становится ясно, что отсутствие армянских вооруженных сил для них также является фиксированной целью.
«Де-факто власти Армении заявляют, что мы должны перейти на профессиональную армию, что есть не что иное, как сокращение армии, в то время как в этой ситуации мы должны увеличить армию», – указал эксперт.
Еще одно предусловие, по его словам, о котором говорится уже давно, но широко распространяется оно в 2021 году – мнение, что необходимо сделать все, чтобы Армения закрыла АЭС и не построила новой.
«Почему? Потому что одной из важнейших гарантий суверенитета Армении является наличие независимой энергосистемы, а атомная электростанция – главная среди ее основ», – сказал В.Гегамян.
То есть вместо разблокировки блокада Армении еще больше усилится, и она превратится в банановую республику, указал тюрколог.
«Если в то время мы говорили о футбольной дипломатии, то в данном случае имеем капитулянтскую дипломатию или армяно-турецкий флирт», – подчеркнул он.
- В Турции 60,9 % респондентов считают Армению угрозой. Данные опроса анализирует Варужан Гегамян
- Турция и Азербайджан – главная политическая угроза для Армении. Результаты опроса IRI анализирует Варужан Гегамян