Առողջություն 16:19 02/03/2022 Հայաստան
ՀՀ առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ երկրում կորոնավիրուսային հիվանդության առումով համաճարակային իրավիճակը գնահատվում է կայուն: Հաշվի առնելով իրավիճակային փոփոխությունը` առողջապահության նախարարությունը նախաձեռնել է սահմանափակումների մեղմացում:
Փակ տարածքներում դիմակի կրման պարտադիր պահանջը հանվել է, բացառությամբ բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող կազմակերպությունների:  Մյուս բոլոր փակ տարածքներում խորհուրդ է տրվում կրել դիմակ՝ փոխելով այն 3-4 ժամը մեկ անգամ և ըստ անհրաժեշտության:
Փոփոխությունն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից։
ԱՆ-ից նշում են, որ վերջին 14 օրվա ընթացքում արձանագրվել է հիվանդության 11775 դեպք, ինչը նախորդ նույն ժամանակահատվածի համեմատ (37459 դեպք) նվազել է 69%-ով: Թեստավորման դրական արդյունքների մասնաբաժինը վերջին 14 օրվա ընթացքում կազմել է 18.1%, նախորդ  37.9%-ի փոխարեն:
Նախարարությունից նաև հավելում են, որ սահմանափակումների վերաբերյալ առողջապահության նախարարության որոշումները բխում են համաճարակաբանական իրավիճակից և դրանով պայմանավորված կրկին կարող են վերանայվել:

Здоровье 16:35 02/03/2022 Армения
Из министерства здравоохранения Армении сообщают, что связанная с заболеваемостью коронавирусом эпидемическая ситуация в стране оценивается как стабильная. С учетом изменения ситуации министерство здравоохранения инициировало смягчение ограничений.
Обязательное требование носить маски в закрытых помещениях отменено, за исключением организаций, предоставляющих медицинскую помощь и услуги.
Во всех остальных закрытых помещениях ношение масок носит рекомендательный характер, маски нужно менять каждые 3-4 часа и по необходимости.
Изменения вступают в силу на следующий день после официального опубликования.
По данным Минздрава, за последние 14 дней зарегистрировано 11 775 случаев заболевания, что на 69% меньше, чем за предыдущий аналогичный период (37 459 случаев). Доля положительных результатов тестов за последние 14 дней составила 18,1% – вместо прежних 37,9%.
В Минздраве добавляют, что решения Минздрава об ограничениях основаны на эпидемиологической ситуации, поэтому могут быть вновь пересмотрены.