Իրավունք 11:23 11/03/2022 Աշխարհում
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նոր զեկույցում վերլուծվում է 2016-2021 թվականների ընթացքում խոսքի ազատության և ԶԼՄ-ների զարգացման համաշխարհային միտումները և ընդգծվում, որ էկզիստենցիալ սպառնալիք կա, որը ներկայումս իրենից ներկայացնում է սոցիալական մեդիան պրոֆեսիոնալ լրատվամիջոցների գոյության համար: Վերջին հինգ տարիների ընթացքում և՛ լուրերի լսարանը, և՛ գովազդից ստացված եկամուտները հսկայական չափերով տեղափոխվել են ինտերնետային հարթակներ:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մամուլի հաղորդագրության համաձայն՝ զեկույցում նշվում է, որ Google-ը և Meta/Facebook-ն այժմ կլանում են թվային գովազդի համաշխարհային ծախսերի մոտ կեսը, մինչդեռ թերթերի գովազդից համաշխարհային եկամուտը վերջին հինգ տարվա ընթացքում կրկնակի կրճատվել է:
Համաճարակը սրել է գովազդային եկամուտների նվազման, աշխատատեղերի կրճատման և լրատվական բաժինների փակման առկա միտումները: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի զեկույցում նշվում են Լրագրողների միջազգային կենտրոնի տվյալները, որոնց համաձայն՝ լրագրողների երկու երրորդն իրենց աշխատանքում ավելի քիչ են պաշտպանված զգում համաճարակի, տնտեսական ճնշման հետևանքով։
Համաճարակի ժամանակ լրագրությունը՝ հատկապես հետաքննականը, կենսական կարևորագույն ծառայություն է, քանի որ COVID-19-ի հետ կապված կեղծ կոնտենտներն արագորեն տարածվում էր սոցիալական մեդիայում, լրատվական բաժինների փակումը և աշխատատեղերի կրճատումները զգալի վակուում են ստեղծել տեղեկատվական ոլորտում, հատկապես հարավային պետություններում:
Համաձայն «COVID19 Infodemic Observatory»-ի, որը նախաձեռնել է «Fondazione Bruno Kessler»-ը, 2020 թվականի սեպտեմբերին Twitter-ում տարածվել է համաճարակի հետ կապված ոչ ճշգրիտ, ապակողմնորոշիչ տեղեկություններով ավելի քան 1 միլիոն հաղորդագրություն:
Զեկույցում ասվում է, որ տնտեսական ճգնաժամը սկսվեց նաև լրագրողների անվտանգությանը սպառնացող վտանգների ֆոնին: Դրանք ոչ միայն կառավարությունների և հանցավոր խմբերի, այլ նաև մասնավոր լոբբիստների և հասարակության որոշ անդամների կողմից էին, որոնք իրենց ավելի համարձակ են զգում առցանց վիրավորանքների և հարձակումների հարցում:
Սպանությունների անպատժելիություն
2016 թվականից մինչև 2021 թվականի վերջ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն արձանագրել է 455 լրագրողի սպանություն, որոնք  տեղի են ունեցել լրագրողի աշխատանքի համար կամ իրպարտականությունները կատարելիս:
Տասը սպանություններից գրեթե ինը մնում է չբացահայտված։ Լրագրողների սպանությունների անպատժելիության համաշխարհային մակարդակը բորբոքում է բռնության փուլը և զսպող ազդեցություն է թողնում բոլոր լրագրողների վրա:

Общество 11:00 11/03/2022 В мире
Новый доклад ЮНЕСКО, в котором анализируются глобальные тенденции в области свободы выражения мнений и развития СМИ за период с 2016 по 2021 год, подчеркивает экзистенциальную угрозу, которую социальные сети в настоящее время представляют для самого выживания профессиональных СМИ. За последние пять лет как новостная аудитория, так и доходы от рекламы мигрировали в огромном количестве на интернет-платформы.
Согласно пресс-релизу ЮНЕСКО, в докладе отмечается, что Google и Meta/Facebook в настоящее время поглощают примерно половину всех глобальных расходов на цифровую рекламу, в то время как глобальные доходы от рекламы в газетах за последние пять лет сократились наполовину.
COVID усугубил новостной кризис
Пандемия усилила существующие тенденции к снижению доходов от рекламы, потере рабочих мест и закрытию отделов новостей. В докладе ЮНЕСКО приводятся данные Международного центра для журналистов, согласно которым две трети журналистов чувствуют себя менее защищенными в своей работе в результате экономического давления пандемии.
Во время пандемии журналистика, особенно журналистские расследования, представляют собой жизненно важную передовую службу. Поскольку в социальных сетях быстро распространялся ложный контент, связанный с COVID-19, закрытие отделов новостей и сокращение рабочих мест создали значительный вакуум в информационном ландшафте, особенно в странах Глобального юга. По данным Обсерватории инфодемии COVID19, созданной по инициативе Fondazione Bruno Kessler, в сентябре 2020 года в Твиттере было распространено более 1 миллиона сообщений с неточной, недостоверной или вводящей в заблуждение информацией, связанной с пандемией.
Журналисты под ударом со всех сторон
Этот экономический кризис также наступил в период усиления угроз безопасности журналистов не только со стороны правительств и преступных групп, но и со стороны частных лоббистов и некоторых представителей общественности, которые чувствуют себя все более смелыми в том, что касается оскорблений и нападений в Интернете.
° Безнаказанность за убийства: с 2016 года по конец 2021 года ЮНЕСКО зафиксировала убийства 455 журналистов, которые погибли либо за свою работу, либо при исполнении служебных обязанностей.
Почти девять из десяти убийств остаются нераскрытыми. Глобальный уровень безнаказанности за убийства журналистов подпитывает цикл насилия и оказывает сдерживающее воздействие на всех журналистов.