Տնտեսություն 14:11 17/03/2022
Wildberries-յան տագնապներ. ինչպես ստանալ առաքանին,երբ QR կոդն ու մնացած տեղեկատվությունը անհասանելի են
Հեղինակ` Թեհմինե Հարությունյան
«Ընկերս գեղեցիկ ծաղկավոր զգեստ էր նվիրել, Wildberries-ով պատվիրել էր, եկել էր,բայց քանի որ ևս 2 զգեստ կար, սպասում էի, ամբողջը գա, նոր գնամ վերցնեմ, հետո սկսվեցին Wildberries-ի խափանումները ու կարծեցի, թե վերջ, նվերներիցս հույսս պիտի կտրեմ, բայց ամենահաս համացանցում հուշեցին պարզապես մոտենալ այն կետը, որից պիտի ստանայի, ասեմ ընկերոջս հեռախոսի համարի վերջին թվերն ու որոշ անձնագրային տվյալներ և ստանալ առաքանիս։ Եվ երևի ուրախ դեմքիցս արդեն հասկանում եք, որ վերցրել եմ»,-Wildberries-ի Ազատության պողոտայում տեղակայված խանութի մուտքի մոտ Panorama.am-ի հետ զրույցում պատմեց Սուսաննան, ով փաթեթները ձեռքին հեռանում էր։
Գյումիրում ևս մարդիկ ստանում են իրենց առաքանիները.«Ծնողներիս  համար մոտ 50 հազար դրամի պատվեր ունեի, երեկ մայրս ուղղակի մտել է գրասենյակ, հեռախոսիս համարն ասել, կայքում գրանցված անուն-ազգանունս են հարցրել և պարզել, որ պատվերիս 90 տոկոսը եկել է, տվել են։10 կտոր ապրանք են տվել երեկ։Ընդ որում դրանցից մեկն այս օրերին եմ պատվիրել, երբ կայքում ոչ բոլոր ֆունկցիաներն էին հասանելի։ Նրանք նաև ծրագրով ստուգել են, թե երբ կգա մնացածը, դա էլ են ասել։ Շատ ուրախ եմ»,-մեզ հետ զրույցում նշեց Արմինեն։
Խուճապային տրամադրությունները ցրում են նաև աշխատակիցները, իրենց առաքումների հետևից եկած մարդկանց նրանք հանգստացնում են՝ «Կայքն ու հավելվածը 2 օրից կաշխատեն բնականոն հունով»։
Ֆեյսբուքի հայկական տիրույթի ամենամեծ ու քննարկվող խմբում ևս Wildberries-ի աշխատակից ներկայացած օգտատերեը փորձում են օգտակար լինել:
Այսպես՝ Wildberries  Wildberriesը գրառում է արել .«Քանի որ այս օրերին շատ են Wildberries-ի հետ կապված հարցերը փորձեմ անդրադառնալ կարեւոր մի քանի կետի՝
1.Եթե դուք արել եք պատվեր եւ այն չի երեւում Ձեր անձնական էջում՝ մի անհանգստացեք, Ձեր պատվերը ոչ մի տեղ չի կորչի, այն անպայման կհասնի Ձեր նշված մասնաճյուղ։
2.Եթե Ձեր պատվերի ժամանումը Ձեզ մոտ չի արտացոլվում, սակայն ժամկետով պետք է որ հասած լիներ կարող եք մոտենալ մասնաճյուղ,նշել Ձեր անուն ացգանունը եւ ստուգել պատվերի կարգավիճակը։
3.Եթե Ձեր պատվերը մասնաճյուղում է նշում եք Ձեր անուն ազգանուն եւ հեռ. առաջին երեք թվերը - «օր.՝ (093)100200» ասում եք Անուն Ազգանուն 100 եւ ստանում եք Ձեր պատվերը։
Հ.Գ. Եթե կլինեն հարցեր սիրով կպատասխանեմ
Բոլորիս հաճելի գնումներ։
Եվ նա մի քանի ժամվա մեջ պատասխանել է մոտ 270 հարցի։
(գրառման պատճենը տեղադրվել է օգտատիրոջ համաձայնությամբ)
Շատ արագ թարմացումներ է հրապարակում նաև Wildberries-ի թելեգրամյան ալիքը, որում երեկ նշվել էր, որ այսօր առավոտյան օգտատերերի  մոտ 65 տոկոսի մոտ  վերականգնված կլինի առաքումների մասին տեղեկատվությունը և  հասանելի կլինի իրենց պատվերների տեղաշարժի մասին տեղեկատվությունն ու QR կոդը։
Խիստ անհանգստանալու կարիք, կարծես թե, դեռ չկա, բայց ի՞նչ էր եղել։ Նախօրեին «Լենտա.ռու»-ն գրել էր, թե հնարավոր է, որ հաքերային հարձակում է եղել։ Մասնավորապես Ալեքսեյ Լուկացկին ասել էր.«Շրջանառվող տեղեկատվության համաձայն, գաղտնագրիչը հնարավոր է ներխուժել է Wildberries ծառայության ներքին համակարգ, ոչնչացրել է դրա ամբողջ ենթակառուցվածքը, ներառյալ բոլոր տվյալների կրկնօրինակները։ Եթե ​​ընկերությունը չունի պահուստային պատճեններ, իսկ հաքերներին փրկագին վճարելով դրանք ետ վերցնեը անհնար է, ապա տվյալները կարող են վերականգնվել միայն թղթաբանությամբ, հաշվապահություն դիմելով և ֆինանսական հաշվետվությունների միջոցով... դա արագ ընթացակարգ չէ»։
Նա նաև զգուշացրել է, որ օգտատերերի տվյալները. կարող են կորել կամ անհասանելի լինել շատ երկար ժամանակ:
Wildberries -ի Թելեգրամյան ալիքում, սակայն այս լուրերը հերյուրանք են  որակվում և վստահեցնում են, որ իրենց ՏՏ ենթակառուցվածքները չեն տուժել։ Նման կարծիք հայտնող փորձագետներին ընկերությունում մեղադրում են իրավիճակը շահարկելու և իրենց վրա ուշադրություն հրավիրելու փորձերի մեջ. «ՏՏ ենթակառուցվածքի ոչնչացման և ընկերությունում բեքէնդի  ու ֆրոնթէնդի կորստի մասին մեկնաբանությունները  «վերլուծաբանների» ենթադրություններն են։ ՏՏ ենթակառուցվածքը չի տուժել, ընկերությունն ունի բոլոր անհրաժեշտ տվյալները՝ իր լիարժեք աշխատանքը վերականգնելու համար, օգտատերերի անձնական և ֆինանսական տվյալները ապահով կերպով պաշտպանված են»։
Հիշեցնենք, որ Wildberries առցանց ռուսական խանութն արդեն մի քանի օր է՝ խափանումներով է աշխատում։ Ծրագրի օգտատերերը դժգոհում են, որ համակարգն իրենց անձնական հաշիվները չի ճանաչում, ցույց չի տալիս, թե որտեղ են հասել գրանցված պատվերները։
Ընկերությունն այս խնդիրը զուտ տեխնիկական էր որակում, մարտի 15-ին տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում էր. «Մարտի 14-ին ընկերության բջջային հավելվածների և կայքի աշխատանքներում տեխնիկական սխալներ են գրանցվել։ Մեր փորձագետները վերացրել են դրանց ավելի քան 70%-ը. բջջային հավելվածներում պատվերներն ու վճարումները կատարվում են սովորականի պես։ Մնացած բոլոր սխալները շուտով կշտկվեն:
Հարկ է նշել, որ մեր օգտատերերի անձնական ևֆինանսական տեղեկատվությունը չի տուժել. բանկային քարտի տվյալները ապահով կերպով պաշտպանված են՝ համաձայն Payment Card Industry Data Security Standard-ի (PCI DSS), որը մշակվել է վճարումների ոլորտում առաջատար միջազգային խաղացողների կողմից»։
Մարտի 16-ին տարածված հաղորդագրության մեջ էլ նշվում էր, որ  Wildberries-ի տեխնիկական մասնագետները վերացրել են բջջային հավելվածների և կայքի աշխատանքի խափանումների ավելի քան 90 տոկոսը։ Մնացած տեխնիկական խնդիրները մոտ ապագայում կվերացվեն։
Հավելենք նաև, որ Wildberries-ը ներքին կայքի և հավելվածների աշխատանքում խափանումների հետաքննություն է սկսել։Հետաքննության արդյունքներով նյութերը կփոխանցվեն իրավապահ մարմիններին։ Ընկերությունը միջադեպի մասին տեղեկացրել է նաև կարգավորող մարմինների ներկայացուցիչներին։
Բաղանիսի դպրոցի աշակերտները դասադուլ են անուն`
Սահմանապահ Բաղանիսի դպրոցի աշակերտները դասադուլ են անուն` հանուն հայրենիքի։ Այս մասին տեղեկանում ենք «Տավուշը հանուն...

Экономика 17:36 17/03/2022 Армения
Wildberries-овские тревоги: как получить заказанные товары, когда QR-код и остальная информация недоступны
«Друг подарил мне красивое цветочное платье – заказал его в Wildberries, оно было доставлено, но поскольку мной были заказаны еще 2 платья, я ждала, чтобы забрать все заказы сразу.  Потом начались сбои в работе Wildberries, я подумала: все, нужно попрощаться с подарками. Но в Сети подсказали, что нужно просто подойти в пункт выдачи заказов Wildberries, адрес которого указала, сказать последние цифры номера телефона моего друга и некоторые паспортные данные и получить заказ. И по моему счастливому лицу уже, наверное, видно, что получила», – рассказала в беседе с корреспондентом Panorama.am возле пункта Wildberries на проспекте Азатутян в Ереване Сусанна, которая уходила оттуда с пакетами в руках.
В Гюмри люди также получают свои заказы. «Сделала заказы для родителей примерно на 50 тыс. драмов. Вчера мама просто зашла в офис, сказала мой номер телефона, ее попросили назвать мои имя и фамилию, с которыми я зарегистрирована на сайте. Выяснилось, что пришли 90% заказов. Выдали 10 заказов вчера. При этом один заказ я сделала в эти дни, когда на сайте были доступны не все функции. С помощью программы сотрудники также проверили, когда будут доставлены остальные заказы, назвали сроки. Очень рада», – рассказала Panorama.am Армине.
Панические настроения рассеивают и сотрудники, успокаивают пришедших за своими заказами людей: «Сайт и приложение заработают в нормальном режиме через 2 дня».
В крупнейшей и самой обсуждаемой группе в армянском сегменте соцсети Facebook представившиеся сотрудниками Wildberries пользователи также пытаются быть полезными.
Так, пользователь с ником Wildberries Wildberries оставила запись:
«Поскольку в эти дни вопросов о Wildberries много, постараюсь коснуться нескольких важных пунктов:
1. Если вы оформили заказ, а он не отображается на Вашей личной странице, не волнуйтесь, Ваш заказ не потеряется, он обязательно дойдет до указанного Вами пункта.
2. Если поступление  Вашего заказа у Вас не отображается, но по срокам он должен был быть уже доставлен, Вы можете подойти в пункт выдачи заказов, назвать свое имя и проверить статус заказа.
3. Если Ваш заказ поступил в пункт выдачи, указываете свое имя, фамилию и первые три цифры телефонного номера...
P.S. Если есть вопросы, с удовольствием отвечу на них.
Всем нам приятных покупок».
И за несколько часов ответил примерно на 270 вопросов.
(скриншот поста публикуем с согласия пользователя).
Обновления оперативно публикует и Telegram-канал Wildberries. В официальном канале Wildberries в полночь появилось сообщение, что в настоящий момент в разделе «Доставки» обновилось уже 65% информации по товарам, которые были заказаны, но не получены. «Ориентировочно утром 17 марта обновление будет завершено полностью. После этого в разделе отобразятся все товары, которые вы заказали и qr-код, с помощью которого будет удобнее получать товары», – пишет Wildberries.
Повода для сильного беспокойства, кажется, пока нет. Но что же произошло?
Интернет-издание «Лента.ру» накануне написало, что сбои в работе интернет-магазина Wildberries могут быть связаны с хакерской атакой. В частности, эксперт по информационной безопасности Алексей Лукацкий заявил: согласно информации, циркулирующей на рынке, в структуру сервиса Wildberries мог попасть шифровальщик, который уничтожил всю его инфраструктуру, включая и резервные копии всех данных. «Получается, что восстановить данные сейчас непросто. Если у компании нет резервных копий, а выплата выкупа вымогателям невозможна, то восстанавливать данные можно только с бумаги, с бухгалтерской и финансовой отчетности, а это небыстрая процедура», – отметил он.
Лукацкий при этом допустил, что данные пользователей сервиса могут быть утрачены или недоступны в течение очень долгого времени.
В Telegram-канале Wildberries, однако, эту информацию назвали не более чем вымыслом, заверив, что их ИТ-инфраструктуры не пострадали.
Напомним, что вот уже несколько дней один из ведущих российских маркетплейсов Wildberries работает со сбоями. Примерно половина пользователей жалуется на сложности с доступом на портал, есть проблемы с отслеживанием заказов.
Компания проблему называла технической, в распространенном 15 марта сообщении  Wildberries говорилось: «Специалисты устранили более 70% ошибок в работе приложений и сайта, их количество снизилось в четыре раза по сравнению с понедельником. Каких-либо новых ошибок не возникло: IT-специалисты оперативно устраняют последствия вчерашнего инцидента... персональная и финансовая информация наших пользователей не пострадала».
Компания отметила, что данные банковских карт пользователей защищены в соответствии со стандартом Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS), который разработан ведущими международными игроками в сфере платежных систем.
В распространенном 16 марта сообщении онлайн-ретейлер отметил: специалисты устранили более 90% ошибок в работе сайта и приложения маркетплейса Wildberries. Оставшиеся технические неполадки обещают исправить в ближайшее время.
Компания запустила внутреннее расследование инцидента от 14 марта, который повлек за собой появление ошибок в работе мобильных приложений и сайта, говорится в сообщении онлайн-ритейлера. По результатам расследования материалы будут переданы в правоохранительные органы. Компания также проинформировала об инциденте представителей регулирующих органов.