Քաղաքական 14:24 01/04/2022 Հայաստան
Քաղաքացիներին կոչ եմ անում ապրիլի 5-ին ժամը 18:30-ին Ազատության հրապարակում միասին քննարկենք, թե ինչպես պահենք Արցախը. Իշխան Սաղաթելյան
«Մեր երկրի առաջնային մանդատով օժտված խորհրդարանը, երկրի բարձրագույն օրենսդիր մարմինն այս իրավիճակում արտահերթ նիստ է հրավիրում՝ Վանաձորի քաղաքապետարանը նվաճելու համար»,-խորհրդարանում իր ելույթի ժամանակ ասաց ԱԺ փոխխոսնակ Իշխան Սաղաթելյանը և հավելեց, որ այդ օրակարգն է քննարկում ԱԺ-ն, երբ թշնամին ներխուժել է Փառուխ և գրավել ռազմավարական բարձունքները:
Նա հարց հնչեցրեց, թե այս իրավիճակում Ստեփանակերտում, Խրամորթում, Կարմիր Շուկայում ապրող հայ մարդի ի՞նչ են մտածում ԱԺ խորհրդարանի և քաղաքական մեծամասնության մասին:
ԱԺ փոխխոսնաը ՔՊ-ին խորհուրդ տվեց փոխել սահմանադրությունը:
«Այն կետը, որում ասվում է, որ տեղական ինքնակառավարման մարմինները ձևավորվում են ընտրությունների միջոցով, փոխեք և դրա փոխարեն գրեք՝ բոլոր քաղաքապետերին, համայնքապետերին և, չմոռանաք, նաև Երևանի քաղաքապետին նշանակում է ՔՊ-ն: Ժողովրդավարության բաստիոնում այն լավ արձագանք կգտնի և միջազգային գործընկերները կողջունեն»,-հայտարարեց Սաղաթելյանը:
Նրա խոսքով՝ գործող  խորհրդրանն ադեկվատ չէ երկրում ստեղծված մարտահրավերներին և իրավիճակներին և այնպիսի տպավորութուն կա, որ իշխանական պատգամավորները երկրի անվտանգությունը կազմակերպելու առաջնային գլխավոր պատասխանատվությունը թողած մտածում են իշխանությունը ամրապնդելու մասին:
Նկատելով, որ խորհրդրանը պետք է գումարեր արտահերթ նիստ՝ Սաղաթելյանը ասաց, որ այդ նիստում պետք է քննարկվեր պատերազմական իրավիճակում պետական ծախսերը վերանայելու հարց՝ ամբողջն ուղղելով երկրի պաշտպանությանը:
«Պետք է քննարկվեր ռազմաքաղաքական օպերատիվ հարցերով կառավարման շտաբ ստեղծելու և երկիրն իրավիճակից դուրս բերելու հարց, որովհետև դուք փաստել եք, որ անկարող եք մեր երկրի պաշտպանությունն կազմակերպել»,-հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը և հավելեց. «ՀՀ քաղաքացիներին կոչ եմ անում ապրիլի 5-ին ժամը 18:30-ին Ազատության հրապարակում միասին քննարկենք, թե ինչպես պահենք Արցախը, ինչպես պաշտպանենք Հայաստանը, հանուն Հայաստանի և Արցախի անվտանգության քայլեր և գործողություններ ձեռնարկենք»:

Общество 15:10 01/04/2022 Армения
«В нашей стране наделенный первичным мандатом парламент – высший законодательный орган – в сложившейся ситуации созывает внеочередное заседание для завоевания мэрии Ванадзора», – сказал во время выступления в парламенте вице-спикер НС Ишхан Сагателян, добавив: НС Армении обсуждает эту повестку, когда враг вторгся в Парух и завоевал стратегические высоты.
Он при этом задал вопрос: что в этой ситуации думают о политическом большинстве НС армяне, проживающие в Степанакерте, Храморте, общине Кармир Шука Арцаха?
Вице-спикер НС посоветовал правящей партии «Гражданский договор» изменить Конституцию.
«Поменяйте в Конституции пункт, который гласит: органы местного самоуправления формируются путем выборов. Вместо этого напишите: всех мэров, глав общин, не забудьте указать и мэра Еревана, назначает ГД. Это найдет хороший отклик в бастионе демократии, международные партнеры поприветствуют», – сказал Сагателян.
По его словам, действующий парламент не адекватен вызовам и ситуации в стране, складывается впечатление, что провластные депутаты, оставив в стороне основную ответственность за организацию безопасности страны, думают об укреплении своей власти.
Отметив, что парламент должен был созвать внеочередное заседание, Сагателян указал, что на этом заседании должен был быть обсужден вопрос пересмотра государственных расходов в военной ситуации, полностью направив их на оборону страны.
«Должен был быть обсужден вопрос о создании штаба для управления военно-политическими оперативными вопросами, для вывода страны из этого положения, потому что вы доказали, что не в состоянии организовать оборону нашей страны», – заявил депутат от фракции «Армения» Ишхан Сагателян, добавив:
«Я призываю граждан Армении 5 апреля в 18:30 на Площади Свободы вместе обсудить, как сохранить Арцах, как защитить Армению, принять меры в интересах безопасности Армении и Арцаха».