Քաղաքական 12:56 06/04/2022 Արցախ
Բրյուսելի հանդիպումով մտահոգված՝ Երևանում պաշտոնատար անձանց հետ հանդիպումներ ունեցա. Արցախի ԱԺ նախագահ
«Այսօր ոչ մեկն աթոռից կառչած չէ: Երբ որ այս արտահերթ նիստը պետք է անեինք, ես մի քանի օր առաջ մտահոգված Բրյուսելի հանդիպումով, հանդիպումներ ունեցա Երևանում պաշտոնատար անձանց հետ: Քիչ հետո առանց լրատվամիջոցների ես կասեմ՝ ում հետ եմ հանդիպել, ինչ եմ զրուցել»,- Արցախի ԱԺ արտահերթ նիստում հայտարարել է ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Նա նշել է, որ 5 կետերն իր հետ չեն քննարկել, որովհետև ինքն էլ ունի իր 5 կետերը:
«Ես միշտ ասել եմ՝ Վրաստանն ու Ադրբեջանը մինչև հիմա սահմանազատում և սահմանագծում չեն արել: Աշխարհում շատ երկրներ կան, որոնք սահմանային վեճեր ունեն, նույնիսկ Չեխոսլովակիայում: Ուղղակի մեր թշնամին սա է, մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն աշխատի: Բայց ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո էլ ավելի դժվարացավ, որ Մինսկի խումբը  Արցախի խնդրով զբաղվի: Արցախի խնդիրը միակն է, որ ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան համարյա ունեն միևնույն տեսակետը»,- ասել է նա։
Արցախի ԱԺ նախագահի խոսքով, իրենց բոլորի երազանքն է տեսնել Արցախի անկախության օրը:
«Աշխարհի բոլոր պետություններին տարբեր ժամանակներում նամակ է գրված Ազգային ժողովի կողմից, որ ճանաչեն Արցախի Հանրապետությունը:
Ի՞նչ պետք է անենք մենք. առաջին հերթին պահպանել քաղաքական դուխը, ոգին, որը կա»,- հայտարարել է Արթուր Թովմասյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր Բրյուսելում կայանալու է Նիկոլ Փաշինյանի,Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպումը։

Политика 15:26 06/04/2022 Армения
Артур Товмасян: Будучи обеспокоенным встречей Пашинян – Алиев сегодня в Брюсселе, я встречался в Ереване с должностными лицами
«Сегодня никто не цепляется за кресло. Когда мы собирались созывать это внеочередное заседание, я, будучи обеспокоенным запланированной сегодня в Брюсселе встречей Пашинян – Алиев, встречался в Ереване с должностными лицами. Чуть позже, за закрытыми дверями, скажу, с кем встречался и о чем с ними беседовал», – заявил председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян на внеочередном заседании парламента 6 апреля.
«Пять пунктов не обсуждали, потому что у меня тоже есть свои 5 пунктов… Мы должны все сделать, чтобы Минская группа ОБСЕ заработала. Но на фоне российско-украинской войны все еще больше в этом контексте усложнилось. Проблема Арцаха – единственная, по которой у РФ, США и Франции почти одинаковая точка зрения», – сказал спикер парламента Арцаха.
По словам спикера НС Арцаха, мечта каждого из них – увидеть день независимости Арцаха.
«Национальным собранием Арцаха в разные времена были направлены письма всем странам мира – чтобы они признали Республику Арцах.
Что нам нужно делать? Прежде всего, сохранить политическую волю и дух», – заявил Артур Товмасян.
Напомним, в Брюсселе запланирована трехсторонняя встреча Никола Пашиняна, председателя Европейского совета Шарля Мишеля и президента Азербайджана Ильхама Алиева.