Քաղաքական 15:31 13/04/2022 Հայաստան
««Ներկայումս բացարձակ անհրաժեշտություն է զորացրել հայկական բանակը և բռնագրավել նրա զենքը` այդպիսով հնարավորություն չտալով, որ վերականգնվի նրա ռազմական կառույցը: Երկաթուղիները հսկողության տակ պահելու և մահմեդական ազգաբնակչության իրավունքները պաշտպանելու պատրվակով անհրաժեշտ է մեր ռազմական հսկողությունը հաստատել Հայաստանի ողջ տարածքի վրա և այդպիսով մեր ձեռքում պահել Թուրքիան Ադրբեջանին կապող բոլոր ճանապարհները: Վերը նշված այդ նպատակը պիտի իրականացնել քողարկված ու փափուկ ձևով` ինչպես խաղաղության պայմանագրի տեքստում, այնպես էլ նրանից բխող գործողություններում` հայերի աչքերում մշտապես խաղաղասեր երեւալու պայմանով»:
Սա Թուրքիայի արտգործնախարարի նամակից մի հատված է՝ ուղղված Արևելյան ռազմաճակատի հրամանատարին 1920 թ. նոյեմբերի 8-ին։
100 տարի անց իրավիճակը ճիշտ նույնն է։ Այսօր ՀՀ-ում իշխանությունը զավթած կապիտուլիանտն ու իր խմբավորումը բոլորիդ համոզում է, որ խաղաղության պայմանագիր կնքելով Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ և Արցախն ու Սյունիքը թշնամուն զիջելով մենք լավ ենք ապրելու, «խաղաղության դարաշրջան» է բացվելու։
Իրականում, բացվելու է սպառնալիքների նոր դարաշրջանը։
Մենք ոչ միայն ավելի լավ չենք ապրելու, այլ ավելի վատ ենք ապրելու, որովհետև շատերդ չեք հասկանում, թե ինչ է նշանակում ապրել ոչ անկախ պետության մեջ, թշնամու տիրապետության տակ ապրել ու կատարել իր կամքը՝ զրկված լինելով հակառակվելու հնարավորությունից։
Սա պաթոս չի, սա Հայաստանի անկախ պետության վախճանի ժամանակ սովորական հայ քաղաքացու անձայն ճիչն է։
Հատ առ հատ հիշվելու են բոլորդ, ովքեր այս օրերին ձեր գլուխը շրջել եք Հայաստանից դեպի երկրի հակառակ կողմը՝ հակաՀայաստանը ու հետևում եք, թե ինչպես է այն վերջնականապես կործանվում»։

Политика 15:53 13/04/2022 Армения
«"В настоящее время роспуск армянской армии и изъятие у нее оружия – абсолютная необходимость, дабы тем самым не позволить восстановления ее военной структуры. Под предлогом сохранения под контролем железных дорог и защиты прав мусульманского населения необходимо утвердить  наш военный контроль над всей территорией Армении, тем самым держать в своих руках все дороги, соединяющие Турцию с Азербайджаном. Вышеописанная цель должна быть достигнута скрытым и мягким способом, как в тексте мирного договора, так и в вытекающих из него действиях, с условием всегда выглядеть миролюбивым в глазах армян".
Это отрывок из письма министра иностранных дел Турции – командующему Восточным фронтом от 8 ноября 1920 года.
100 лет спустя ситуация точно такая же. Капитулянт и его группировка, захватившие сегодня власть в Армении, убеждает всех вас в том, что, заключив мирный договор с Азербайджаном и Турцией, уступив Арцах и Сюник врагу, мы будем жить хорошо, откроется "эпоха мира".
В действительности же откроется новая эпоха угроз.
Мы не только не будем жить лучше, но будем жить хуже, потому что многие из вас не понимают, что значит жить в утратившем независимость государстве, жить под гнетом врага и исполнять его волю, лишенные возможности сопротивляться.
Это не пафос, это безмолвный крик рядового армянского гражданина во время гибели  независимого государства Армения.
Запомнятся все до единого, кто в эти дни отвернулись от Армении к обратной стороне страны, к антиАрмении, и наблюдаете, как она окончательно гибнет».