Տնտեսություն 16:25 05/05/2022 Հայաստան
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման շրջանակում մեծ սպասելիքներ ունեցող ու դրանց մասին բարձրաձայնող ՔՊ-ական պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը դարձավ Թուրքիայի իշխանությունների որոշման առաջին տուժածը։
Բանն այն է, որ Թուրքիայի ավիացիոն իշխանությունները FLYONE ARMENIA  ընկերությանը չեն տրամադրել Թուրքիայի օդային տարածքով դեպի եվրոպական երկրներ չվերթերի իրականացման (overflight) հնարավորություն։
Ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Ստեղծված իրավիճակի արդյունքում՝ ընկերությունը ստիպված է մինչև ս.թ. հունիսի 10-ը չեղարկել Երևան- Լիոն- Երևան և Երևան- Փարիզ- Երևան ուղղություններով չվերթերը:
Նշենք, որ Երևան- Ստամբուլ- Երևան երթուղով չվերթերը իրականացվում են համաձայն չվացուցակի։ Չվերթերի վերսկսման վերաբերյալ կտրվի համապատասխան տեղեկատվություն։
Ընկերությունը հայցում է ուղևորների ներողամտությունը պատճառված անհարմարությունների հետ կապված ու առաջարկում մի քանի այլընտրանք»։
Հիշեցնենք, որ «Հետք»  գրել էր,  որ FLYONE ARMENIA ընկերությունը ԱԺ պատգամավոր, գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքի և մոլդովական «Fly One» ավիաընկերության համատեղ բիզնեսն է.
«Հայաստանում «Fly One»-ի գործընկերները Սուքիասյաններն են, սակայն «Ֆլայուան Արմենիա» ՍՊԸ-ում եղբայրներից՝ Խաչատուր, Սարիբեկ, Էդուարդ եւ Ռոբերտ Սուքիասյաններից, ոչ մեկ չկա: Հայկական կողմին պատկանող 54 %-ը գրանցված է այլ անձանց անունով, որոնք, սակայն, ըստ ամենայնի, փոխկապակցված են Սուքիասյաններին»։

Политика 17:35 05/05/2022 Регион
Связывающий большие ожидания с процессом нормализации армяно-турецких отношений и озвучивающий их депутат Национального Собрания Армении от партии власти «Гражданский договор» Хачатур Сукиасян стал первым пострадавшим вследствие решения властей Турции.
Дело в том, что авиационные власти Турции не предоставили FLYONE ARMENIA возможности осуществления (overflight) рейсов в европейские страны через воздушное пространство Турции.
В сообщении, распространенном компанией, говорится:
«В результате сложившейся ситуации компания вынуждена до 10 июня 2022 года отменить рейсы Ереван-Лион-Ереван и Ереван-Париж-Ереван.
Отметим, что рейсы Ереван-Стамбул-Ереван осуществляются согласно расписанию. Будет предоставлена соответствующая информация о возобновлении рейсов.
Компания приносит извинения пассажирам в связи с причиненными неудобствами и предлагает ряд альтернатив».
Напомним, что издание Hetq писало, что компания FLYONE ARMENIA является совместным бизнесом семьи депутата НС, предпринимателя Хачатура Сукиасяна и молдавской авиакомпании Fly One.
«Партнерами Fly One в Армении являются Сукиасяны, но в ООО FLYONE ARMENIA нет никого из братьев – Хачатура, Сарибека, Эдуарда и Роберта Сукиасянов. 54%, принадлежащие армянской стороне, зарегистрированы на других лиц, которые, однако, по всей видиости, связаны с Сукиасянами».