Քաղաքական 15:01 12/05/2022 Հայաստան
Շատերը մեզանից ակնկալում են այնպիսի գործողություններ, որոնք կբերեն շարժման արագ մարմանը։ Այս մասին ասել է «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը «Ժողովուրդ»-ին տված հարցազրույցում։
«Օրինակ, եթե մենք գնանք ու գրավենք կառավարության կամ ԱԺ շենքը, ի՞նչ է դա մեզ տալու։ Դա իշխանությանը կտա հնարավարություն ձերբակալել շարժման առաջոնրդներին, բազմաթիվ քաղաքացիների ու կասեցնել շարժումը։ Մենք իրավունք չունենք դա թույլ տալ»,-ասել է Վանեցյանը։
Միաժամանակ նա նշել է, երբ հասկանան՝ հասել է կրիտիկական պահը, որ պետք է դիմել այդ քայլին, կդիմեն։
«Մենք ոչ թե վախենում ենք, հապաղում ենք կամ քաշվում ենք, այլ հասկանում ենք, որ պետք է փորձել անել ամեն ինչ, որ այս գործընթացը տեղավորվի օրենքի շրջանակում»,-ասել է նա՝ ավելացնելով, որ շարժումն ունի հստակ ծրագիր, իրենք շարժվում են դրանով։
Պայքարի արդյունքում, ըստ նրա, երկրում իրավիճակ է փոխվել, ժողովրդի մոտ առկա է 100 տոկոսանոց համաձայնություն, որ այս իշխանությունները պետք է գնան։
Ինչ վերաբերում է Նիկոլ Փաշինյանի հնարավոր հրաժարականից հետո ձևավորվելիք կառավարության կազմին, վարչապետի թեկնածուի ով լինելու մասին հարցին, Վանեցյանը պատասխանել է, որ պետք է լինեն մոտ 250 պրոֆեսիոնալներ, իրենց ոլորտի գիտակներ, որ կարողանան այս երկիրը ոտքի հանել։
«Իշխան Սաղաթելյանն իր ելույթում ասաց՝ վարչապետ չի կարող լինել այն մարդը, ով նախկինում զբաղեցրել է պետական պաշտոն, պաշտոնի հաշվին հարստացել է, հասարակության մեջ ունի ոչ լավ համբավ և այլն։ Թե ով կլինի վարչապետ, հավատացեք, այս պահին էլի ծուղակ է, որը լարվում է  իշխանությունների կողմից։ Մենք ասել ենք, որ այս շարժումը չունի առաջնորդներ, այս շարժումը համաժողովրդական, համազգային շարժում է և մենք շարժվելու ենք այդ տրամաբանությամբ։ Ժամանակի հարց է, առաջիկա օրերին ամեն ինչի մասին կխոսենք։ Կարող եմ ասել միայն մի բան, որ այսօր հրապարակում գտնվող ընդդիմությունն ունի կադրային լրջագույն բազա, և յուրաքանչյուր պաշտոնի համար կարող ենք առաջադրել առնվազն 3-4 թեկնածու»,-ասել է Արթուր Վանեցյանը։
Դիտարկմանը, թե նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը կարող է լինել ընդդիմության վարչապետի թեկնածուն, Արթուր Վանեցյանն ասել է.
«Գնդակն Արման Թաթոյանի դաշտում է։ Այդ առաջարկը օդում կա, մեր կողմից չի արված, բայց ով կլինի այն մարդը, որը կլինի առաջնորդը և հետագայում կզբաղեցնի վարչապետի պաշտոնը, որոշվելու է այս հրապարակում։ Ասեմ նաև, որ այս հրապարակում կան մարդիկ, որ իմ համար անընդունելի են, իրենց այստեղ գտնվելը ես համարում եմ հարված շարժմանը, անուններ չեմ հնչեցնելու։ Բայց մենք չենք կարող ասել, թե դուք գնացեք այստեղից։ Եթե սա լիներ «Հայրենիք» կուսակցության կամ «Պատիվ ունեմ», «Հայաստան» խմբակցությունների միջոցառումը, մենք կկարողանայինք ասել՝ սա մեր միջոցառումն է, գնացեք այստեղից։ Բայց սա համազգային շարժում է»:
Նա նշել է, որ որոշ չափով պատասխանատու են հարթակից հնչող ելույթների համար։
Սոցցանցերի ամենախրը վերլուծությունը
Նիկոլ Փաշինյանի կնոջ ինչ-որ տեղ գնալը միշտ դառնում է հանրության քննարկման առարկա՝ եթե լուսանկարվի այդտեց՝  կհանձնի, կամ գնացել է...

Politics 17:02 12/05/2022 Armenia
Many people expect the opposition to take steps which would lead to the prompt fading of the protest movement, Chairman of the Homeland Party Artur Vanetsyan told the Zhoghovurd newspaper in an interview on Thursday.
"For example, if we seize the government or the National Assembly buildings, what will it give us? It will just enable the authorities to detain the leaders of the movement and numerous protesters, thus stopping the campaign. We have no right to allow it to happen," he said.
At the same time, the opposition leader did not rule out such a step at a "critical moment".
"We're not afraid, we're not delaying or stepping back, we just realize that we must do our best to make this process run within the law," he said, adding that the movement has a clear plan, which they are adhering to.
As a result of the opposition campaign, he claims, the situation in the country has changed and there is broad public consensus on the need to oust the current government.
Speaking about the composition of the government to be formed after Nikol Pashinyan's possible resignation and the possible candidate for the prime minister’s post, Vanetsyan said the government should be composed of around 250 professionals to get the country out of the current situation.
"Ishkhan Saghatelyan said in his speech that a person, who once held public office, got rich due to his position and enjoys no popular support can't be the prime minister. Talking about who will be prime minister, believe me, at the moment is just another trap set by the authorities,” he said.
“We have stated that this movement has no leaders. It is a nationwide movement and we will proceed according to this logic. It is a matter of time, we will talk about everything in the next few days. I can only say that the opposition camped out in France Square now has a serious human resource base and we can nominate at least 3-4 candidates for one post," Vanetsyan added.