Քաղաքական 14:25 14/05/2022 Հայաստան
«Ուզում եմ հիշեցնել ապրիլի 5-ի մեր հանրահավաքի մասին, երբ թշնամու հերթական ագրեսիայից հետո խորհրդարանական երկու ընդդիմադիր խմբակցությունները որոշեցին հրավիրել հանրահավաք ի պաշտպանություն Արցախի և Հայաստանի»,-ասաց ՀՅԴ ԳՄ անդամ, ԱԺ փոխնախագահ, Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով պայքարի առաջնորդներից Իշխան Սաղաթելյանը Ֆրանսիայի հրապարակում հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Նա կարևորեց ապրիլի 5-ը, քանի որ պայքրաի մեկնարկը տրվել է այդ օրը։
«Ապրիլի 5-ին մենք Ազատության հրապարակում շատ հստակ ներկայացրեցինք այն սկզբունքներն ու պահանջները, որով պետք է առաջնորդվի Հայաստանի ցանկացած իշխանություն։ Հստակ հայտարարեցինք, այն իշխանությունը, որ կշեղվի այս սկզբունքներից ու պահանջներից, պետք է օր առաջ հեռացվի, և այս իշխանության դեմ ժողովուրդն իրավունքի ունի իր բողոքի ձայնը բարձրացնել ու անհնազանդության ճանապարհով հեռացնել»,-ասաց նա՝ պատահական չհամարելով, որ այդ օրն Արցախի դրոշը տեղադրվեց Ֆրանսիայիի հրապարակում, հանրապետության այլ քաղաքաներում։
Խորհրդարանում Նիկոլ Փաշինյանի՝ Արցախի կարգավիճակի նշաձողը իջեցնելու մասին հայտարարությունից հետո ընդդիմությունը որոշել է փողոցային անդադար պայքար սկսել։
«Ապրիլի 25-ից մենք սկսել ենք համաժողովրդական «Դիմադրության» շարժումը, իսկ մայիսի 1-ից մինչ օրս տեսնում եք ինչ ծավալի ու չաթի անհնազանդության երթեր, հավանքեր ենք իրականացրել, հայ ժողովուրդը ոտքի է կանգնել օրվա իշխանության վարվող քաղաքականության դեմ»,-ասաց նա։
Նա ներկայացրեց մի քանի ձեռքբերումներ, որ ունեցել է շարժումը.
1. Շարժումը կասեցրել է Արցախի հարցում հայկական կողմի նշաձող իջեցնելու գործընթացը։ Սա այլևս փաստ է, դա ակնհայտ է։
2. Շարժումը ստեղծել է իրական քաղաքական ճգնաժամ, այդ թվում նաև մեր միջազգային գործընկերների համար առնվազն այս պահին ակնհայտ է դառնում Նիկոլ Փաշինյանի լեգիտիմության հարցը։
3. Շարժումն ապացուցել է, որ հայ ժողովուրդը չի ընդունելու իրեն պարտադրված որևէ զիջում, և Նիկոլ Փաշինյանը չունի մանդատ երկիրը նոր զիջումների տանելու։
4. Շարժումն ակնհայտ է դարձրել, որ կա հանրային ձևակերպված պահանջ այս  իշխանություններին հեռացնելու։ Շարժումը վերջին 30 տարվա անկախ Հայաստանի պատմության մեջ բացառիկ է իր ծավալներով, չափերով, ժողովրդականությամբ։ Այն, ըստ էության ղարաբաղյան երկրորդ շարժումն է։

Политика 16:23 14/05/2022 Армения
«Хочу напомнить о нашем митинге 5 апреля, когда после очередной вражеской агрессии две парламентские оппозиционные фракции решили созвать митинг – в защиту Арцаха и Армении», – сказал представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн», вице-спикер Национального Собрания от оппозиции Ишхан Сагателян во время пресс-конференции на площади Франции в Ереване 14 мая.
Он отметил важность 5 апреля, потому что в этот день был дан старт борьбе.
«5 апреля на площади Свободы мы очень четко представили принципы и требования, которыми должна руководствоваться любая власть Армении. Мы четко заявили, что власть, которая отклонится от этих принципов и требований, должна быть как можно скорее отстранена. Народ имеет право возвысить свой голос против этой власти, отстранить ее путем неповиновения», – сказал он, посчитав неслучайным, что в тот день флаг Арцаха был водружен на площади Франции, в других городах республики.
После заявления Никола Пашиняна в парламенте о понижении планки по статусу Арцаха оппозиция решила начать беспрерывную уличную борьбу.
«С 25 апреля мы начали общенациональное движение "Сопротивление", и вы видите акции неповиновения и митинги какого объема и масштаба были осуществлены с 1 мая по сей день, армянский народ поднялся против проводимой сегодняшней властью политики», – сказал он.
Сагателян представил ряд достижений движения:
«1. Движение пресекло процесс понижения планки с армянской стороны в вопросе Арцаха. Это уже факт, это очевидно.
2. Движение вызвало реальный политический кризис, в том числе и для наших международных партнеров, по крайней мере, в этот момент возник вопрос легитимности Никола Пашиняна.
3. Движение доказало, что армянский народ не примет никаких навязанных ему уступок, у Никола Пашиняна нет мандата вести страну к новым уступкам.
4. Движение сделало очевидным, что есть общественный запрос на отстранение этих властей. Движение уникально в истории независимой Армении за последние 30 лет – своими масштабами, демократичностью. Это, по сути, второе карабахское движение».