Քաղաքական 21:05 21/05/2022 Հայաստան
«Այսօր դուք տասնյակ հազարներով ներկա գտնվելով այստեղ՝ ևս մեկ անգամ հաստատեցիք, որ վարչապետի աթոռ զբաղեցնող անձը հայ ժողովրդի և Հայաստանի անունից բանակցություններ վարելու որևէ մանդատ չունի»,-«Դիմադրության» շարժման հանրահավաքում հայտնեց ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը:
Նա ասաց, որ Ադրբեջանի 5 առաջարկներին հայկական կողմի ներկայացրած 6 առաջարկները ոչինչ չասող, դիվանագիտորեն սխալ ձևակերպած և հայ ժողովրդի շահերից չբխող առաջարկներ են, որոնք Ֆրանսիայի հրապարակում գտնվողները ամբողջությամբ մերժում են:
Իշխան Սաղաթելյանը հայտնեց, որ իրական, արժանապատվության հասնելու ընդդիմության րմոտեցումներն հստակ են և ընթերցեց դրանք.
«44-օրյա պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակում Հայաստանին մարտավարական առումով անհրաժեշտ է՝
-զերծ մնալ շտապողական, վտանգավոր և ճակատագրական կտրուկ քայլերից՝ մինչև աշխարհաքաղաքական տագնապալի իրավիճակի հարաբերական կայունացումը և հստակեցումը,
-ձևավորել անվտանգային այնպիսի մթնոլորտ, որը կանխատեսելի և ընկալելի կլինի ռազմավարական դաշնակցի և տարածաշրջանային ու միջազգային այլ կարևոր գործընկերների համար՝ նոր աշխարհակարգի ստեղծման պայմաններում անվտանգային հայանպաստ մեխանիզմերի ապահովման նպատակով,
-ռազմական, ռազմաարդյունաբերական տեխնոլոգիական, տնտեսական և ենթակառուցվածքային բոլոր ուղղություններով անհապաղ մշակել և կյանքի կոչել հեռանկարային և ռազմավարական հայեցակարգ,
-համախմբել համայն հայության ողջ ներուժը և սփյուռքը պետք է դառնա մասնակիցն ու պատասխանատուն համահայկական օրակարգի խնդիրների կենսագործման համար»:
Սաղաթելյանի փոխանցմամբ՝ ընդդիմությունը համոզված է, որ իրական խաղաղության, հաշտեցման և համագոյակցության ապահովմանը պետք է անպայմանորեն նախորդեն չլուծված խնդիրների վերաբերյալ փոխհամաձայնությունները:
«Ուստի Հայաստանը պետք է առաջարկի հայ-ադրբեջանական բանակցությունների օրակարգը բաժանել երկու փուլի՝ հարաբերությունների կարգավորման սկզբունքների հստակեցում ու համաձայնեցում և  բուն խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ, անհրաժեշտության դեպքում՝ պայմանագրի կնքում»,-հայտարարեց ընդդիմության ներկայացուցիչը և, հիշեցնելով, որ ընդդիմությունը միշտ էլ կողմ է եղել խախաղությանը՝ հայտարարեց, թե այն չպետք է լինի հայրենազրկման, հայ ժողովրդի կենսական շահերի զիջման գնով, այլ պետք է լինի արժանապատիվ խաղաղություն:
Նա ասաց, որ հայանպաստ դիրքերից հանդես եկող նոր իշխանությունը կարևոր քայլեր պետք է ձեռնարկի:
«Երբ ասում եմ Հայաստանի Հանրապետություն, հայկական կողմ այդտեղ Նիկոլ չկա, նա կապ չունի ՀՀ-ի և հայկական կողմի հետ:
Նախ պետք է երկու կողմերի հավատարմությունը միջազգային հիմնարար սկզբունքներին, այդ թվում՝ տարածքային ամբողջականության, ազգերի ինքնորոշման իրավունքի և ուժի, կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման հադեպ: Մինչև հավանական խաղաղության պայմանագրի կնքումը պետք է առաջնային կերպով հասցեագրվեն Արցախի Հանրապետության տարածքների դե օկուպացիայի և ինքնորշաման իրավունքի հիման վրա Արցախի Հանրապետության վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշման հարցերը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբաի համանախագահության հովանու ներքո: ՀՀ-ի համար ուղենիշային պետք է լինի ԳԽ-ի 1992 թվականի հուլիսի 8-ի՝ Արցախի որևէ կարգավիճակ Ադրբեջանի կազմում բացառող որոշումը:
Ուժի կիրառմամբ կամ դրա սպառնալիքի օգտագործմամբ սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է: Նախքան սահմանագծման և սահմանազատման գործընթացի մեկնարկը Ադրբեջանը պետք է դուրս բերի իր զորքերը ՀՀ-ի ինքնիշխան տարածքից:
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և հետագայում նաև սամանագծման գործընթացները պետք է մաս կազմեն հակամարտության համապարփակ, խաղաղ կարգավորման գործընթացին՝ բացառելով առանց Հայաստանի հետ հուսալի կամպի Արցախի նակլավային վիճակը:
Որպես բանակցությունների մեկնարկ և լարվածության մթնոլորտի թուլացում Ադրբեջանը պետք է վերադարձնի բոլոր ռազմագերիներին, պատանդներին և ապօրինի պահվող անձանց: Հարգելի հայրենակիցներ մենք վստահ ենք, որ այս իրատեսական մոտեցումը աջակցություն կստանա, միջազգային իրավունքների դիրքերից հանդես եկող և Հարավային Կովկասում կայունությամբ և խաղաղությամբ իրապես շահագրգիռ մեր միջազգային գործընկերներին:
Միևնույն ժամանակ մենք հստակ ուղերձ ենք հղում ողջ միջազգային հանրությանը, որ որևէ պարագայում թույլ չենք տալու հայ ժողովրդի ազգային պետական շահերը զոհաբերել աշխարհաքաղաքական հավակնություների սպասարկմանը և անհարկի միջամտել Հայաստանի ներքին գործերին»,-ասաց Սաղաթելյանը:
Նա նկատեց, որ իր ներկայացրած սկզբունքները միգուցե հանրահավաքային չէին, բայց ընդդիմության դիրքորոշումն անհրաժեշտ էր հնչեցնել, որպեսի և միջազգային հանրությունը և ժողովուրդը հասկանա, գիտակցի, տեղեկանա մանրամասներին, որ խնդրի լուծման ամբողջական պատկերացումները և բանաձևումներն ընդդիմությունը ունի և դրան հասնել հնարավոր է:
ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչն ասաց, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը շտապում են, քանի որ վախենում են, որ Նիկոլ Փաշինյանը շուտով գնալու է և հայտարարեց, որ նրանց մտահոգությունն տեղին է, քանի որ վերջինիս իրոք հեռացվելու են:

«Сегодня вы, присутствуя здесь, еще раз подтвердили: занимающее кресло премьер-министра лицо не имеет мандата на переговоры от имени армянского народа и Армении», – заявил сегодня на митинге движения «Сопротивление» вице-спикер Национального Собрания, представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян.
Он сказал, что 6 представленных армянской стороной предложений в ответ на 5 принципов Азербайджана – ничего не говорящие, дипломатически неправильно сформулированные и не отвечающие интересам армянского народа предложения, которые полностью отвергаются присутствующими на площади Франции.
Он по пунктам представил концепцию и предложения оппозиции относительно достижения реального и достойного мира:
В создавшейся после 44-дневной войны ситуации Армении в тактическом плане необходимо:
– воздержаться от поспешности, опасных и судьбоносных резких шагов – до относительной стабилизации и уточнения тревожной геополитической ситуации.
– сформировать такую атмосферу безопасности, которая будет предсказуемой и понятной для стратегического союзника и других важных региональных и международных партнеров – с целью обеспечения эффективных и проармянских механизмов в сфере безопасности в условиях формирования нового миропорядка,
– незамедлительно разработать и претворить в жизнь военную, военно-промышленную, технологическую, экономическую и инфраструктурную перспективную и стратегическую концепцию по всем направлениям,
– мобилизовать потенциал всего армянства, и Диаспора должна стать участницей и ответственной за реализацию задач всеармянской повестки».
По словам Сагателяна, оппозиция убеждена, что обеспечению реального мира, примирения и сосуществования должны обязательно предшествовать взаимные договоренности по нерешенным вопросам.
«Посему Армения должна предложить разделить повестку дня армяно-азербайджанских переговоров на два этапа: уточнение и согласование принципов урегулирования отношений и переговоры по самому мирному договору, при необходимости заключение договора», – сказал представитель оппозиции, напомнив, что оппозиция всегда выступала за мир, подчеркнув: но он не должен быть ценой лишения родины, уступок жизненных интересов армянского народа, должен быть достойный мир.
Он указал, что выступающие с проармянских позиций новые власти должны предпринять важные шаги.
«Во-первых, необходимо, чтобы обе стороны придерживались основополагающих международных принципов, включая территориальную целостность, право народов на самоопределение, неприменение силы или угрозу силой. До заключения возможного мирного договора в приоритетном порядке должны быть подняты вопросы деоккупации территорий Республики Арцах и определения окончательного правового статуса Республики Арцах на основе права на самоопределение – под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Ориентиром для Армении должно быть решение Верховного Совета Армении от 8 июля 1992 года, исключающее любой статус Арцаха в составе Азербайджана.
Процесс делимитации и демаркации границы путем применения силы или угрозы силой является грубейшим нарушением международного права. До начала процесса делимитации границы с ее последующей демаркацией Азербайджан должен вывести свои войска с суверенной территории Республики Армения.
Процессы делимитации границы и последующей ее демаркации между Арменией и Азербайджаном должен быть частью всеобъемлющего, мирного урегулирования конфликта, исключающего анклавное положение Арцаха без надежной связи с Арменией.
В качестве начала переговоров и разрядки атмосферы напряженности Азербайджан должен вернуть всех военнопленных, заложников и незаконно удерживаемых лиц. Уважаемые соотечественники, мы уверены, что такой реалистичный подход получит поддержку наших международных партнеров, искренне заинтересованных в мире и стабильности на Южном Кавказе и выступающих с позиций международного права.
В то же время мы направляем всему международному сообществу четкий месседж о том, что мы ни при каких обстоятельствах не допустим, чтобы национально-государственные интересы армянского народа приносились в жертву обслуживанию геополитических амбиций», – сказал Сагателян.
Представитель Верховного органа АРФД заявил, что Турция и Азербайджан торопятся, поскольку опасаются скорого ухода Никола Пашиняна, и заявил, что их опасения уместны, так как последнего действительно отстранят.