Քաղաքական 16:36 23/05/2022 Հայաստան
Այսօր հանրահավաք և երթ նախատեսված չեն, վաղը ժամը 08:00-ին բոլորս պետք է լինենք Ֆրանսիայի հրապարակում. Սաղաթելյան
«Ինչպես և հայտարարել էինք` այսօր վաղ առավոտվանից շարունակվում են անհնազանդության ակցիաները. մեր հարյուրավոր քաղաքացիներ ամենատարբեր ձևերով ամեն օր դրսևորում են իրենց արդար բողոքը:
Վատ եղանակային պայմանները հաշվի առնելով՝ այսօր հանրահավաք և երթ նախատեսված չեն։
Վաղը՝ մայիսի 24-ին, առավոտյան՝ ժամը 08:00-ին,  բոլորս պետք է լինենք Ֆրանսիայի հրապարակում.  միասին կարևոր անելիք ունենք:
Իսկ նույն օրը երեկոյան՝ ժամը 19:00-ին, այս անգամ արդեն Սասունցի Դավթի արձանի մոտ կմեկնարկի մեր հանրահավաքը:
Այս շաբաթվա ընթացքում մենք մեր ավանդական հանրահավաքները մեկնարկելու ենք Երևանի տարբեր վարչական շրջաններից` այդ վայրերում ապրող մեր քաղաքացիներին ավելի լավ առիթ տալով միանալու  համազգային շարժմանը:

Politics 17:05 23/05/2022 Armenia
The Armenian opposition will not hold a rally and a march in Yerevan on Monday evening given the bad weather conditions, one of its leaders, Ishkhan Saghatelyan, said in a Facebook post.
Anti-government demonstrations will resume in the Armenian capital early on Tuesday morning.
“As it has been announced, acts of civil disobedience have continued since early this morning,” he wrote.
“Taking into account the bad weather conditions, no rally is scheduled for today. Tomorrow, on May 24, at 8am, we should gather in France Square. We have a lot to do together,” Saghatelyan said.
The opposition will hold a rally near the statue of Sasuntsi Davit (David of Sassoun) on Tuesday evening.
"During this week, we will start our traditional rallies in various administrative districts of Yerevan to provide local residents a better opportunity to join the nationwide movement," the opposition leader added.