Քաղաքական 15:53 26/05/2022 Հայաստան
«Մենք միայն նախագահի նստավայրը չենք շրջափակել, այլ նաև Անվտանգության խորհրդի շենքն ենք շրջափակել: Նախագահական նստավայրում, մեր ունեցած տեղեկություններով կա 155 աշխատակից, դրանից մի փոքր ավելի քիչ՝ Անվտանգության խորհրդում: Խնդիրը պետական ինստիտուտների շրջափակումն էր և ՀՀ արժանապատիվ քաղաքացիները շուրջ 3 ժամ, ըստ էության, կասեցրել են տվյալ հաստատությունների աշխատանքը և մեր առաջ դրած խնդիրն ամբողջությամբ լուծել ենք»,-հրավիրված ասուլիսում հայտնեց «Դիմադրության» շարժման համակարգող Իշխան Սաղաթելյանը:
Նա պատասխանեց լրագրողի հարցին, թե ինչո՞ւ էր ընդդիմությունը նախօրեին շրջափակել Նախագահական նստավայրը, այլ ոչ թե՝ կառավարության և ԱԺ-ի շենքը:
Սաղաթելյանը հայտարարեց, որ նախորդ օրերին նույնը տեղի էր ունեցել ԱԳՆ շենքի և այլ նախարարությունների հետ:
«Կգա ժամանակն ու օրը և կշրջափակվի նաև կառավարության շենքը»,-հայտարարեց Իշխան Սաղաթելյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ բողոքների ակցիաները ծրագրավորված են և ըստ օրվա, առկա ռեսուրսների և նպատակահարմարության, որոշում են, թե այդ օրը ո՞ր շենքը պետք է շրջափակվի և՝ ինչ պահանջներով:
Պատասխանելով լրագրողի դիտարկմանը, թե դաշնակցության օբյեկտները և Օպերայի շենքի հարակից դաշնակցականների սրճարանները չեն միանում հայտարարված գործադուլին՝ ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչը հայտարարեց, որ Դաշնակցությունը որևէ գործարան, կամ օբյեկտ չունի, որովհետև դաշնակցականի ունեցվածքն այլ է, քաղաքական ուժինը ՝այլ, հետևաբար անհատական որոշում է գործադուլին միանալ, թե ոչ:
Սաղաթելյանը նշեց, որ մասնավոր դեպքերին չի անդրադառնում և «Դիմադրության» շարժումը մասնավոր անձանց չի դիմել, այլ հանդես է եկել գործադուլի համընդհանուր հայտարարությամբ և կոչով, որին արձագանքել են բազմաթիվ գործարարներ և եղել են նաև չարձագանքողներ:

Opposition leader: Armenian government building will also be blocked
The Armenian opposition also plans to block the government building as part of its ongoing civil disobedience campaign to topple Nikol Pashinyan, parliament vice speaker and opposition leader Ishkhan Saghatelyan told a news conference on Thursday.
Opposition demonstrators blocked access to the presidential palace and the Foreign Ministry during daily street protests on Tuesday and Wednesday, preventing employees from entering or leaving them for hours.
"We blocked not only the presidential palace, but also the adjacent Security Council building. According to information provided to us, the presidential palace employs 155 people, while the number of the Security Council employees is a bit lower,” Saghatelyan said, explaining the opposition moves.
"The task was to block state agencies. The dignified citizens of Armenia, in fact, disrupted the work of the agencies for about 3 hours. We completely fulfilled the task set before us," he noted.
“Based on the available resources and the situation, we decide when and which building to block. The day will come when the government's headquarters will also be blocked,” Saghatelyan said.