Տաթև Սողոյանին և նրա եղբորն ոտիկաններն առևանգել են, որովհետև նրանք բարձրաձայնել են իրենց գերեվարված քեռու և մյուս գերիների խնդիրը
Այսօր Բաղրամյան 26-ի մոտից բերման են ենթարկել Տաթև Սողոյանին։
«Տաթևը Բաղրամյան 26 էր գնացել խաղաղ բողոքի գործողություն իրականացնելու` 44-օրյա պատերազմի ընթացքում իր գերեվարված քեռուն և մյուս գերիներին օր առաջ Հայրենիք վերադարձնելու պահանջով»,- գրել էր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Ասպրամ Կրպեյանը։
Տեղեկատվական անվտանգության և ռազմական հարցերով փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը լուսանկար է հրապարակել ու գրել. «Տաթև Սողոյանին և իր եղբորը կոպտորեն բերման են ենթարկել Բաղրամյան 26-ի դիմաց այս պաստառով մեկ րոպեից էլ քիչ կանգնելու համար։
(Արաբկիրի քաղմաս էին բերել, նոր դուրս եկավ, լուսանկարեցի)»։
«Տաթև Սողոյանին և նրա եղբորն այսօր Բաղրամյան 26-ի դիմացից ոստիկաններն առևանգել են միայն այն բանի համար, որ նրանք համարձակվել է բարձրաձայնել իրենց քեռու՝ բուժծառայության փոխգնդապետ Հրանտ Պապիկյանի և մեր մյուս գերեվարված հայրենակիցների խնդիրը։
Հրանտ Պապիկյանը Զինված ուժերի ռազմաբժշկական ծառայության ամենափորձառու բժիշկներից էր, ով 44-օրյա պատերազմի օրերին Հադրութի ուղղությամբ տեղակայված զորամիավորման բուժծառայության պետն էր։
Պաշտոնական դիրքն իհարկե չէր զսպում Պապիկյանին՝ մարտերի ամենաթեժ ուղղություններ մեկնելու և անձամբ վիրավորներին մարտադաշտից դուրս բերելու համար։ Նման դեպքերից մեկը ողբերգությամբ ավարտվեց, Պապիկյանը նախ վիրավորվում է, ապա գերեվարվում և մինչև հիմա նրա վերաբերյալ որևէ տեղեկություն չկա։
Սակայն Հայաստանում առկա բարոյական ճգնաժամի պայմաններում ոստիկանության որոշ անուղեղներ իրենց թույլ են տալիս Տաթևին ու նրա եղբորն ամենակեղտոտ միջոցներով բերման ենթարկել։

Политика 17:16 10/06/2022 Армения
Была подвергнута приводу Татев Согоян, которая проводила мирную акцию протеста у здания резиденции президента Армении на улице Баграмяна, 26.
«Татев пришла на Баграмяна, 26 для проведения мирной акции протеста, с требованием, чтобы ее дядю, попавшего в плен во время 44-дневной войны, и других пленных как можно скорее вернули на Родину», – написала на своей странице в Facebook депутат НС от фракции «Армения» Аспрам Крпеян.
Эксперт по информационной безопасности и по военным вопросам Карен Вртанесян опубликовал фото и написал: «Татев Согоян и ее брата грубо подвергли приводу за то, что они меньше минуты простояли перед резиденцией на Баграмяна, 26 с этим плакатом.
(Привезли в участок Арабкира, только вышла, сфотографировал)».
Депутат НС от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян пишет:
«Татев Согоян и ее брата с территории напротив резиденции на Баграмяна, 26 полицейские похитили только за то, что они осмелились поднять проблему своего дяди, подполковника медслужбы Гранта Папикяна и других наших взятых в плен соотечественниках.
Грант Папикян был одним из опытнейших врачей Военно-медицинской службы Вооруженных Сил, который в дни 44-дневной войны был начальником медицинской службы воинской части, дислоцированной в направлении Гадрута.
Служебное положение, конечно, не удерживало Папикяна от отправки на самые горячие направления боев, для эвакуации лично раненых с поля боя. Один из таких случаев закончился трагедией, Папикян сначала был ранен, а затем попал в плен, о нем до сих пор нет никаких сведений.
Однако в условиях нынешнего морального кризиса в Армении некоторые недоумки из полиции позволяют себе самыми грязными средствами подвергать приводу Татев и ее брата.