Քաղաքական 12:40 14/06/2022 Հայաստան
Պաշտոնական այցով Կատարի Պետությունում գտնվող Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 13-ին հարցազրույց է տվել «Ալ Ջազիրա» հեռուստաընկերությանը, որի ընթացքում անդրադարձել է Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացներին, ԼՂ հիմնախնդրին, հայ-թուրքական հարաբերություններին և այլ թեմաների:
Ստորև ներկայացնում ենք հարցազրույցից հատված։
Հարց - «Ալ Ջազիրա» - Թույլ տվեք սկսել Ադրբեջանի հետ ստորագրած համաձայնագրից, որի պատճառով ուժեղ ճնշումների եք ենթարկվել, և ցուցարարները նույնիսկ հասան Ձեր տուն։ Ինչպե՞ս եք գնահատում այս պայմանագիրը հիմա։
Նիկոլ Փաշինյան - Կարծում եմ նկատի ունեք այն եռակողմ հայտարարությունը, որ ստորագրվել է իմ, Ռուսաստանի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի կողմից։ Այդ հայտարարությամբ ուժի մեջ մտավ հրադադարը և վերջ տրվեց ամեն տեսակի ռազմական գործողություններին, և կարծում եմ այդ ժամանակ դա Լեռնային Ղարաբաղում բռնությանը վերջ դնելուն միտված քայլ էր: Պետք է նշեմ, որ այդ հայտարությունը չի անդրադառնում Լեռնային Ղարաբաղի հարցին, բայց հարկավոր է անդրադառնալ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, և մենք հույս ունենք, որ առաջիկա ժամանակներում կկարողանանք անդրադառնալ ԼՂ խնդրին:
Հարց - «Ալ Ջզիրա» - Ընդհատելով Լեռնային Ղարաբաղի մասին խոսակցությունը, ցանկանում եմ նկատել` կոնկրետ այս հարցը ենթադրում է, որ երկու երկրների միջև կա Սահմանազատման հանձնաժողով, որը կքննի այդ հարցը։ Ի՞նչն է մինչ այժմ խանգարում նրա աշխատանքին։
Նիկոլ Փաշինյան - Իրականում մենք Ադրբեջանի հետ բազմաթիվ հարթություններում հաղորդակցություն ունենք, և Դուք իրավացի եք, վերջերս մենք կազմել ենք Սահմանազատման հանձնաժողով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, և շատ կարևոր է այդ աշխատանքը շարունակելը։ Ընդամենը մեկ հանդիպում է տեղի ունեցել, բայց արդեն համաձայնություն ունենք, որ երկրորդ հանդիպումը տեղի կունենա Ռուսաստանի մայրաքաղաք Մոսկվայում, իսկ երրորդ հանդիպումը` Բրյուսելում: Հույս ունենք, որ մեր միջազգային գործընկերների աջակցությամբ, և իհարկե երկկողմ աշխատանքի շնորհիվ, մեզ կհաջողվի դելիմիտացիայի ենթարկել մեր սահմանները։
Հարց - «Ալ Ջազիրա» - Իսկ եթե այս հանձնաժողովը որոշի, որ Լեռնային Ղարաբաղի ողջ տարածքը պետք է պատկանի Ադրբեջանին, ապա ինչպիսի՞ն կլինի Ձեր դիրքորոշումը։
Նիկոլ Փաշինյան - Իրականում Սահմանազատման հանձնաժողովը որևէ կապ չունի Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի հետ, որովհետև ինչպես ասացի, մենք Ադրբեջանի հետ հաղորդակցության տարբեր հարթություններ ունենք, որոնցից մեկը սահմանազատման աշխատանքներին է վերաբերում: Նաև շատ կարևոր է նշել սահմանի անվտանգության հարցը, որը նույնպես այս հանձնաժողովի մանդատի ներքո է, որովհետև մենք պետք է պահպանենք կայունություն և անվտանգություն ամբողջ սահմանի երկայնքով։
Երկրորդ հարթությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումն է։ Կա ևս մեկ հարթություն, որը տարածաշրջանային, տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների բացման մասին է։ Բայց իհարկե, ամենահրատապ հարցը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև և տարածաշրջանային խաղաղության համար Լեռնային Ղարաբաղի հարցն է։
Հարց - «Ալ Ջազիրա» - Կրկին ընդհատելով Ադրբեջանի հետ խաղաղության մասին խոսակցությունը. հենց դա է զայրացնում ընդդիմությանը։ Ռուսաստանը, որը հովանավորն է այս համաձայնագրի կամ, ինչպես ասացիք, հայտարարության, համարվում է Հայաստանի դեմ դավադրության մեջ ներգրավված, և ավելի շատ աջակցում է Ադրբեջանին։
Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, որ Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական գործընկերն ու դաշնակիցն է, բայց Ռուսաստանը շատ մտերիմ պետություն է նաև Ադրբեջանի համար։ Եվ այս պարագայում մենք տեսնում ենք Ռուսատսնի դերը որպես եռակողմ հայտարարության երաշխավոր, որը, ինչպես նշեցի, ստորագրվել է երեք կողմերի միջև։
Հարց - «Ալ Ջազիրա» - Ընդհատելով խոսակցությունը, եթե ձեր գործընկերների հետ հարաբերությունները նորմալ են, ապա ի՞նչ կասեք Թուրքիայի հետ հարաբերությունների մասին: Հայաստանն ու Թուրքիան հայտարարեցին հարաբերությունների նոր էջ բացելու մասին. ո՞րն է Անկարայի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ճանապարհը։
Նիկոլ Փաշինյան - Մենք Հայաստանի ու Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների միջոցով սկսել ենք երկխոսություն։ Երկխոսությունն ինքնին արդեն շատ դրական է, բայց հույս ունենք, որ կարձանագրենք շոշափելի արդյունքներ։
Հարց - «Ալ Ջազիրա» - Ընդհատելով խոսակցությունը, խոսո՞ւմ եք արդյոք Թուրքիայի հետ փոխադարձ այցերի մասին:
Նիկոլ Փաշինյան - Չեմ կարող ասել, որ մենք դեռ ոչ մի արդյունք չենք գրանցել, որովհետև երկխոսության սկզբից հետո մենք Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև ուղիղ չվերթներ ենք սկսել, բայց սա մի բան է, որ մենք ունեինք նաև նախկինում։ Ես հույս ունեմ, որ ի վիճակի կլինենք դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել և բացել Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանը, որն արդեն 30 տարի է, ինչ փակ է։
Հարց - «Ալ Ջազիրա» - Ինչպիսի՞ն է Հայաստանի մոտեցումն ու դիրքորոշումն այն միջանցքի նկատմամբ, որը ենթադրաբար պետք է կապի Ադրբեջանը և Անկարան՝ անցնելով Ձեր երկրի տարածքի միջով։
Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, մեզ համար անընդունելի են այսպես կոչված միջանցքի մասին ձևակերպումները, և դա մեզ համար կարմիր գիծ է, քանի որ մեր տարածաշրջանում, համաձայն եռակողմ հայտարարության, որի մասին նշեցի մեր խոսակցության սկզբում, մենք ունենք մեկ միջանցք, և դա Լաչինի միջանցքն է, որը կապում է Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին։ Բայց մեր եռակողմ հայտարարության մեջ ունենք մեկ այլ դրույթ, որը հաղորդակցությունների բացման մասին է։ Նկատի ունեմ երկաթուղիներ, ճանապարհներ, և մենք պատրաստ ենք, իրականում արդեն քննարկում ենք տարածաշրջանային հաղորդակցությունները բացելու հարցը՝ երկուստեք ինքնիշխանության և սահմանների անքակտելիության հարգանքի սկզբունքով։
Հարց - «Ալ Ջազիրա» - Դուք դրական եք արտահայտվում, մինչդեռ Հայաստանի հարաբերությունները հարևան երկրների հետ ընդհանուր առմամբ վատ են, բացառությամբ Իրանի: Ոմանք իրականում զարմացած են, որ Իրանը, լինելով Իսլամական Հանրապետություն, կանգնեց ձեր կողքին Ադրբեջանի դեմ: Ինչպե՞ս եք բացատրում այս կեցվածքը:
Նիկոլ Փաշինյան - Մենք ունենք չորս հարևաններ և նրանցից երկուսի հետ ունենք շատ լավ հարաբերություններ, նկատի ունեմ Վրաստանին ու Իրանին։ Իրանը մեզ համար բարեկամ երկիր է, որը նույնպես լավ հարաբերություններ ունի Ադրբեջանի հետ, և մենք չունենք այնպիսի մտադրություն, որ չունենանք լավ հարաբերություններ այն երկրների հետ, որոնք ունեն լավ հարաբերություններ Ադրբեջանի հետ։ Բայց հիմա մենք Իրանի հետ շատ սերտ կապեր ունենք, և իմիջիայլոց, հույս ունենք, որ Իրանի հետ համագործակցությամբ ի վիճակի կլինենք ընդլայնել մեր երկկողմ հարաբերությունները նաև Քաթարի հետ։ Մենք այժմ աշխատում ենք Իրանի և Հայաստանի միջև հաղորդակցությունները զարգացնելու ուղղությամբ, և այժմ շատ ռազմավարական մի մայրուղու կառուցման փուլում ենք, որը կոչվում է Հյուսիս-հարավ և կապում է Վրաստանի հետ մեր սահմանն Իրանի հետ սահմանին։ Մենք հույս ունենք, որ այդ ծրագրի արդյունքում մեր տնտեսական հարաբերությունները Իրանի հետ կզարգանան։ Եվ իմիջիայլոց, Եվրասիական տնտեսական միությունը, ես արդեն ասացի, որ Հայաստանը դրա անդամն է, Իրանի հետ ունի ազատ առևտրի պայմանագիր, որը շատ կարևոր է մեր երկկողմ հարաբերությունների համատեքստում։

Politics 14:58 14/06/2022 Armenia
Nikol Pashinyan, who is in Qatar on an official visit, gave an interview to Al Jazeera on June 13, speaking about the processes taking place in the South Caucasus, the Nagorno-Karabakh conflict, Armenian-Turkish relations and other topics. The interview is partially provided below.
Al Jazeera: Let me start with the agreement you signed with Azerbaijan, because of which you were subjected to strong pressures, so that the demonstrators even arrived at your house. How do you evaluate this agreement now?
Nikol Pashinyan: I think you mean the trilateral statement signed by me, the President of Russia and the President of Azerbaijan. With that statement, the ceasefire came into force, all military actions ended, I think at that time it was a step aimed at ending the violence in Nagorno Karabakh. I should mention that this statement does not address the Nagorno Karabakh issue, but it is necessary to address the Nagorno Karabakh issue, we hope that in the near future we will be able to address the Nagorno Karabakh issue.
Al Jazeera: Interrupting the talk about Nagorno-Karabakh, I want to note that this particular issue assumes that there is a border demarcation commission between the two countries that will look into this matter. What is hindering its work so far?
Nikol Pashinyan: In fact, we have communication with Azerbaijan in several dimensions, You are right, we have recently formed a delimitation commission between Armenia and Azerbaijan, it is very important to continue that work. Only one meeting has taken place, but we already have an agreement that the second meeting will take place in the Russian capital Moscow, and the third meeting in Brussels. We hope that with the support of our international partners, and of course, due to direct work, we will be able to carry out the delimitation of our borders.
Al Jazeera: What if this committee came to a decision that the entire territory of Nagorno-Karabakh will belong to Azerbaijan, what would be your position then?
Nikol Pashinyan: In fact, the Delimmitation Commission has nothing to do with the Nagorno-Karabakh conflict, because, as I said, we have different dimensions of communication with Azerbaijan, one of which is demarcation. It’s also very important to mention the issue of border security, which is also under the mandate of this commission, because we must maintain stability and security along the entire border.
The second dimension is the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan. There is another dimension, which is about the opening of regional, transport and economic communications. But, of course, the most urgent issue between Armenia and Azerbaija and for the regional peace is the issue of Nagorno Karabakh.
Al Jazeera: Interrupting the talks about peace with Azerbaijan, and this is exactly what angers the opposition. Russia, which is the sponsor of this agreement or the statement as it was called, is considered to be involved in a conspiracy against Armenia, and rather stands by Azerbaijan.
Nikol Pashinyan: You know that Russia is Armenia's strategic partner and ally, but Russia is also a very close country for Azerbaijan. And in this context, we see the role of Russats as the guarantor of a trilateral statement, which, as I mentioned, was signed between the three parties.
Al Jazeera: Interrupting the conversation, if relations are appropriate with your partners, what about relations with Turkey? Armenia and Turkey announced the opening of a new page of relations. Where is the path of normalization between Ankara and Yerevan?
Nikol Pashinyan: We have started a dialogue through the special representatives of Armenia and Turkey. The dialogue itself is already very positive, but we hope to record tangible results.
Al Jazeera: Interrupting the conversation, are you talking with Turkey about mutual visits?
Nikol Pashinyan: I cannot say that we have not registered any results yet, because after the start of the dialogue, we started direct flights between Armenia and Turkey, but this is something that we had before. I hope that we will be able to establish diplomatic relations, open the border between Armenia and Turkey, which has been closed for 30 years.
Al Jazeera: What is Armenia's approach and stance towards the corridor that is supposed to link Azerbaijan and Ankara through your lands?
Nikol Pashinyan: You know, the wording, the narrative about the so-called corridor is unacceptable for us, it is a red line for us, because in our region, according to the trilateral statement I mentioned at the beginning of our conversation, we have one corridor, it is the Lachin corridor that connects Nagorno Karabakh to Armenia. But we have another provision in our trilateral statement, which is about opening communications. I mean railways, roads, and we are ready, in fact we are already discussing the issue of opening regional communications based on the principle of mutual respect for sovereignty and the inviolability of borders.
Al Jazeera: You speak in a very positive language, while Armenia's relationship with neighboring countries is generally bad with the exception of Iran, and some are actually surprised that Iran, the Islamic Republic, stood by you in the face of Azerbaijan, the Muslim country? How do you explain this situation?
Nikol Pashinyan: We have four neighbors, we have very good relations with two of them, I mean Georgia and Iran. Iran is a friendly country for us, which also has good relations with Azerbaijan, we do not intend not to have good relations with countries that have good relations with Azerbaijan. But now we have very close ties with Iran, by the way, we hope that by cooperating with Iran we will be able to expand our bilateral relations with Qatar as well. We are now working to develop communications between Iran and Armenia, and we are currently in the process of constructing a very strategic highway called North-South, which connects our border with Georgia to the border with Iran. We hope that as a result of this program, our economic relations with Iran will develop. By the way, the Eurasian Economic Union, I have already said that Armenia is a member of it, has a free trade agreement with Iran, which is very important in the context of our bilateral relations.