«Դիմադրություն» շաժման ներկայացուցիչները եռօրյա այցով գտնվել են Արցախում
«Դիմադրություն» շաժման ներկայացուցիչները հունիսի 21-23-ը եռօրյա այցով գտնվել են Արցախի Հանրապետությունում, հանդիպումներ ունեցել քաղաքական ուժերի, ԱՀ Ազգային Ժողովի բոլոր խմբակցությունների, պետական կառույցների ներկայացուցիչների և ԱՀ պաշտոնաթող նախագահների հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք «Հայաստան» դաշինքի էջից։
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը, պատգամավորներ Տիգրան Աբրահամյանը, Աղվան Վարդանյանը, Արամ Վարդևանյանը, Արթուր Սարգսյանը և Գեղամ Մանուկյանը Արցախի ԱԺ պատգամավորների հետ այցելել են Ասկերանի, Մարտակերտի և Մարտունու շրջաններ, հանդիպել բնակիչների, ՏԻՄ ղեկավարների հետ: Առանձին հանդիպում է կայացել նաև Ստեփանակերտի քաղաքապետարանում՝ մայրաքաղաքի վարչական ղեկավարության, աշխատակազմի, կրթական ու մշակութային հաստատությունների տնօրենների մասնակցությամբ:
Հանդիպումների ընթացքում «Դիմադրություն» շարժման համակարգող Իշխան Սաղաթելյանը ներկայացրել է շարժման ընթացքը, մարտահրավերներն ու առաջիկա անելիքները:
Ընդգծվել է, որ «Դիմադրություն» շարժման՝ առավել համահայկական ու ընդգրկուն դարձնելու համատեքստում առանցքային տեղ ունի Արցախի Հանրապետությունը։
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել, որ հակառակ Հայաստանի օրվա իշխանությունների՝ Արցախի Հանրապետության հետ ողջամիտ ու պատշաճ փոխգործակցության բացակայությանը, պետք է իրականացվեն համատեղ ծրագրեր եւ փոխայցելություններ։
Վերահաստատվել է, որ Արցախի իշխանությունների և ժողովրդի համար ուղենիշ է մնում 2022 թվականի ապրիլի 14-ին ԱՀ ԱԺ-ի կողմից միաձայն ընդունված հայտարարությունը, որում ամրագրվել են Արցախի ապագայի շուրջ առանցքային սկզբունքներն ու կարմիր գծերը:

Politics 15:40 23/06/2022 Armenia
Members of Armenia’s opposition resistance movement have paid a three-day visit to the Artsakh Republic on June 21-23 to meet with local political parties, lawmakers and former presidents, the opposition Hayastan alliance said in a statement.
The movement coordinator and deputy parliament speaker, Ishkhan Saghatelyan, MPs Tigran Abrahamyan, Aghvan Vardanyan, Aram Vardevanyan, Artur Sargsyan and Gegham Manukyan together with Artsakh MPs visited the Askeran, Martakert and Martuni districts, met with local residents and heads of the local administrations.
A separate meeting was also held at the Stepanakert City Hall with the participation of the administrative leadership of the Artsakh capital as well as heads of educational and cultural institutions.
During the meetings, Ishkhan Saghatelyan presented the further activities of the opposition movement, its challenges and tasks. Artsakh’s role in making the resistance movement nationwide and comprehensive was highlighted.
“It was agreed that despite the lack of reasonable and proper interaction between the Armenian authorities and Artsakh, joint programs and mutual visits should be carried out,” the statement said.
“It was reaffirmed that the statement adopted unanimously by the Artsakh National Assembly on April 14, which lays out the key principles and red lines for the future of the country, remains the guideline for the authorities and people of Artsakh,” it added.