Առողջություն 16:46 23/06/2022 Հայաստան
Երևանի մի քանի վարչական շրջանների բնակիչները բողոքում են՝ ծորակից եկող ջուրը տաքացել է, համը՝ վատացել։ Ջրի համի փոփոխությամբ են շատերը պայմանավորում երեխայի կամ էլ ընտանիքի մեկ այլ անդամի փորլուծությունը, փսխումը։
«Խմելու ջուրն Էրեբունիում չխմելու է դարձել. ես եռացնում եմ կամ սառույց սարքում ու հետո օգտագործում, ճար չկա»,-ասում է քաղաքացիներից մեկը։
«Մեր տանն էլ են այդ ջուրը խմում, մի քանի օր առաջ, որ լրիվ անցան խորքային ջրի, երեխեքի մոտ աղիքային խնդիրներ եղան։ Հիմա ջուրը սառցախցիկում սառեցնում ենք, հալեցնելուց հետո խմում, նույն եռացման էֆեկտն է, այլ ելք չկա դեռ»,-խնդրի լուծման սեփական տարբերակը ներկայացնում է մեկ այլ էրեբունիաբնակ։
«Մենակ Էրեբունին չի, Մալաթիա-Սեբաստիայի ջրերն էլ զգալին փոխվել են դեպի վատը»,-հայտնում է Երևանի մյուս ծայրամասում ապրող քաղաքացին։
Panorama.am-ը գնացել է երևանցիների բողոքների  հետքերով՝ պարզելու, թե ինչո՞ւ է փոխվել ջրի համը, ի՞նչ հնարավոր հետևանքերի կարող է հանգեցնել փոփոխությունը։
«Վեոլա ջուր» ընկերությունում ընդունում են՝ Էրեբունի, Մալաթիա-Սեբաստիա  վարչական շրջանների, Շենգավիթի Արին Բերդ փողոցի, ինչպես նաև Արարատի մարզի Մասիսի շրջանի մի քանի գյուղերի բնակիչները, որոնք սովոր են  Արզականի, Գառնու ջրամբարների փափուկ ու սառը ջրին, բողոքելու իրավունք ունեն։
Ընկերության հանրային կապերի պատասխանատու Մուրադ Սարգսյանն ասում է՝ ամռան ամիսներին, երբ վայրկյանում ջրի սպառումն ավելանում է ավելի քան  5 հզ լիտրով, ստիպված են ընտրություն կատարել. կամ պետք է բնակիչները մնային առանց խմելու ջրի, լինեին ջրամատակարարման գրաֆիկի խախտումներ, կամ էլ ստիպված են այդ երկու ջրամբարների ջրին խառնել Արարատի մարզի խորքային արտեզյան հորերի ջուրը։
«Մենք դիլեմայի առջև ենք կանգնած։ Արտեզյան ջուրը խառնում ենք Գառնիի, Արզականի ջրին։ Արտեզյան ջուրը համապատասխանում է ներկայացվող պահանջներին, չափանիշներին, սակայն իր որակով, բաղադրությամբ զիջում է լեռներից եկող ջրին»,-նշում է ընկերության ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով, որ այս որոշումն այնքան էլ իրենց սրտով չի, նախ ուզում են, որ բողոքներ չլինեն, ապա հզոր պոմպերն աշխատելու հետևանքով մեծանում է էլեկտրաէներգիայի ծախսը։
«Այնպես որ, առաջինը մենք ենք շահագրգիռ, որ խորքային արտեզյան հորերի ջուրը քաղաքացիներին չտանք։ Բայց շոգերն ընկելուն պես մենք ստիպված ենք նման քայլի գնալ։ Ամռանը սպառած ջրի 25 տոկոսը ծախսվում է  ոռոգման նպատակով, մարդիկ բակերում ծառ, ծաղիկ են ջրում։ Ահա այստեղից է գալիս խնդիրը։ Եվս 25 տոկոս ջուր հայթայթել մենք կարողանում ենք միայն, ցավոք, Արարատյան  խորքային հորերն աշխատեցնելով»,-նշեց նա՝ հիշեցնելով, որ 2000 թ. Մալաթիա-Սեբաստիա, Էրեբունի, Շենգավիթ վարչական շրջաններում ջրի 90 տոկոսը ստացվում էր այդ հորերից։
Մուրադ  Սարգսյանի խոսքով, եթե այսօր անձրև գա, ընկերության ոչ մի պոմպ չի աշխատի,  բնակիչներն էլ կստանան Գառնիի, Արզականի մաքուր ջուր։
«Մեր կարգավարական կետում առաջին մոնիտորը ցույց է տալիս եղանակի մասին կանխատեսումները։ Եթե այդ օրն անձրև է գալիս, մենք ջրի պրոբլեմ չունենք, քանի որ մարդիկ չեն ոռոգում։ Դրա համար օր կա մեզ մոտ մեկ պոմպ է աշխատում, օր կա՝ երկու պոմպ, օր էլ կա, ընդհանրապես անջատում ենք։ Մենք խառնում ենք այդ ջուրը, որպեսզի ճնշում ապահովենք»,-մանրամասնեց ընկերության ներկայացուցիչը։
Արտեզյան հորից դուրս գալու պահին ջուրն ունի 13 աստիճան տաքություն, տեղափոխման ընթացքում ևս մի քանի աստիճանով տաքանում է, խողովակներում էլի տաքանում է։ Սարգսյանի խոսքով, նաև դրանով է պայմանավորված վատ համը։
«Ամեն ջրի մեջ էլ կա մագնեզիում, կալցիում և այլն։ Տաքի պարագայում հատկապես քիմքը դրանք ընկալում  է։ Ջրի կոշտությունը  ցույց է տալիս, թե  1 դմ խմ ջրում քանի մգ նյութեր են տարրալուծված։ Իսկ լեռներից եկող ջրում, որը կոչվում է թավշյա, այդ տարրերը քիչ են, ջուրը սառն է՝ 8-9 աստիճան, բացի այդ էլ դրանում միկրոէլեմենտներ չկան։ Գառնիի, Կաթնաղբյուրի ջրից հետո, իհարկե, մարդիկ բողոքելու են։ Մենք ամենօրյա մոնիտորինգ ենք անում, ջրի որակի հետ կապված որևէ խնդիր չկա»,-ասաց նա։
Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնի շրջակա միջավայրի հիգիենայի բաժնի պետ Ռուբեն Գրիգորյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, երեկ են ստացել Էրեբունիի տարբեր հասցեներից նմուշառված ջրի վերջին լաբորատոր քիմիական փորձաքննության արդյունքները։ Դրանց համաձայն, որևէ շեղում սահմանված նորմերից չկա։
Մանրէաբանական հետազոտության արդյունքները կլինեն մի քանի օրից։ Կենտրոնը  պարբերաբար երևանցիներին մատակարարվող ջուրը փորձաքննության է ենթարկում։
«Բնակիչների մեծ մասի բողոքներն այս պահին վերաբերում են համին, ժողովրդի լեզվով ասած, ջուրը չի կշտացնում։ Սա  գալիս է կոշտությունից, ինչն էլ պայմանավորված է կալի- և մագնի աղերի առկայությամբ։ ԱՀԿ տվյալների համաձայն, դրանք օրգանիզմի վրա ազդեցություն չեն ունենում, ինչպես ներմուծվում են օրգանիզմ, այնպես էլ դուրս են գալիս։ Բայց քիմքի համար այն համային խնդիր է առաջացնում, սակայն վտանգավոր չեն առողջության տեսանկյունից»,-ասաց նա։
ԱՆ ՀՎԿԱԿ վարակիչ և ոչ վարակիչ հիվանդությունների համաճարակաբանության վարչության բժիշկ-համաճարակաբան Ներսես Գրիգորյանը Panorama.am-ին հայտնեց՝ ջրի հետևանքով բռնկումներ չկան։
2022-ի ընթացքում այսօրվա՝ հունիսի 23-ի դրությամբ արձանագրվել է աղիքային սուր վարակիչ հիվանդությունների յոթ բռնկում, որից երեքը եղել են ջրային ծագման, չորսը՝ սննդային։ Երևանում գրանցվել է երկու բռնկում, երկուսն էլ սննդային ծագման։
«Ջրով պայմանավորված բռնկումներ ունեցել ենք Գեղարքունիքի մարզի Ներքին Գետաշեն համայնքում այս տարվա հունվարին, տուժել է 18 մարդ, Արագածոտնի մարզի Փարպի գյուղում՝ ապրիլին 10 հիվանդ, Գեղարքունիքի մարզի Զոլաքար համայնքում մայիսին տուժել է 23 մարդ»,-վիճակագրությունը ներկայացրեց Գրիգորյանը։
Փորլուծությունը, փսխումը ջրի հետ կապով քաղաքացիներին բժիշկ-համաճարակաբանը հիշեցնում է, եթե պատճառը ջուրը լիներ, ապա թունավորման առանձին դեպքեր չէին լինի, դրանից կտուժեին կամ ամբողջ շենքի, բակի, թաղամասի բնակիչները։
«Առանձին դեպքերը ջրի հետ կապելը մի քիչ ավելի դժվար է»,-ասաց Գրիգորյանը։
Ջրով պայմանավորված աղիքային սուր վարակիչ հիվանդություններից խուսափելու համար բժիշկը խորհուրդ է տալիս ջուր խմելուց առաջ ծորակը մի քիչ բաց թողնել, որ հոսի, մաքրվի, Էքսկուրսիաների ժամանակ պետք է խուսափել բնական աղբյուրներից ջուր խմել, քանի որ դրանց կեղտոտվելու հավանականությունը մեծ է, պետք է խուսափել անծանոթ, անկազմակերպ վայրերում  կուտակված ջրում, ջրականգերում լողալուց։
«Երբ զգում են ջրի համի, հոտի, գույնի փոփոխություն, ջրում տեսնում են ինչ-որ մնացորդներ, պետք է խուսափեն այդ ջուրը խմելուց, դրանով խորհուրդ չենք տալիս  նույնիսկ ափսեներ, բանջարեղեն լվալ, լվացվել, քանի որ հնարավոր է՝ վթար է եղել ինչ-որ տեղ։ Նման կանխարգելման միջոցներով կարելի է խուսափել մեծ բռնկումներից»,-հորդորեց բժիշկը։
«Վեոլա ջուր» ընկերությունից հայտնում են՝ Գառնիի, Արզականի ջրին արտեզյան ջրեր ստիպված են խառնել մինչև սեպտեմբերի կեսերը։

Здоровье 12:12 25/06/2022 Армения
Жители ряда административных районов Еревана жалуются: вода из-под крана стала теплой, вкус ухудшился. Изменением вкуса воды многие ереванцы обуславливают понос и рвоту у детей или у других членов семьи.
«Питьевая вода в Эребуни стала непитьевой. Кипячу или замораживаю, лишь потом использую, другого выхода нет», – говорит одна из жительниц Еревана.
«У нас дома тоже пьют эту воду, несколько дней назад, когда полностью перешли на глубинную воду, у детей возникли проблемы с кишечником. Сейчас замораживаем воду в морозилке, пьем после оттаивания, тот же эффект кипячения, другого выхода пока нет», – представляет свой вариант решения проблемы другой житель Эребуни.
«Проблема не только в Эребуни, вода в районе Малатия-Себастия значительно изменилась в худшую сторону», – сообщает проживающий на другой окраине Еревана гражданин.
Корреспондент Panorama.am отправилась по следам жалоб ереванцев, чтобы выяснить, почему изменился вкус воды, к каким возможным последствиям может привести изменение.
В компании «Веолиа джур» признают: жители ереванских административных районов Эребуни, Малатия-Себастия, улицы Арин Берда Шенгавита, а также нескольких сел Масисского района Араратской области, привыкшие к мягкой и холодной воде Арзаканского и Гарнийского водохранилищ, имеют право на жалобы.
Ответственный за связи с общественностью компании Мурад Саркисян говорит: в летние месяцы, когда потребление воды увеличивается более чем на 5000 литров в секунду, приходится делать выбор – либо жители должны были оставаться без питьевой воды, столкнуться с нарушениями графика подачи воды, либо нужно было вынужденно смешивать к воде этих двух водоемов воду из глубинных артезианских скважин Араратской области.
«Мы стояли перед дилеммой. Мы смешиваем артезианскую воду с водой Гарни и Арзакана. Артезианская вода соответствует предъявляемым требованиям, стандартам, но по качеству и составу уступает идущей из гор воде», – указывает представитель компании.
По его словам, что это решение им тоже не по душе: во-первых хотят, чтобы не было жалоб, потом в результате работы мощных насосов увеличиваются расходы электроэнергии.
«Так что, в первую очередь, мы сами заинтересованы в том, чтобы не подавать горожанам воду из глубинных артезианских скважин. Но с наступлением жары приходится идти на такой шаг. 25% потребляемой летом воды используется для орошения, люди поливают деревья и цветы во дворах. Вот откуда проблема. Еще 25 процентов воды мы можем получить только, к сожалению, за счет эксплуатации глубинных скважин Арарата», – отметил он, напомнив, что в 2000 году в административных районах Малатия-Себастия, Эребуни, Шенгавит 90% воды поступало из этих скважин.
По словам Мурада Саркисяна, если сегодня пойдет дождь, ни один насос компании не будет работать, и жители будут получать воду из Гарни и Арзакана, без примеси.
«На нашей контрольной точке первый монитор показывает прогноз погоды. Если в этот день идет дождь, у нас нет проблемы с водой, потому что люди не орошают. Поэтому бывают дни, когда работает один насос, бывают дни, когда работают два насоса, а бывают дни, когда мы их вообще выключаем. Мы смешиваем эту воду, чтобы обеспечить давление», – пояснил представитель компании.
В момент выхода из артезианской скважины вода имеет температуру 13 градусов, при перекачке она нагревается на несколько градусов, в трубах снова нагревается. По словам Саркисяна, именно в этом причина плохого вкуса.
«В любой воде есть магний, кальций и т. д. Когда вода теплая, при питье это чувствуется. Жесткость воды показывает, сколько мг веществ растворено в 1 кубическом дециметре воды. А в воде, идущей с гор, которую называют бархатной, этих элементов мало, вода холодная – 8-9 градусов, к тому же в ней нет микроэлементов. После воды Гарни и Катнахпюра, конечно, люди будут жаловаться. Мы каждый день проводим мониторинг, проблем с качеством воды нет», – сказал он.
В беседе с корреспондентом Panorama.am начальник отдела гигиены окружающей среды
государственной некоммерческой организации «Национальный центр по контролю
и профилактике заболеваний» Министерства здравоохранения Республики Армения Рубен
Григорян отметил, что вчера (22 июня. – Ред.) были получены результаты последней лабораторно-химической экспертизы проб воды, взятых с разных адресов в Эребуни. Согласно результатам, отклонений от установленных норм нет.
Результаты бактериологического исследования будут через несколько дней. Центр регулярно проверяет воду, подаваемую жителям Еревана.
«Большинство жалоб жителей на данный момент касаются вкуса, говоря простым языком, вода жажду не утоляет. Это связано с жесткостью, которая обусловлена наличием солей калия и магния. По данным ВОЗ, они не влияют на организм – как попадают в организм, так и выходят. Но это вызывает вкусовые проблемы, хотя они не опасны с точки зрения здоровья», – сказал он.
Как сообщил Panorama.am врач-эпидемиолог отдела эпидемиологии инфекционных и неинфекционных заболеваний Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения Нерсес Григорян, вспышек инфекции из-за воды нет.
В 2022 году, по положению на 23 июня, зарегистрировано 7 вспышек острых кишечных инфекционных заболеваний, из них три – водного происхождения, четыре – пищевого. В Ереване зарегистрированы 2 вспышки, обе – пищевого происхождения.
«У нас были связанные с водой вспышки в общине Неркин Геташен Гегаркуникской области в январе этого года, пострадали 18 человек, в селе Парпи Арагацотнской области в апреле, пострадали 10 человек, в общине Золакар Гегаркуникской области в мае, пострадали 23 человека», – представил статистику Григорян.
Связывающим понос и рвоту с водой гражданам врач-эпидемиолог напоминает: если бы причиной была вода, то не было бы отдельных случаев отравления, от этого пострадали бы жильцы всего дома, двора, района.
«Связать отдельные случаи с водой несколько сложнее», – сказал Григорян.
Во избежание острых инфекционных кишечных инфекций, вызванных водой, врач советует перед употреблением воды оставлять на некоторое время кран открытым, чтобы вода текла и очищалась, во время экскурсий не стоит пить воду из родников, поскольку вероятность их загрязнения большая, нужно воздерживаться от купания в воде, скопившейся в незнакомых, неорганизованных местах.
«Когда чувствуется изменение вкуса, запаха, цвета воды, в воде заметен какой-то осадок, то следует избегать пить эту воду, мы даже не рекомендуем мыть этой водой посуду, овощи, так как возможно, что в каком-то месте произошла авария. При таких профилактических мерах можно избежать крупных вспышек», – призвал врач.
Из компании «Веолиа джур» сообщают: артезианские воды придется смешивать с водой Гарни и Арзакана до середины сентября.