Տնտեսություն 12:40 27/06/2022 Հայաստան
Այսօր Վրաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը հայտարարել է Վերին Լարսի ճանապարհահատվածի փակ լինելու մասին, որը պայմանավորված է եղանակայի պայմաններով։ Տարբեր տեղեկություններով ճանապարհի վերանորոգման աշխատանքները կարող են տևել 1-2 շաբաթ։
Այս ժամանակահատվածը գյուղմթերքի արտահանման ամենակտիվ շրջանն է, նույնիսկ մի քանի օրը մեծ վնաս կհասցնի արտահանողներին և գյուղատնտեսներին, քանի որ բերքը ծառի վրա կամ սառնարանում չի կարող սպասել այդքան ժամանակ։
Վերին Լարսի անցակետը փակ լինելու, դոլարի արժեզրկման և վառելիքի ծախսերի ավելացման պատճառով արտահանողներն արդեն իսկ մեծ կորուստներ են կրել մայիս-հունիս ամիսներին, ևս մեկ հարվածի նրանք ուղղակի չեն դիմանա․ կսնանկանան և իրենց հետ կսնանկացնեն հազարավոր գյուղացիական տնտեսություններ։
Հետևաբար, ՀՀ կառավարությունը հրատապ պետք է բանակցություններ սկսի տարածաշրջանի բոլոր երկրների հետ այլընտրանքային ժամանակավոր ճանապարհ բացելու ուղղությամբ։
Հ․Գ․ Եթե ՀՀ կառավարությունը ձախողի գյուղմթերքի արտահանումը, ապա չի կարողանալու ապահովել 2022 թվականի համար տնտեսական աճի ցուցանիշը»։

Economy 17:15 27/06/2022 Armenia
Economist Suren Parsyan on Monday reacted to the closure of the Stepantsminda-Larsi highway, which connects Armenia and Russia via Georgia, due to damage caused by heavy rains.
“Various reports suggest that the road maintenance work may take 1-2 weeks,” he wrote on Facebook.
"Now is the most active period of agricultural exports, so even a few days of downtime will cause great damage to exporters and farmers.
“Amid the closure of the Upper Lars checkpoint, the devaluation of the dollar and the rise in fuel prices, exporters have already suffered great losses and will simply not sustain another blow; they will go bankrupt, also leading thousands of farms to bankruptcy,” the economist said.
He urged the Armenian government to immediately start talks with other regional countries to use an alternative temporary road.