Տնտեսություն 12:56 27/06/2022 Հայաստան
«Ծուռ ակոսը մեծ եզից է»,-ժողովրդական այս խոսքով արձագանքեց գյուղատնտես Աշոտ Հարությունյանը ծիրանի արտահանման, սպառման խնդիրների վերաբերյալ Panorama.am-ի հարցին։
«Այսօր ծիրանն է, ծաղիկը, վաղը դեղձը, սալորը կլինի, խաղողը, լոլիկը, սերմացուն, պարարտանյութը, դիզվառելիքը։ Սա ի՞նչ է նշանակում, որ խնդիրները համակարգային է»,-ասաց  ոլորտի գիտակը։
Հիշեցնենք՝ երեկ հայտարարվեց Լարսի անցակետի փակվելու մասին։ Մինչ այդ օրեր շարունակ խցանումներ էին, ու արտահանվող բերքը, ծաղիկը փչանում էր։
Հայտնի է, որ Թերեք գետը հորդառատ անձրևների պատճառով դուրս է եկել ափերից և ողողել Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև ընկած մայրուղին։ Թե քանի օր կպահանջվի մայրուղու վնասված հատվածը վերանորոգելու և անցակետը երթևեկելի դարձնելու համար, դեռևս պարզ չէ։
Գյուղատնտես Հարություն Մնացականյանը ֆեյսբուքյան իր էջում  մասնավորապես գրել է
«Դիմում եմ բոլոր ընկերներիս, ֆեյսբուքյան ծանոթ ու անծանոթ օգտատերերին, ընդդիմադիր և իշխանական պատգամավորներին, կառավարության անդամներին, մտավորականներին, երգիչներին, դերասաններին, տիկտոկերներին և ինստագրամյան հայտնիներին, մի խոսքով բոլորին։
Ժողովուրդ ջան, Լարսը փակվել է և խոսակցություններ կան, որ մոտ 10 օր չի բացվելու բերքահավաքի այս պիկ սեզոնին։ Եթե առաջ գյուղացիները իրենց ծիրանը կոպեկներով էին հանձնում, հիմա ընդհանրապես չեն կարողանալու իրացնել։
Խնդրում եմ ձեզ չելենջ կամ կոչ արեք հանրությանը` գնել ծիրան, ծիրանով նկարներ զետեղեք։ Տեսե՛ք , եթե մեկ միջին վիճակագրական ՀՀ քաղաքացին ամսվա ընթացքում գնի 6 կգ ծիրան, ապա կարելի է ասել ահագին օգնած կլինի գյուղացիներին»։
Գյուղատնտես Աշոտ Հարությունյանը նշում է, որ հերթական անգամ կառավարության անգործության, ոչ կոմպտետության հետևանքով խնդրի լուծումը ընկնում է միջին վիճակագրական քաղաքացու ուսերին, որն առանց այդ էլ գնաճի պայմաններում դժվարությամբ է կարողանում լուծել ընտանիքի, օրվա ապրուստի խնդիրները։
«Հարգելով լրագրողների աշխատանքը, խղճալով մեր այգետերերին, հողօգտագործողներին՝ զուտ դրա համար եմ խնդիրների հնարավոր, օպերատիվ լուծումների մասին խոսում, որովհետև այս իշխանություններին ես այլևս ասելու բան չունեմ, ոչ էլ ակնկալիք ունեմ»,-ասաց նա։
Գյուղատնտեսի խոսքով, եղանակի կանխատեսումները թույլ են տալիս պատկերացում կազմել հնարավոր խնդիրների ու վտանգների մասին, նախորդ տարիների փորձն ու հետևանքներն էլ աչքի առաջ ունենալով, կառավարությունը պետք է  ապահովեր հզոր սառնարային տնտեսություն, որը հնարավորություն կտար մթերել ու որոշ ժամանակ պահել միրգը։
«Ես հիշում եմ, մենք օրինակ 2016-ին, երբ ծիրանի աննախադեպ բերք ունեինք,  կազմակերպեցինք նաև լաստանավային բեռնափոխադրում։ Ճիշտ է՝ քանակը շատ չէր, բայց կարողացանք նաև այդ տարբերակը գործարկել»,-ասաց գյուղատնտեսության նախկին փոխնախարարը՝ կասկած հայտնելով  պաշտոնական այն տվյալների  մասին, թե այս տարի տասն օրում 4 400 տոննայի չափ ծիրան է արտահանվել։
Նա գտնում է, որ ստեղծված իրավիճակում պետք է օգնել վերամշակողներին շուտ փչացող ծիրանի մթերումը կազմակերպելու  հարցում։
«Ես հուշել էի, պետք է կազմակերպել վերամշակող կազմակերպություններին, կառավարությունն էլ իր պահուստային ֆոնդից այս պահին պետք է կարողանա ծիրանի գնի սուբսիդավորում իրականացնել։ Մանավանդ այս տարի ծիրանի բերքը քիչ է։ Մարդիկ ծիրան ստանալու համար բազմաթիվ ծախսեր են իրականացրել, հիմա չպետք է թողել, որ այն թափի։ Հակառակ դեպքում այգետերերը հայտնվելու են սոցիալ-տնտեսական ծանր պայմաններում»,-ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ աշխարհում պարենային անվտանգության խնդիրը գնալով լրջանում է, կարելի է ծիրանը վերածել հյութերի, ջեմի, մուրաբայի ու այլ ատադրանքի։
Հարությունյանն աշխատանքի բերումով հաճախ է լինում այգիներում։ Իշխանություններին զգուշացնում է՝ սպասվում է խաղողի մեծ բերք։
«Եթե կարկուտ չլինի, լուրջ հիվանդություններ գլուխ չբարձարացնեն, խաղողի լուրջ քանակություն է սպասվում։ Իրացման հետ խնդիր լինելու է, քանի որ այս տարի ինքնարժեքն էլ շատ բարձր է։ Հիմիկվանից պետք է այդ հարցն ուշադրության կենտրոնում պահել, այսօրվանից սկսկած թղթի վրա նախագծեն անելիքները, որպեսզի խաղողն էլ ծիրանի բախտին չարժանանա»,-ընդգծեց Աշոտ Հարությունյանը։

Экономика 17:19 27/06/2022 Армения
«Кривая борозда – за старым быком», – этой народной поговоркой отреагировал фермер Ашот Арутюнян на вопрос корреспондента Panorama.am касательно проблем с экспортом и реализацией урожая абрикосов.
«Сегодня абрикос, цветы, завтра будут персик, слива, виноград, томаты, семена, удобрения, дизтопливо. Что это значит? То, что проблема – системная», – сказал эксперт сферы.
Напомним, вчера стало известно о закрытии автодороги Степанцминда-Ларс – единственной функционирующей сухопутной дороги, связывающей Армению и Россию. До этого были заторы, экспортируемые урожай и цветы портились.
Накануне река Терек вышла из берегов из-за обильных осадков и размыла трассу, ведущую к грузино-российской границе. Поврежден участок на 136-м километре автодороги международного значения Мцхета-Степанцминда-Ларс. На восстановление поврежденного участка дороги, соединяющей Грузию с Россией, может понадобиться примерно 7-10 дней, сообщали в департаменте автомобильных дорог министерства регионального развития и инфраструктуры Грузии.
Фермер Арутюн Мнацаканян на своей странице в Facebook  в частности написал:
«Я обращаюсь ко всем своим друзьям, знакомым и незнакомым пользователям Facebook, провластным и оппозиционным депутатам, членам правительства, представителям интеллигенции, певцам, актерам, тиктокерам, знаменитостям в Instagram, словом, ко всем.
Народ, Ларс закрыт, и ходят разговоры, что он не откроется около 10 дней, в пик сезона сбора урожая будет закрыт. Если раньше фермеры сдавали свои абрикосы за копейки, то теперь они вообще не смогут их реализовать.
Пожалуйста, объявите челлендж или призовите общественность покупать абрикосы, размещайте фотографии с абрикосами. Смотрите, если один среднестатистический гражданин РА купит в месяц 6 кг абрикосов, можно сказать, что он очень поможет фермерам».
Агроном Ашот Арутюнян говорит, что в очередной раз из-за бездействия и некомпетентности правительства решение проблемы ложится на плечи среднестатистического гражданина, который в условиях инфляции и без того уже с трудом решает проблемы семьи.
«Только из уважения к труду журналистов, сострадания к нашим садоводам и фермерам говорю о возможных проблемах, оперативных решениях, потому что мне больше нечего сказать этим властям, у меня нет и никаких ожиданий от них», – сказал он.
По словам агронома, прогнозы погоды позволяют составить представление о возможных проблемах и угрозах, учитывая опыт прошлых лет и имея перед глазами последствия, правительство должно было обеспечить мощное холодильное хозяйство, которое позволило бы закупать и хранить фрукты в течение некоторого времени.
«Помню, например, в 2016 году, когда у нас был небывалый урожай абрикосов, мы организовали и паромную грузоперевозку. Правда, количество было небольшим, но мы смогли запустить и этот вариант», – сказал бывший замминистра сельского хозяйства, выразив сомнение по поводу  официальных данных, согласно которым за десять дней в этом году было экспортировано 4400 тонн абрикосов.
Он считает, что в сложившейся ситуации нужно помочь переработчикам организовать закупку скоропортящихся абрикосов.
«Я предложил мобилизовать  перерабатывающие компании, а правительство должно иметь возможность субсидировать цены на абрикосы из своего резервного фонда в данный момент. Тем более, что в этом году урожай абрикосов небольшой. Люди осуществили множество расходов, чтобы получить урожай абрикосов, теперь нельзя позволить, чтобы его просто выбросили. В противном случае садоводы окажутся в сложных социально-экономических условиях», – сказал он, напомнив, что проблема продовольственной безопасности в мире становится все серьезнее, из абрикосов можно делать соки, джемы, варенье и другую продукцию.
Арутюнян по работе часто бывает в садах. Он предупреждает власти – ожидается большой урожай винограда.
«Если не будет града, серьезные заболевания не активизируются, ожидается серьезное количество винограда. Со сбытом будет проблема, так как себестоимость в этом году очень высокая. Сейчас уже этот вопрос должен быть в центре внимания, нужно с сегодняшнего дня планировать на бумаге, чтобы виноград не удостоился судьбы абрикосов», – подчеркнул Ашот Арутюнян.