Քաղաքական 15:17 30/06/2022 Հայաստան
«Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մեկնարկից ի վեր Հայաստանը շատ կառուցողական է եղել: Հայաստանն ունի քաղաքական կամք և ցուցադրել է այդ քաղաքական կամքը՝ արագ կարգավորման հասնելու»,-  ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ՀՀ հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը։
Նրա խոսքով, գործընթացի հաջողությունը կախված է Թուրքիայի համապատասխան կառուցողականությունից և քաղաքական կամքից։
«Ինչպես տեսնում եք՝ մինչև այս պահն առանձնապես մեծ առաջընթաց չկա, դա տեսանելի է», - նշեց Ռ. Ռուբինյանը։
Նա ընդգծեց, որ սահմանային վերասահմանազատման հարց չի քննարկվում, քննարկումներում այդպիսի հարց չկա։
Հիշեցնենք, որ Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացի շրջանակներում երկու երկրների հատուկ ներկայացուցիչների հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա հուլիսի 1-ին Վիեննայում։

There is no breakthrough in the Armenian-Turkish normalization process, Rubin Rubinyan, a deputy parliament speaker and Armenia’s special envoy for normalization talks, told reporters on Thursday.
“Armenia has taken a constructive stance since the launch of the Armenian-Turkish normalization process. Armenia has demonstrated a political will to reach a solution as soon as possible,” the lawmaker said.
He claims the success of the process depends on Turkey's political will.
“As you can see, there has not been much progress to date,” Rubinyan said.
He reiterated that the delimitation of the Armenian-Turkish border is not on the agenda of the talks.
The Armenian and Turkish special representatives are set to meet in Vienna on Friday for a fresh round of talks.