Քաղաքական 09:52 09/07/2022 Հայաստան
«Տազմինֆո» մասնագիտացված կայքի համակարգող, տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը գրում է.
«2 օր առաջ քննչական կոմիտեն հայտարարել էր, որ Ավետիք Չալաբյանի գործի նախնական քննությունն ավարտված է։ Այսօր դատախազը Ավետիք Չալաբյանի գործի նյութերը վերադարձրել է նախաքննության մարմնին ու նոր միջնորդություն ներկայացվել կալանքը երկարացնելու։
Նպատակը հնարավորինս երկար կալանքի տակ պահելն է։ (Հիշեցնեմ նաև, որ հուլիսի 1-ից իրեն մեղսագրվող արարքն ընդհանրապես պետք է ապաքրեականացվեր ու Ավետիքը պետք է ազատվեր կալանքից, բայց ափալ-թափալ փոփոխություն էին մտցրել, որ այդ հոդվածը մնա)։
Ասել եմ, նորից կրկնեմ. այս կրկեսի նպատակը՝ քաղաքականություն մտնելուց հեռու պահել ցանկացած նոր խաղաղացողի։ Սա ցուցադրական պատիժ է բոլոր նրանց համար, ում մտքով կարող է անցնել քաղաքականություն մտնել ու թեկուզ զուտ տեսականորեն սպառնալ Նիկոլի իշխանությանը։
Ըստ էության սա Նիկոլի ձեռքով թուրքական քաղաքականության իրականացումն է. թուրքի համար հայի ամենաատելի 2 տեսակ կա. մեկը քաղաքական հայն է, մյուսը զինվորական հայը։
Հ.Գ. Նույն նպատակն են հետապնդում ՏԻՄ ընտրություններում հաղթող ոչ-նիկոլական թեկնածուների և իրենց մերձավորների ձերբակալությունները, իրենց վրա քրգործեր կարելը։
* * *
Ի դեպ, քանի խոսեցինք կռվող հայից... Հիշեցնեմ, որ Իգոր Խաչատուրովի գործում էլ կոպտագույն խախտումների են դիմում, որ հնարավորինս երկար փակած պահեն։ Օրինակ՝ վերջին անգամ փաստաբանին ոչ միայն պատշաճ չէին ծանուցել դատական նիստի մասին, այլև, երբ այնուամենայնիվ պաշտպանը ներկայացել էր նիստին, դատավորն ուղղակի չէր գնացել նիստի (նորմալ պայմաններում ԲԴԽ-ում անմիջապես կարգապահական վարույթ կհարուցեին այդպիսի դատավորի նկատմամբ)»։

Карен Вртанесян: Цель этого цирка – удержать новых игроков от участия в политике
«2 дня назад СК Армении сообщил о завершении предварительного расследования по делу Аветика Чалабяна. Сегодня прокурор материалы дела Чалабяна вернул в орган предварительного следствия, представлено и новое ходатайство о продлении ареста Аветика Чалабяна.
Цель состоит в том, чтобы держать его под стражей как можно дольше. (Также напомню, что с 1 июля инкриминируемое ему деяние должно было быть декриминализировано и Аветик должен был быть отпущен из-под стражи, но поспешно внесли изменение, чтобы оставить эту статью).
Уже говорил, повторю снова: цель этого цирка – удержать новых игроков от участия в политике. Это демонстративное наказание для всех тех, кому в голову может прийти заняться политикой и даже чисто теоретически угрожать власти Никола.
По сути, это реализация турецкой политики руками Никола: для турка есть 2 самых ненавистных типа армян: политический армянин и военный армянин.
P.S. Ту же цель преследуют аресты победивших на выборах в органы местного самоуправления нениколовских кандидатов и их близких, возбуждение против них уголовных дел.
* * *
Кстати, пока говорим о сражающемся армянине... Хочу напомнить, что по делу Игоря Хачатурова тоже они прибегают к грубым нарушениям, чтобы как можно дольше держать его под арестом. Например, в прошлый раз не только адвокат не был должным образом уведомлен о судебном заседании, но и, когда защитник, тем не менее, явился на судебное заседание, судья просто не пришел на заседание (при нормальных обстоятельствах в ВСС было бы возбуждено дисциплинарное производство в отношении такого судьи)».
- Подано новое ходатайство о продлении ареста Аветика Чалабяна
- Грант Мелик-Шахназарян: Каждый раз, когда они гоняются за Хачатуровыми, за этим следует что-то гнусное