Իրավունք 10:18 09/08/2022 Հայաստան
Վերաքննիչ քրեական դատարանը, դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի նախագահությամբ, մերժեց ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանին կալանքի տակ թողնելու որոշման դեմ բողոքը։
Պաշտպանության կողմը միջնորդել էր գրավ կիրառել Ա. Հովսեփյանի նկատմամբ, ինչը Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի նախագահությամբ, մերժել էր՝ անփոփոխ թողնելով Աղվան Հովսեփյանի կալանավորումը։
Պաշտպանները վերաքննիչ բողոք էին ներկայացրել՝ պահանջելով բեկանել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը և Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել գրավը։ Պաշտպանները ներկայացրել էին Աղվան Հովսեփյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ փաստական տվյալներ։
Աղվան Հովսեփյանը ձերբակալվել է 2021թ սեպտեմբերի 7-ին: Նախաքննական մարմինը շուրջ 1.5 տարի քննվող քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրել Հովսեփյանին և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրել կալանավորումը։
Քրեական գործի շրջանակներում Աղվան Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (2 դրվագ) և 190-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով:

Право 11:27 09/08/2022
Апелляционный суд Армении под председательством судьи Рубика Мхитаряна отклонил жалобу адвоката на решение об избрании в отношении бывшего генерального прокурора, экс-главы СК Армении Агвана Овсепяна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Отметим, что сторона защиты ходатайствовала применить в отношении А. Овсепяна меру пресечения в виде залога, однако суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Мнацакана Мартиросяна отклонил ходатайство, оставив решение об аресте Агвана Овсепяна без изменений.
Адвокаты подали апелляционную жалобу с требованием отменить решение суда первой инстанции и применить в отношении А. Овсепяна меру пресечения в виде залога.
Напомним, Агван Овсепян был задержан утром 7 сентября 2021 года. Орган предварительного следствия в рамках расследуемого на протяжении почти 1.5  лет уголовного дела предъявил обвинение Овсепяну и  подал в суд  ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. Суды удовлетворили ходатайства следователя об избрании меры пресечения в виде заключения под стражей и продлении срока ареста, признав при этом отсутствие оснований полагать, что он может скрыться от следствия.
В рамках уголовного дела Агвану Овсепяну предъявлено обвинение по ст. 310, п. 2 ч. 4 ст. 311, ч. 2 ст. 38-308, п. 1 ч. 3 ст. 38-179, п. 1 ч. 3 ст. 190(2 эпизода) и п. 1 ч. 2 ст. 190 УК РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.