Առողջություն 15:14 13/08/2022 Աշխարհում
Աուգսբուրգի, Դյուսելդորֆի և Դրեզդենի տեխնիկական համալսարանների հետազոտողները պարզել են, որ պատվաստված մարդիկ, որոնք մահացել են կորոնավիրուսից, շատերն ունեցել են ծանր ուղեկցող հիվանդություններ և վարակվելիս ստացել են շատ մեծ վիրուսային բեռ: «Գազետա ռու»-ն գրում է, որ ուսումնասիրության արդյունքները հրապարակված են «Nature Modern Pathology» ամսագրում:
Աշխատանքի հեղինակներն ուսումնասիրել են SARS-CoV-2-ի հետևանքով նախկինում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստված մարդկանց շրջանում 29 մահվան դեպք։ Բոլոր հիվանդները մահացել են 2021 թվականի հունվար-նոյեմբեր ժամանակահատվածում։
Ուսումնասիրված խմբում ներառվել է կորոնավիրուսից մահացած 141 չպատվաստված հիվանդ։ Գիտնականները պարզել են մահվան պատճառները, նկարագրել են օրգանների հյուսվածքաբանական փոփոխությունները և առանձնահատկությունները՝ կապված մահացածի տարիքի, պատվաստանյութի տեսակի, նրանց առողջական վիճակի և վիրուսի տարբերակի հետ։
16 մասնակի և 13 ամբողջությամբ պատվաստված անձի դիահերձում է կատարվել: Մահացած հիվանդների մեծ մասը տարեցներ էին և տառապում էին մի շարք ուղեկցող հիվանդություններով։ Իրական ժամանակում օգտագործելով RT-qPCR մեթոդը, գիտնականները պատվաստված հիվանդների մոտ օրգաններով վիրուսի զգալիորեն շատ տարածում են արձանագրել: Դա կարող է պայմանավորված լինել նրանով, որ հիվանդները ստացել են շատ ավելի մեծ վիրուսային բեռ, քան չպատվաստված հիվանդների խումբը:
Բացի այդ, շատ պատվաստված հիվանդներ, ովքեր մահացել են, ունեցել են սնկային կամ բակտերիալ սուպերինֆեկցիա, չարորակ նորագոյացություններ կամ իմունոսուպրեսիվ դեղամիջոցներ են ընդունել: Այսպիսով, պատվաստված անձանց մոտ COVID-19-ի մահերը հազվադեպ էին և հաճախ կապված էին ծանր ուղեկցող հիվանդությունների, իմունոպրեսիվ վիճակների և բարձր վիրուսային բեռի հետ, ինչը հետագայում հաստատում է պատվաստման արդյունավետությունը:

Здоровье 16:13 13/08/2022 В мире
Исследователи из Университета Аугсбурга, Университета Дюссельдорфа и Дрезденского Технического Университета выяснили, что вакцинированные люди, которые умерли от коронавируса, в большинстве своем имели тяжелые сопутствующие заболевания, а при заражении получили очень большую вирусную нагрузку. Результаты опубликованы в Nature Modern Pathology, сообщает «Газета.Ру».
Авторы работы изучили 29 случаев смертельных исходов из-за SARS-CoV-2 у людей, ранее вакцинированных от коронавируса. Все пациенты умерли в период с января по ноябрь 2021 года. В контрольную группу включили 141 невакцинированного пациента, умершего от коронавируса. Ученые определили причины смерти, описали гистологические изменения органов и особенности, связанные с возрастом умерших, типом вакцины, их состоянием здоровья и вариантом вируса. Вскрытие было проведено для 16 частично и 13 полностью вакцинированных лиц. Большинство умерших пациентов были пожилого возраста и страдали рядом сопутствующих заболеваний. Методом ПЦР в режиме реального времени (RT-qPCR) ученые показали значительно повышенную скорость распространения вируса по органам у вакцинированных пациентов. Это может объясняться тем, что пациенты получили гораздо большую вирусную нагрузку, чем группа невакцинированных пациентов.
Помимо этого, многие умершие вакцинированные имели грибковые или бактериальные суперинфекции, злокачественные новообразования или принимали иммунодепрессанты. Таким образом, смертельные случаи COVID-19 у вакцинированных были редки и часто были связаны с тяжелыми сопутствующими заболеваниями, иммуносупрессивными состояниями и высокой вирусной нагрузкой, что еще раз подтверждает эффективность вакцинации.