Հասարակություն 14:42 18/08/2022 Հայաստան
Ամենամեծ խնդիրը մեր երկրում ինստիտուտներ և ստանդարտներ սահմանելն է։ Կառավարության այսօրվա նիստում նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ պետք է վճռականություն ցուցաբերել և երկրում ստանդարտներ սահմանել։
«Պետք է արձանագրենք՝ եթե մենք սկզբունքային այս գիծը շարունակենք, հազարավոր օբյեկտներ Հայաստանում ուղղակի պետք է դադարեցնեն իրենց գործունեությունը։ Այստեղ գալու է հարցը՝ բա էդքան մարդ ընտանիք է պահում, հացի գումար է աշխատում, հետո ասում են՝ ահա այս բիզնեսը փակում են, որ վարչապետի հորեղբոր տղու դասարանցին բիզնես դնի։ Ամեն անգամ բախվում ենք այսպիսի իրավիճակի, թե ոնց կլինի երկրի տնտեսության կեսը փակենք և այլն։ Եկեք մի բան որոշենք»,- ասաց նա։
Փաշինյանը նշեց նաև, որ տարբեր առիթներով հանգում են կարևոր և սկզբունքային հարցի՝ որտեղ գնալ կամ չգնալ կոմպրոմիսի։
«Մենք պրոբլեմներն ունենում ենք այն ժամանակ, երբ աղետ կամ աղետի նման մի բան է լինում, հետո հետ ենք նայում ու ասում՝ ինչի՞ ենք էսքան տարի կոմպրոմիսների մեջ»,- նշեց նա։
Ըստ նրա, դա վերաբերում է նաև փողոցային առևտրին, որն արգելելու հարցը 30 տարի Երևանում   քննարկվում է։ «Դրա համար պետք է սկզբունքային որոշումներ կայացնել։ Իսկ ո՞վ է ասել, որ փողոցային առևտրով պետք է ընտանիք պահել, օրինակ, շինարարական կազմակերպություններում աշխատուժի լուրջ պրոբլեմ ունենք, այսինքն՝ այնպես չէ, որ երկրում աշխատանք չկա»,- ասաց Փաշինյանը։
Միևնույն ժամանակ նշեց, որ դա չի նշանակում, թե աջուձախ ամեն ինչ պետք է փակեն ու արգելեն։
«Եկեք չգնանք կոմպրոմիսների, բայց չեմ ասում՝ գերանդին առնենք, աջուձախ ամեն ինչ փակենք, սակայն պետք է անվտանգության կանոնները պահպանենք, պետք է գնանք նոր ստանդարտների։  Օրինակ, ամեն տարի գարնանն ասում եմ՝ սեզոնը բացվել է, այսքան կարուսել է աշխատում։ ԱԻՆ-ի ՊՈԱԿ-ը պետք է գնա և ստուգի, բայց ինձ համար ակնհայտ է, որ ինչքան էլ տեղեկանքներով ամեն ինչ նորմալ լինի, առաջիկայում իքս պահի մի աղետ ունենալու ենք այդտեղ։ Եթե վիզուալ նայում ես մեր կարուսելներին, 70%-ն աղետի կոնկրետ նախանշան է։
Երբ աղետը լինի, զոհեր լինեն կամ չլինի, հետո կասենք՝ այսքան տարի չէինք տեսնում։ Երկրում խնդիրները ծագել են այն կոմպրոմիսների պատճառով, որ միշտ ասում ենք՝ դե մարդիկ ընտանիք են պահում։ Պետք է դադարեցնել սա, հակառակ դեպքում անորակ իրականության կոմպրոմիսն աղետների է բերելու»,- նշեց Փաշինյանը։

Общество 15:11 18/08/2022 Армения
«Самая большая проблема в нашей стране – установка институтов и стандартов», – заявил на сегодняшнем заседании Армении Никол Пашинян.
По его словам, необходимо продемонстрировать решительность и установить стандарты.
«Следует зафиксировать, если мы принципиально продолжим эту линию, тысячи объектов в Армении просто прекратят свою деятельность. Но здесь уже возникнет другой вопрос, как столько людей будут содержать свои семьи, но в то же время говорят, мол, закрывают тот или иной бизнес, чтобы родственник премьер-министра открыл свой бизнес. Каждый раз мы сталкиваемся с подобной проблемой. Давайте решим что-нибудь», – отметил он.
Н. Пашинян отметил также, что по разным поводам они приходят к важному и принципиальному вопросу: в каком вопросе идти или не идти на компромисс.
«У нас возникают проблемы тогда, когда происходит бедствие или трагедия, потом мы бросаем ретроспективный взгляд и говорим, мол, почему мы столько лет шли на компромиссы», – подчеркнул премьер-министр.
По его словам, это касается также уличной торговли, запрет на который обсуждается в Ереване уже на протяжении 30 лет. «Для этого нужно принять принципиальные решения. Кто сказал, что нужно содержать семьи благодаря осуществлению уличной торговли? К примеру, в строительных организациях налицо серьезная проблема с рабочей силой, то есть, не так, что в стране работы нет», – пояснил он.
В то же время Н. Пашинян сказал, это не означает, что нужно запрещать и закрывать всё направо и налево.
По его словам, следует соблюдать правила безопасности, пойти на новые стандарты: «К примеру, каждый год весной я говорю, в нашей стране работает столько каруселей. ГНКО МЧС должно пойти и проверить, но для меня очевидно, что сколько бы по справке все было нормально, в ближайшее время, в момент "икс", у нас случится какая-то катастрофа. Поскольку, когда визуально смотришь на наши карусели, то признак катастрофы 70% налицо.
Сколько человек и как пострадают, будут ли погибшие или нет, сколько человек? Потом будем говорить: столько лет не видели, что происходит. В стране проблемы возникли по причине компромиссов, мы всегда говорим, мол, люди же зарабатывают деньги, чтобы содержать семьи. Нужно прекратить это, в противном случае это приведет к бедствиям».