Իրավունք 15:54 07/09/2022 Տարածաշրջան
Վլադիմիր Պուտին. Հայաստանն օտար երկիր չէ, ամեն ինչ մոտ է, կարող ես աշխատել Երևանում, բայց՝ փաստացի ապրել Մոսկվայում
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Վլադիվոստոկում Արևելյան տնտեսական ֆորումի լիագումար նիստում մեկնաբանել է Հայաստան ռուսների հոսքի փաստը։
«Մենք ողջունում ենք այն ամենը, ինչ ձեռնտու է ռուսական բիզնեսին։ Եթե պայմաններն այնպիսին են, որ հիմա մարդկանց համար, որոնք հիմնականում ՏՏ ոլորտի մասնագետներ են, նպատակահարմար, ավելի շահավետ ու հանգիստ է աշխատել այնտեղ, ապա, ի սեր Աստծո, թող աշխատեն։ Հայաստանը մեզ օտար երկիր չէ, ամեն ինչ մոտ է, կարելի է աշխատել Երևանում, բայց փաստացի ապրել Մոսկվայում»,-նշել է ՌԴ նախագահը։
ՌԴ նախագահն ասել է, որ դրան ոչինչ չի խանգարում, և շատերն արդեն վերադարձել են։ Մենք հասկացանք, որ այստեղ ոչ մի սարսափելի բան տեղի չի ունենում՝ նույնիսկ հաշվի առնելով որոշ երկրների պատժամիջոցների ագրեսիան Ռուսաստանի դեմ՝ ամեն ինչ աշխատում է, ամեն ինչ գործում է, ամեն ինչ կայուն է։ Եթե ինչ-որ մեկը սիրում է աշխատել Հայաստանում, ապա՝ խնդրեմ։ Ճիշտ այնպես, ինչպես, օրինակ (կարծում եմ Նիկոլ Վովային ինձանից չի նեղանա, մենք հարաբերությունների նորմալացման տենդենցի մեջ ենք), եթե մեկը ուզում է Բաքվում ապրել, թող ապրի»։
ՌԴ նախագահը նշել է, որ հնարավոր է աշխատել Ղազախստանում, որտեղ ստեղծվել է լավ ֆինանսական գոտի, և ընդհանրապես, «ԵԱՏՄ-ի երկրների հետ կապված ամեն ինչ մեզ համար ավելի դյուրին է կարգավորել, իսկ մարդկանց՝ ավելի հեշտ է աշխատել»։

Политика 15:25 07/09/2022 В мире
Путин: Армения – не чужая нам страна, все рядом, можно работать в Ереване, а жить, фактически, в Москве
Президент РФ Владимр Путин на пленарном заседании Восточного экономического форума во Владивостоке прокомментировал приток россиян в Армению.
«Мы приветствуем все, что идет на пользу российскому бизнесу. Если условия сложились так, что сейчас людям целесообразно, а это в основном айтишники, и для них выгоднее и спокойнее работать там, то, ради Бога, пусть работают. Армения – не чужая нам страна, все рядом, можно работать в Ереване, а жить, фактически, в Москве», – отметил российский президент.
«Ничего не мешает. Многие уже вернулись. Поняли, что ничего страшного здесь не происходит, даже с учетом санкционной агрессии некоторых стран в отношении России: все работает, все функционирует, все стабильно. Если кому-то нравится работать в Армении – пожалуйста. Так же, как, допустим (Никол Воваевич на меня не обидится, мы в тренде нормализации), если кому-то нравиться жить в Баку – пускай в Баку живут».
Российский президент отметил, что можно работать и в Казахстане, где создана хорошая финансовая зона, и в целом «все, что связано со странами ЕврАзЭС, для нас проще регулировать, а людям проще работать».