Ադրբեջանը փորձում է բացառել հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու հնարավորությունը. Արցախի ՄԻՊ
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը մասնակցել է Եվրոպական Խորհրդարանի պատգամավոր Փիթր Վան Դալենի նախաձեռնությամբ և Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակի համակազմակերպմամբ Եվրոպական Խորհրդարանում անցկացված
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակից հայտնում են, որ «2020թ․ պատերազմը և մարդու իրավունքներն Արցախում» խորագրով խորհրդաժողովին: Խորհրդաժողովի ընթացքում հիմնական բանախոսությամբ հանդես են եկել ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում հայ ռազմագերիների ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը մանրամասներ է ներկայացրել 44֊օրա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների և մարդու իրավունքների լայնածավալ խախտումների վերաբերյալ՝ նշելով, որ կատարած հանցագործությունների համար Ադրբեջանն այդպես էլ պատասխանատվության չի ենթարկվել և այդ անպատժելիությունն է, որ կանաչ լույս է վառում Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների շարունակական, համակարգային և լայնածավալ խախտումների համար։
Պաշտպանը ներկայացրել է հրադադարի հաստատմանը հաջորդած 22 ամիսների ընթացքում արձանագրված ադրբեջանական հանցավոր գործողությունները, հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումների հետևանքով Արցախում ամենատարրական՝ կյանքի իրավունքի ապահովման սպառնալիքները, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի օգտագործումը որպես գործիք՝ իր անօրինական պահանջների իրականացման համար։ Գեղամ Ստեփանյանը ընդգծել է, որ ադրբեջանական այս քաղաքականությունը հիմնված է հայերի նկատմամբ էթնիկ ատելության վրա և նպատակ է հետապնդում էթնիկ զտման ենթարկելու ու հայաթափելու Արցախը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշել է, որ հակամարտությունը կարող է կարգավորվել Արցախի կարգավիճակի վերջնական որոշմամբ՝ հիմնված Արցախի ժողովրդի ազատ կամարտահայտության իրավունքի վրա։ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը կարող է միայն որոշվել իր ժողովրդի կողմից, փաստ, որը արձանագրված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից առաջարկված սկզբունքներում։ Հայտարարելով, որ հակամարտությունը կարգավորված է կամ հրաժարվելով կարգավիճակի շուրջ բանակցություններից՝ Ադրբեջանը փորձում է բացառել հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու հնարավորությունը։ Նման պայմաններում միջազգային հանրությունը պետք է հանդես գա ոչ թե որպես միջնորդ, այլ որպես Արցախի ժողովրդի իրավունքների և ազատությունների՝ այդ թվում ինքնորոշման իրավունքի երաշխավոր։
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում հայ ռազմագերիների ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանը մանրամասներ է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների, դատարանի կողմից կայացված վճիռների և դեռևս քննվող գործերի ընթացի վերաբերյալ։
Հայ Դատի Եվրոպայի գրասենյակի նախագահ Գասպար Կարապետյանը, անդրադառնալով իր հայրենիքում՝ Արցախում, անվտանգ ապրելու հայերի իրավունքին, նշել է, որ Եվրոպական խորհրդարանն արդեն իր հրատապ բանաձևով դատապարտել է Ադրբեջանում պետական մակարդակով հովանովորվող հայատյացության քաղաքականությունը, որն ինքնին այն փաստի ճանաչումն է, որ Արցախի ժողովրդի գոյությունը Ադրբեջանի տիրապետության տակ անհնարին է։
Եվրոպական խորհրդարանի՝ միջոցառմանը ներկա մի խումբ պատգամավորներ վերահաստատել են Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությանը օժանդակելու իրենց պատրաստակամությունը, իսկ ՄԻՊ֊ը կոչ է արել առավել ակտիվ և հասցեական գործողություններով ու հայտարարություններով միջազգային ճնշում գործադրել Ադրբեջանի նկատմամբ՝ դադարեցնելու շարունակվող էթնիկ զտման քաղաքականությունն ու պարբերաբար կրկնող ագրեսիաները։
Բելգիայի Թագավորություն և Ֆրանսիա կատարած այցի շրջանակներում սեպտեբերի 7-8-ին Պաշտպանը հանդիպումներ է ունեցել քաղաքական գործիչների, փորձագետների ու իրավապաշտպանների և հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ։

Право 15:31 09/09/2022 В мире
Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Гегам Степанян принял участие в организованной по инициативе депутата Европарламента от Нидерландов Питера ван Далена и Офиса «Ай Дата» Европы АРФД 8 сентября в Европейском парламенте конференции на тему «Война 2020 года и права человека в Арцахе». Об этом сообщают из офиса омбудсмена Арцаха.
В ходе конференции выступили с докладами Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян и представитель армянских военнопленных в Европейском суде по правам человека Сирануш Саакян.
Омбудсмен представил подробности о военных преступлениях и широкомасштабных нарушениях прав человека, совершенных Азербайджаном в ходе 44-дневной войны, отметив, что Азербайджан так и не был привлечен к ответственности за совершенные им преступления, и именно эта безнаказанность дает зеленый свет на непрерывные, систематические и широкомасштабные нарушения Азербайджаном прав народа Арцаха.
Степанян представил зафиксированные в течение 22 месяцев после установления прекращения огня преступные действия азербайджанской стороны, существующие в Арцахе вследствие периодических нарушений ВС Азербайджана режима прекращения огня  угрозы обеспечению самого элементарного права – права на жизнь, а также использование Азербайджаном применения силы или угрозы силой в качестве инструмента для реализации своих незаконных требований.
Гегам Степанян подчеркнул, что эта политика Азербайджана основана на этнической ненависти к армянам и направлена на то, чтобы подвергнуть этнической чистке и добиться изгнания армян из Арцаха.
Омбудсмен Арцаха отметил, что конфликт может быть урегулирован окончательным решением по статусу Арцаха, основанным на праве народа Арцаха на свободное волеизъявление.
Статус Нагорного Карабаха может определять только его народ – это факт, зафиксированных в принципах, предложенных Минской группой ОБСЕ. Заявляя об урегулировании конфликта или отказываясь вести переговоры о статусе, Азербайджан пытается исключить возможность урегулирования конфликта мирным путем.
В таких условиях международное сообщество должно выступать не посредником, а гарантом прав и свобод народа Арцаха, в том числе права на самоопределение.
Представитель армянских военнопленных в ЕСПЧ Сирануш Саакян представила подробности о совершенных Азербайджаном военных преступлениях, решениях суда и ходе рассматриваемых в ЕСПЧ дел.
Глава европейского офиса «Ай Дата» Гаспар Карапетян, коснувшись права армян на безопасную жизнь на своей же Родине –  в Арцахе, отметил, что Европарламент своей срочной резолюцией уже осудил проводимую на государственном уровне в Азербайджане политику армянофобии, что само по себе является признанием того факта, что существование народа Арцаха под властью Азербайджана невозможно.
Присутствовавшая на мероприятии группа депутатов Европарламента подтвердила готовность содействовать защите прав народа Арцаха, а Степанян призвал более активными и адресными действиями и заявлениями  оказать международное давление на Азербайджан, чтобы он остановил продолжающуюся политику этнических чисток и повторяющиеся агрессии.
В рамках своего визита в Бельгию и Францию 7-8 сентября Степанян провел встречи с политическими деятелями, экспертами и правозащитниками, представителями армянской общины.