Քաղաքական 16:40 09/09/2022 Հայաստան
Սեպտեմբերի 9-ին  ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ նորանշանակ համանախագահ, Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական  Ֆիլիպ Ռիքերին: Արարատ Միրզոյանը հաջողություն է մաղթել վերջինիս այս պատասխանատու պաշտոնում:
ԱԳ նախարարությունից նաև հայտնում են, որ զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող մի շարք հարցերի, մտքեր փոխանակել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Շեշտվել է ԱՄՆ՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի դերակատարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում։
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի ներուժի և փորձի օգտագործման կարևորությունը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորման համատեքստում:
Նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին՝ այս համատեքստում մատնանշելով հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անհապաղ հայրենադարձման, ինչպես նաև ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը:

Политика 17:05 09/09/2022 Армения
Арарат Мирзоян 9 сентября принял новоназначенного сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США, старшего советника по переговорам на Кавказе посла Филипа Рикера. Об этом сообщают в МИД Армении.
Приветствуя гостя, Арарат Мирзоян пожелал ему успехов на этом ответственном посту.
Собеседники затронули ряд вопросов, касающихся региональной безопасности и стабильности, обменялись мнениями об урегулировании отношений между Арменией и Азербайджаном.
В ходе встречи обсуждался широкий круг вопросов, касающихся проблемы Нагорного Карабаха. Была подчеркнута роль США в качестве страны-сопредседателя МГ ОБСЕ в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Мирзоян подчеркнул также важность использования потенциала и опыта института МГ ОБСЕ в контексте всеобъемлющего и долговременного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Мирзоян затронул тему возникших в результате 44-дневной войны гуманитарных проблем, отметив необходимость немедленного возвращения на родину армянских военнопленных и других удерживаемых лиц, а также сохранения армянского культурного и религиозного наследия на перешедших под азербайджанский контроль территориях, говорится в сообщении армянского внешнеполитического ведомства.