Պապիկյանը Պենտագոնում ներկայացրել է իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին
Սուրեն Պապիկյանը Պենտագոնում հանդիպել է ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի քաղաքականության հարցերով տեղակալ Քոլին Քահլի հետ։
Պաշտպանության նախարարությունից հայտնում են՝ հանդիպմանը մասնակցել է նաև Լիլիթ Մակունցը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-ամերիկյան պաշտպանական համագործակցության ողջ օրակարգը, պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել խաղաղապահ առաքելության, ռազմական կրթության, ռազմական բժշկության և մյուս ոլորտներում փոխգործակցության խորացման ուղղությամբ։
Ամերիկյան կողմի խնդրանքով ՀՀ պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է Հայաստանի շուրջ ձևավորված ռազմաքաղաքական իրադրությունը, այդ թվում՝ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին։
Կողմերը կարևորել են տարածաշրջանային երկարատև խաղաղության և կայունության հասնելուն ուղղված ջանքերը։
Հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային անվտանգության խնդիրներին։

Politics 12:36 09/09/2022 Armenia
Armenia’s Minister of Defense Suren Papikyan on Thursday met with US Under Secretary of Defense for Policy Colin Kahl at the Pentagon.
Armenian Ambassador to the US Lilit Makunts was also present at the meeting, the Defense Ministry said in a statement.
The meeting addressed the entire agenda of Armenian-US defense cooperation. The sides agreed to deepen cooperation in peacekeeping mission, military education, military medicine and other areas.
At the request of the American side, Papikyan briefed Colin Kahl on the military-political situation around Armenia, including the situation on the Armenian-Azerbaijani border.
“The parties highlighted efforts aimed at achieving sustainable peace and stability in the region. Global security issues of mutual interest were also discussed at the meeting,” the statement said.