Քաղաքական 13:03 18/09/2022 Հայաստան
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի հետ հանդիպումից հետո Ալեն Սիմոնյանը հանդես եկավ մամուլի համար հայտարարությամբ, որտեղ մեկ բառ անգամ չկար Արցախի, Արցախի խնդրի կարգավորման, Արցախի ժողովրդի անվտանգության, կարգավիճակի մասին։
Հայատարարությունը հետևյալ բովանդակությունն ուներ.
«Քիչ առաջ ավարտվեց մեր հանդիպումն ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ տիկին Փելոսիի հետ: Քննարկեցինք տարածաշրջանային խնդիրները և երկկողմ փոխգործակցության լայն շրջանակը:
Մեզ համար չափազանց կարևոր է այս ծանրագույն շրջանում տիկին Փելոսիի այցը Հայաստան, ում աջակցությունը մենք մշտապես զգացել ենք ամենադժվարին և մեզ համար զգայուն հարցերում:
Հանդիպման ընթացքում խոսել ենք սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ռազմական ագրեսիայի մասին: Տեղեկացրել եմ, որ ադրբեջանական զինուժը դաժան ռմբակոծությունների է ենթարկել ոչ միայն Հայաստանի սահմանային դիրքերը, այլև բազմաթիվ բնակավայրեր ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, որի հետևանքով կան բազում մարդկային կորուստներ:
Հստակ է, որ Ադրբեջանի  ռազմաքաղաքական իշխանությունն օգտվում է այն հանգամանքից, որ միջազգային հանրության ուշադրությունը սևեռված է Ուկրաինային:
Երախտապարտ ենք Միացյալ Նահանգներին, որի միջնորդությամբ սեպտեմբերի 14-ին ձեռք է բերվել փխրուն զինադադարի համաձայնություն: Շնորհակալ ենք նաև ԱՄՆ իշխանությանը, մասնավորապես, բազմաթիվ կոնգրեսականներին՝ Ադրբեջանի պատերազմական գործողություններին հասցեական գնահատական տալու համար:
Հանդիպմանը ներկայացրել եմ Հայաստանի Հանրապետության կողմից 2018 թ. Թավշյա հեղափոխությունից հետո ժողովրդավարական ինստիտուտների և օրենքի գերակայության ամրապնդման գործում արձանագրված հետևողական առաջընթացը և իրականացվելիք քայլերը:
Անդրադարձել ենք հայ-ամերիկյան միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն ու քննարկել այդ ուղղությամբ համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները: Այս համատեքստում բարձր եմ գնահատել Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի գործունեությունը և իր առանցքային դերը երկկողմ կապերի ամրապնդման գործում:
ԱՄՆ Կոնգրեսը շարունակաբար ապացուցել է, որ հուսալի գործընկեր է և կարևոր հարթակ, որտեղ փոխըմբռնման և իրական բարեկամության մթնոլորտում կարող են քննարկվել Հայաստանին, Արցախին և հայ ժողովրդին վերաբերող բազմաթիվ հարցեր:
Քննարկել ենք նաև տարածաշրջանային խնդիրներին, ինչպես նաև երկկողմ համագործակցությանն առնչվող այլ հարցեր:
Երկուստեք կարևորել ենք ժողովրդավարական արժեքներին միտված համատեղ օրակարգի շարունակական ընդլայնման անհրաժեշտությունը»։

Политика 14:44 18/09/2022 Армения
После встречи со спикером Палаты представителей США Нэнси Пелоси Ален Симонян выступил с заявлением, в котором не было ни слова об Арцахе, урегулировании арцахской проблемы, безопасности населения Арцаха и статусе Арцаха.
У заявления – следующее содержание:
«Немногим ранее закончилась наша встреча со спикером Палаты представителей США госпожой Пелоси. Мы обсудили региональные проблемы и широкий спектр двустороннего сотрудничества.
В этот сложнейший период чрезвычайно важен визит в Армению госпожи Пелоси, поддержку которой мы всегда ощущали в самых трудных и чувствительных для нас вопросах.
В ходе встречи мы говорили о военной агрессии Азербайджана против суверенной территории Армении 13 сентября. Проинформировал, что азербайджанские вооруженные силы подвергли жестоким бомбардировкам не только пограничные позиции Армении, но и многие населенные пункты и гражданские инфраструктуры, в результате чего было много человеческих жертв.
Ясно, что военно-политическая власть Азербайджана пользуется тем, что внимание международного сообщества приковано к Украине.
Мы благодарны Соединенным Штатам, при посредничестве которых 14 сентября достигнуто хрупкое соглашение о перемирии. Мы также признательны правительству США, в частности многим конгрессменам, за адресную оценку военных действий Азербайджана.
На встрече представил последовательный прогресс Республики Армения в укреплении демократических институтов и верховенства закона после Бархатной революции 2018 года, и предпринимаемые необходимые шаги.
Коснулись развития армяно-американских межпарламентских отношений и обсудили перспективы расширения сотрудничества в этом направлении. В данном контексте высоко оценил деятельность подкомитета Конгресса по делам Армении и его ключевую роль в укреплении двусторонних связей.
Конгресс США однозначно зарекомендовал себя как надежный партнер и важная платформа, на которой можно обсудить в атмосфере взаимопонимания и настоящей дружбы многие вопросы, касающиеся Армении, Арцаха и армянского народа.
Обсудили региональные проблемы, а также другие вопросы двустороннего сотрудничества.
Обоюдно подчеркнута необходимость постоянного расширения совместной повестки, направленной на демократические ценности».