Քաղաքական 13:41 23/09/2022 Տարածաշրջան
Կարնեգի Եվրոպա Հիմնադրամի ավագ հետազոտող Թոմաս դե Վաալը հիմնադրամի էջում հրապարակած վերջին հոդվածում անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա հարձակմանը՝ ընդգծելով, որ ռազմական գործողությունները տեղի էին ունեում ոչ թե Արցախում, որտեղ այժմ խաղաղապահ առաքելություն են իրականացնում ռուս զինծառայողները, այլ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։
Արևելյան Եվրոպայի ու Կովկասի տարածաշրջանի հարցերով մասնագիտացված հետազոտողը նկատում է, որ կռիվը սկսվեց ԵՄ միջնորդությամբ Բրյուսելում Հայաստանի ու Ադրբեջանի առաջանորդների հանդիպումից երկու շաբաթ անց, որտեղ առաջընթաց էր գրանցվել, կարևորելով այն հանգամանքը, որ հարձակումը հաջորդեց Խարկով նահանգում «Ուկրաինայի կողմից Ռուսաստանի ռազմական նվաստացմանը».
«Որոշ լրատվամիջոցներ մոլորեցնում են՝ մարտերը ներկայացնելով որպես սահմանային բախումներ ու հղում անելով Լեռնային Ղարաբաղի վիճելի տարածքին, որն ավելի քան երեսուն տարի հակամարտության օջախ է։
Բայց ոչ մի կռիվ Ղարաբաղում, որտեղ հիմա տեղակայված են ռուսաստանցի խաղաղապահները կամ Ադրբեջանի տարածք է, չկա։ Այդ ամենը եղել է Հայաստանի տարածքի ներսում։ Ադրբեջանն ասել է՝ Հայաստանի կողմից «սադրանքներ» են եղել, մեղադրանք, որը ստուգել հնարավոր չէ։ Ականատեսները նկարագրում են ռազմական օբյեկտների և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուժեղ գնդակոծություններ, այդ թվում Սոթք գյուղում և առողջարանային Ջերմուկ քաղաքում, որի քաղաքացիական բնակչությունը տարհանվել է: Արժանահավատ տեղեկություններ կան զոհված երկու հայ կին զինծառայողների նկատմամբ վայրագությունների և սարսափելի պղծումների մասին։
2020 թվականի պատերազմում ճնշող հաղթանակ տանելուց ի վեր, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Հայաստանի դեմ օգտագործել է այն, ինչ բարձրաստիճան մի ադրբեջանցին ինձ նկարագրեց որպես «հարկադրական դիվանագիտության» ռազմավարություն, որն իրենից ներկայացնում է  բանակցությունների և ուժի միախառնում:
2020-ին հասնելով իր նպատակներից շատերին, բայց ոչ բոլորին, Ալիևը նոր նպատկներ ունի։ Առաջինը Հայաստանին «խաղաղության պայմանագրի» ստորագրումը պարտադրելն է, որով  Հայաստանը հրաժարվում է հայաշատ Ղարաբաղի շրջանի նկատմամբ պահանջներից։   Երկրորդը Հայաստան-Ադրբեջան սահմանի դեմարկացիան է, որը հարմար է Ադրբեջանին։ Երրորդը երկաթուղին է, որը Հայաստանի տարածքով կապում է  Նախիջևանի էքսկլավին, որը կոչվում է Զանգեզուրի միջանցք՝ նվազագույն ստուգումներով և հսկողությամբ։
Բռնության այս վերջին փուլը 2020 թվականից ի վեր ամենադաժանն ու վտանգավորն է: Այն կարծես ուղղված է որքան Հայաստանի, նույնքան էլ Ռուսաստանի դեմ: Ռուսաստանը պարտավոր է աջակցել Հայաստանին ինչպես երկկողմ պաշտպանական պայմանագրի, այնպես էլ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը (ՀԱՊԿ) նրանց համատեղ անդամակցության շրջանակներում»։
Թոմաս դե Վաալը նկատում է, սակայն այս պահին Ռուսաստանը Ուկրաիանայի պատերազմում թիկունքով է, ու Ադրբեջանն էլ շտապում է ցույս տալ, որ Ռուսաստանն օգնություն տրամադրելիս դանդաղում է, ՀԱՊԿ-ն էլ թղթե վագր է, ինչի մասին վկայում է նաև Տաջիկստանի ու Ղրղզստանի բախումները։
Ինչ վերաբերում է Արևմուտքին, ապա հիմնադրամի փորձագետը միջնորդներին մեղադրում է մեղմ արձագանքների համար, միաժամանակ հիշեցնում, կողմերի առևտրի մասին, Ռուսաստանը դեռ ազդեցիկ միջնորդ է, հաղորդվում է, որ Մոսկվան նաև հանդես է եկել խաղաղության պայմանագրի նախագծով, որն անորոշ ժամանակով հետաձգում է Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը, մի բանաձև, որը հայերին ավելի շատ է դուր գալիս, քան եվրոպական առաջարկը:
ԱՄՆ-ն, որ լիովին աջակցում է ԵՄ աջակցությանը, նույնպես հայերի մոտ հույսեր առաջացրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ նշանակելով։ ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի  համերաշխության կայծակնային այցը խառը ուղերձներ է պարունակում, ԵՄ-ն էլ ինքնին երկիմաստ է թվում։ Վերջինի առումով հոդվածագիրը հիշեցնում է, որ Եվրահանձնաժողովի  նախագահ Ուրսուլան, որ հուլիսին գազ գնելու նպատակով  Բաքվում էր, Ադրբեջանին որակել է «վստահելի գործընկեր», իր խոսքում որևէ հիշատակում չի արել հակամարտության կամ խաղաղության մասին։ Սա Ադրբեջանում PR մեծ հաղթանակ են գնահատել։
Թոմաս դե Վաալը նկատում  է, որ վերջի մարտերը խարխլել են Նիկոլ Փաշինյանի դիրքերը։ Դրանք տարակարծություններ են առաջացրել Ադրբեջանում նույնիսկ նրանց մոտ, որոնք աջակցում էին 2020-ի պատերազմին։ Խաղաղությանը կողմ արտահայտված մի ակտիվիստ երեք օր է բանտում։ Անկախ մի փորձագետ էլ Ալիևին  բնութագրել է որպես «մաքսիմալիստ», «իրրեդենթիստ»՝ մեղադրելով նրան Հայաստանի հետ հաշտություն կնքելու պատմական հնարավորությունը վատնելու համար։
Քանի որ Հայաստանում ու Ադրբեջանում այս օրերին հուղարկավորություններ են՝ կլինեն նոր ջանքեր առաջնորդներին բանակցությունների սեղան վերադարձնելու համար։
Թոմաս դե Վաալը համարում է, որ հիմա ամենակենսունակը Շառլ Միշելի նախաձեռնած գործընթացն է, բայց այն ավելի մեծ աջակցության կարիք ունի Եվրահանձնոժողովից, ԵՄ անդամներից, ԱՄՆ-ից։
«Եթե այն ձախողի կամ դադարի, ապա երկու տխուր այլընտրանք կա. Միջնորդությունը կրկին զիջվում է Մոսկվային կամ որ ավելի վատ է, երկու կողմերը պատրաստվում են հաջորդ պատերազմին»,-հոդվածն ամփոփում է փորձագետը։

Политика 14:11 23/09/2022 Армения
Британский аналитик, старший научный сотрудник Центра Карнеги Томас де Ваал в опубликованной последней статье обратился к последней агрессии Азербайджана в отношении Армении, подчеркнув, что военные действия происходили не на территории Арцаха, где до сих пор осуществляется миссия российского миротворческого контингента, а на территории Республики Армения.
Он отмечает, что война началась всего через две недели после встречи на высоком уровне в Брюсселе между двумя лидерами, президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном, где был достигнут прогресс. Важно отметить, что оно последовало «после военного унижения России в Украине».
«Некоторые СМИ, вводя в заблуждение, представляя бои как пограничные столкновения и ссылаясь на спорную территорию Нагорного Карабаха, которая более тридцати лет является очагом конфликта.
Но никаких боев в Карабахе, где сейчас дислоцирован российский миротворческий контингент, не было. Это происходило на территории Армении. Азербайджан заявил, что со стороны Армении были “провокации”, обвинения, которые невозможно проверить. Очевидцы описывают тяжелый обстрел военных целей и гражданской инфраструктуры, среди них – в селе Сотк и курортном городе Джермук, гражданское население которого было эвакуировано. Есть достоверные сообщения о зверствах и отвратительном осквернении двух погибших армянских женщин-военных.
С момента победы в 2020 году, президент Азербайджана Ильхам Алиев использовал то, что один из азербайджанских высокопоставленных лиц описал мне как стратегию “принудительной дипломатии” против Армении, это представляет собой микс переговоров и силы.
Достигнув почти большей части, но не всех своих целей, у Алиева есть новые цели. Первая из них заставить Армению подписать “мирный договор”, в котором она отказывается от претензий в области армянонаселенного Карабаха. Вторая – демаркация границы Армении-Азербайджана, которая удобна Азербайджану. Третья – это новая железная дорога и связь через территорию Армена с Нахиджеваном, что он называет Зангезурским коридором – с минимальными элементами проверок и контроля.
Последний этап насилия является самым жестоким и опасным с 2020 года. Похоже, что он нацелен как против Армении, так и против России. Россия обязана помочь Армении в рамках договора о защите, а также в рамках членства в ОДКБ».
Томас де Ваал отмечает, что Россия в данный момент завязла в войне в Украине. Азербайджан стремится доказать, что Россия не спешит поддерживать своего союзника, а ОДКБ – это бумажный тигр, что демонстрирует также ее неспособность действовать во время столкновений на границе Таджикистана и Киргизии.
Что касается Запада, эксперт обвиняет посредников за мягкую реакцию, в то же время он напоминает о торговле между сторонами, Россия ещё влиятельный посредник, сообщается, что Москва также выступила с проектом мирного договора, который на неопределенный срок откладывает проблему статуса Карабаха, формула, которая нравится армянам больше, нежели европейское предложение.
Одновременно США, твердо поддерживая ЕС, также дают надежду Армении, назначив нового сопредседателя Минской группы ОБСЕ. Молниеносный визит солидарности спикера Палаты представителей США Нэнси Пелоси отправляет больше смешанных месседжей, сам ЕС кажется неоднозначным.
В связи с ЕС автор статьи напоминает, что президент Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен посетила Баку с миссией по покупке азербайджанского газа, назвав Азербайджан «надежным партнером» и ни разу не упомянула слова «мир» или «конфликт». Азербайджанцы интерпретировали это как большую PR -победу.
Он отмечает, что последние бои подорвали позиции премьер -министра Никола Пашинян. Бои вызвали также разногласия среди общества Азербайджана, которое активно поддерживало войну 2020 года. Выступивший за мир активист уже на протяжении трех дней находится в тюрьме. Один независимый эксперт Алиева охарактеризовал как «максималиста», «ирредентиста», обвинив его в том, что он упустил историческую возможность установить мир с Арменией.
Поскольку в Армении и Азербайджане в эти дни хоронят погибших военнослужащих, будут приложены новые усилия для возвращения лидеров двух стран за стол переговоров.
Томас де Ваал считает, что сейчас самым жизнеспособным является инициированный Шарлем Мишелем процесс, но он нуждается в большей поддержке от Еврокомиссии, членов ЕС, США.
«Если этот процесс будет прекращен или не удастся, то есть две грустных альтернативы: посредничество вновь будет уступлено Москве или ещё хуже – обе стороны начнут готовиться к следующей войне», – подчеркнул эксперт.