13-օր է՝ Վերին Շորժայի ձորակում կան վիրավորներ և դիեր. Անհայտ կորած զինծառայողի հայր
«Պարոն Պապիկյան, ուղիղ 13 օր է՝ ոչ մի լուր չունեմ իմ երեխայից և նրա հետ եղած մյուս զինվորներից, ի՞նչ միջոցներ եք ձեռնարկում»,-Պաշտպանության նախարարությաՆ շենքի դիմաց բողոքի ակցիայի ժամանակ հայտարարեց ժամկետային զինծառայող Սերյոժա Ղազարյանի հայրը՝ Սերժիկ Ղազարյանը:
Նրա խոսքով, 13-օր է Վերին Շորժայի ձորակում կան վիրավորներ և դիեր, բայց նրանց օգնելու, տարհանելու համար գործողություններ չեն արվում:
«Ոչ մի նախաձեռնություն չի գործադրվել, որպեսզի վիրավորներին ժամանակին հանեինք: Եթե այն արվեր՝ հիմա երեխաները փրկված կլինեին»,-ասաց զինծառայողի հայրը:
Սերժիկ Ղազարյանը ճշտեց, որ խոսքը Վերին Շորժայի հարակից ձորակի մասին է, որտեղ եղել են զոհեր ու վիրավորներ:
«13 օրում գելերը, աղվեսները հոշատած կլինեն դիակները, ո՞նց ենք տանելու տանք ծնողներին: Մենք առողջ երեխա ենք տվել, որ հայրենիքը պաշտպանի, այսօր անելանելի վիճակում ենք, բայց ես կկանգնեմ իմ զինվորի, իմ սպայի կողքին»,-ասաց Ղազարյանը:
Նրա խոսքով՝ Վերին Շորժայի այդ հատվածն անցել է Ադրբեջանի հսկողության տակ, բայց հայկական կողմից գործողություն չի եղել դիրքերը հետ վերցնելու համար, դիրքապահներին էլ նահանջի հրաման չի տրվել, որպեսզի շատ գերիներ, զոհեր չունենային:
Զինծառայողի հայրը հավաստիացրեց, որ այդ հատվածում որոնողական աշխտանքներ չեն տարվում:
«Տա Աստված ամեն ինչ հաջողությամբ ավարտվի, ես սպասում եմ ՊՆ-ից, որ գերիներին կամ դիերն այդ ձորակից հանեն: Ես նայել եմ բոլոր նկարները, իմ երեխայի ճակատագիրն անհայտ է այս պահին: Ես չգիտեմ՝ ինքը գերեվարվա՞ծ է, զոհվա՞ծ, թե՞ կորած»,-հայտարարեց Սերյոժա Ղազարյանի հայրը և վստահեցրեց որ ՊՆ-ի կողմից միջոցներ չձեռնարկելու դեպքում ծնողները կդիմեն այլ քայլերի:
Բողոքի ակցիա կազմակերպած սեպտեմբերի13-14-ի ռազմական ագրեսիայի հետևանքով անհայտ կորածների ծնաղների մի մասն այս պահին գտնվում են ՊՆ-ի շենքում:
- ՊՆ. Ժամը 08։00-ից սկսած հակառակորդը կրկին սկսել է նախահարձակ գործողություններ՝ Ջերմուկի ու Վերին Շորժայի ուղղություններով

Politics 16:13 26/09/2022 Armenia
The families of Armenian soldiers, who went missing during Azerbaijan’s latest military aggression against Armenia, staged a protest outside the Armenian Defense Ministry on Monday morning, demanding information about their sons' whereabouts.
“I have had no news from my son and his fellow soldiers for 13 days now. What are you doing about it?” Serzhik Ghazaryan, the father of missing conscript Seryozha Ghazaryan, said, addressing Defense Minister Suren Papikyan.
The man insists that the wounded and the bodies of dead soldiers have been lying in an Azeri-held Verin Shorzha gorge for 13 days, but no action has been taken to rescue or evacuate them.
“No efforts have been made to evacuate the wounded in a timely manner. If it had been done, our children would have been saved," said the soldier's father.
Verin Shorzha was one of the Armenian border settlements which came under intense Azerbaijani shelling on September 13-14.
“I am waiting for an answer from the Defense Ministry regarding the evacuation of the dead or wounded soldiers. I have checked every footage, my son’s fate remains unknown at the moment. I don’t know whether he has been taken prisoner, killed or missing,” Ghazaryan said, warning that the soldiers' parents will resort to tougher measures if the Defense Ministry ignores their demands.