Քաղաքական 13:08 26/09/2022 Հայաստան
«Երբ երկրի գործող ղեկավարն ընդունում է, որ իր բանակցային կոնցեպտը ձախողվել է, իսկ զենք ինքը չի կարողանում բերել, նշանակում է, որ մենք բոլորս այս պահին կախված ենք բացառապես Ի. Ալիևի որոշումներից։ Մենք այս պահին պետություն ենք, որը չգիտի իր անելիքը։ Այս իրավիճակը շեշտակի բարձրացնում է պատերազմի, նոր աղետի ռիսկը։
Լուծում. Երկրին պետք են փոփոխություններ
Ի՞նչ անել. եթե մի կողմ ենք դնում չորեքթաթ հանձնվելու կամ մինչև վերջին հայը կռվելու- մեռնելու ծայրահեղ-ինֆանտիլ կոչերը, ապա ռացիոնալ, պետական մտածողության տեսակետից մեզ մնում է մեկ բան՝ Հայաստանում ունենալ տեսանելի, հնարավորինս սահուն փոփոխություններ։ Նշանակում է՝ նոր բանակցային կոնցեպտ, նոր բանակցող, ինչը կբերի պատերազմի հավանականության էական նվազման։
Փոփոխության տարբերակները
1. Փոփոխություններ՝ ԱԺ մեծամասնության մասնակցությամբ։ Հանրային ճնշման և աշխատանքային կոնսուլտացիաների արդյունքում խորհրդարանական մեծամասնութունը ձևավորում է նոր կառավարություն։ Սա հնարավորություն է տալիս հանրային գրագետ-առողջ շրջանակների հետ աշխատանքային նոր ձևաչափերով, նոր գաղափարներով մշակել բանակցային նոր կոնցեպտ, վստահության վրա ինտենսիվացնել հարաբերությունները ՌԴ-ի, Իրանի և Արևմուտքի հետ և նոր թափ հաղորդել խաղաղ բանակցություններին։
2. Փոփոխություններ հանրային-փողոցային ուժեղ ճնշմամբ. ԱԺ մեծամասնությանը ուղղակի պարտադրել որևէ թեկնածուի։
3. Փոփոխություններ՝ անկառավարելի փողոցի, քաոսի միջոցով, ինչի արդյունքում որևէ պատահականություն կարող է իշխանություն վերցնել։
Հաշվի առնելով ժամանակի սղությունը, միջազգային հարաբերությունների՝ այս պահի գերլարված բովանդակությունը և մեր շուրջ ստեղծված օպերատիվ իրավիճակը՝ ամենաընդունելի տարբերակն առաջինն է։ Սրան հասնելու համար պետք է տարվի արագ, գրագետ կազմակերպչական, ոչ եսակենտրոն աշխատանք՝ ներառելով երաշխիքների ու աշխատանքային կոմունիկացիաների պարտադիր պայմանը։
Վատագույն տարբերակը երրորդն է, որը ոչ մի լավ բան չի խոստանում։ Երկրորդ տարբերակը՝ առաջինի շուրջ կոնսեսուսի չգալու պարագայում, միակ ռացիոնալն է։
Ի՞նչ ասել է նոր կոնցեպտ
Այն պետք է ներառի ստորագրված թղթերի և բոլոր բարդ հարցերը խաղաղ բանակցային ճանապարհով լուծելու՝ Հայաստանի հանձնառությունը։ Այն պետք է բացառի արկածախնդիր քայլերը այն անվտանգության համակարգի հանդեպ, որում Հայաստանը գտնվում է՝ ՌԴ-ի հետ հարաբերություններ և ՀԱՊԿ։
Հայաստանը պետք է կարողանա իր այս դիրքորոշումը հասկանալի և ընդունելի դարձնել Արևմուտքում՝ հաշվի առնելով իրական հողի վրա առկա իրական պատկերը։
Այսօրվա՝ ծայրահեղ բարիկադավորված աշխարհում Հայաստանի համար մահացու վտանգ է՝ հայտնվել գերտերությունների շահերի բախման տիրույթում։
Մեր անելիքը դրա ուղիղ հակառակն է. մեր վիճակն այնպիսին է, որ մենք պետք է լուծենք բոլոր կողմերից ընկալված լինելու բարդագույն խնդիրը։ Մենք պետք է լուծենք խնդիրը, որ Արևմուտքը ըմբռնումով վերաբերվի մեր՝ այլ անվտանգային համակարգում լինելու փաստին կամ մեր և Իրանի խորացված հարաբերություններին, այնպես ինչպես և ՌԴ-ն ընմբռնումով վերաբերվի մեր և Արևմուտքի լավ հարաբերություններին՝ գոնե այն պատճառով, որ մեր ժողովրդի շուրջ կեսն ապրում է այնտեղ։
Նկարագրվածը շատ բարդ խնդիր է, բայց՝ միանգամայն լուծելի։ Մանավանդ, որ 27 տարի այս կամ այն հաջողությամբ դա կարողացել ենք անել։ Անելիք շատ կա, բայց մինչ այդ պետք է ձևակերպենք մեր ընտրությունը. Հայաստանում կա´մ  կհաղթի պետական մտածողությունը, կա´մ Ալիևը»։

Политика 14:17 27/09/2022 Армения
«Когда действующий лидер страны заявляет, что его переговорная концепция провалилась, а оружие в страну поставлять он не в состоянии, это значит, что мы зависим от решений Алиева. Это значит, что мы –государство, которое не знает, что ему делать. Такая ситуация резко повышает риск новой войны, новой катастрофы.
Решение: стране нужны перемены
Что же делать? Если оставить в стороне инфантильные варианты “сдаваться на четвереньках” или сражаясь умереть до последнего армянина, то с точки зрения рационального государственного мышления нам остается одно: пойти на видимые и как можно плавные перемены внутри страны. Это означает принятие новой переговорной концепции, а значит – нового переговорщика, что позволит значительно ослабить перспективу новой войны.
Варианты достижения перемен
1.    Перемены с участием действующего парламентского большинства.
В результате общественного давления и политических консультаций парламентское большинство формирует новое правительство. Это дает возможность начать работы в новых форматах с привлечением здоровых общественных сил для проработки новой переговорной концепции, а также интенсификации отношений с РФ, Ираном и западом на основе доверия, что придаст новый импульс переговорному процессу.
2.    Перемены под сильным давлением улицы: путем хорошо организованного уличного давления заставить парламентское большинство принять нового кандидата в премьеры.
3.    Перемены из-за неконтролируемой улицы, хаоса в стране. В результате этого какая-нибудь случайность может захватить власть в стране.
Принимая в расчет скудность времени, супернапряженную международную обстановку и оперативную обстановку вокруг нас, самым приемлемым вариантом является первый. Для этого нужна детальная организационная и неэгоцентричная работа, включающая обязательные компоненты предоставления гарантий и рабочих коммуникаций.
Наихудшим является третий вариант, который не обещает ничего хорошего. Второй же является единственно рациональным, если не удастся воплотить в жизнь первый вариант.
Что за новая концепция?
Она должна включать приверженность Армении к уже подписанным документам и заверение – достичь решения всех сложных вопросов, а также реализации уже подписанных документов исключительно мирным путем. Она должна исключить какие-либо авантюрные шаги перед системой безопасности, в которой Армения находится – это отношения с РФ и ОДКБ. Армения должна суметь сделать свою позицию ясной и приемлемой на западе – принимая в расчет действующую обстановку на объективной почве.
В сегодняшнем предельно забаррикадированном мире для Армении смертельно опасно оказаться в точке конфликта интересов супердержав. Мы должны поступать ровно наоборот: наша ситуация такова, что мы должны решать серьёзную задачу - быть понятыми всеми сторонами.
Мы должны достичь того, чтобы запад с пониманием относился к тому, что мы находимся в другой системе безопасности и к нашему стремлению - углубить отношения с Ираном, ровно как и чтобы РФ относилась с пониманием к нашим отношениям с западом, хотя бы потому, что половина нашего народа проживает там.
Это непростая задача, но вполне выполнимая, особенно учитывая, что мы так и поступали в течение 27 лет с переменной удачей.
Довольно многое нужно сделать, но перед этим мы должны четко понять выбор, перед которым стоим: победит либо государственное мышление, либо Алиев».