Քաղաքական 12:31 27/09/2022 Տարածաշրջան
ԱՄՆ-ն կոչ է անում Ադրբեջանին վերադարձնել զորքերն դրանց ելման դիրքեր։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Նեդ Փրայսը ճեպազրույցի ժամանակ։
«Վերջին ժամանակներում մեր ուղերձն անփոփոխ է. կոչ ենք անում Ադրբեջանին վերադարձնել զորքերն դրանց ելման դիրքեր։ Մենք կոչ ենք անում դուրս բերել ռազմական ուժերը և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա բոլոր խնդիրները աշխատել լուծել խաղաղ բանակցությունների միջոցով։ Ուժի կիրառումն անընդունելի  է։ Մենք սրա մասին ասել ենք թե մասնավոր շփումներում, թե հրապարակային կերպով։ Ուրախ ենք, որ մեր շարունակական ներգրավվածությունը, այդ թվում բարձր մակարդակներում, օգնեց դադարեցնել ռազմական գործողությունները։ Մենք կշարունակենք ներգրավված մնալ և խրախուսել տևական խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ աշխատանքը, որովհետև այս հակամարտության համար չի կարող լինել ռազմական լուծում»,-ասել է պետքարտուղարության խոսնակը։
Լրագրողը հետաքրքրվել է ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի ու Հայաստանի ԱԳ նախարարների ու ԱՄՆ պետքարտուղարի հանդիպման մասին. «Արդյոք կողմերը շահգրգիռ են խաղաղության հաստատման գործընթացով»։
«Սա առաջին դեմ առ դեմ հանդիպումն էր, որ երկու արտգործնախարարներն ունեցան բռնությունների վերջին բռնկումից հետո»,-հայտարարել է Նեդ Փրայսը, ավելացնելով, որ  կողմերը կխոսեն իրենց  դիրքորոշումների մասին։
«Մեզ համար և, մասնավորապես, պետքարտուղարի համար կարևոր էր երկու կողմերին միավորել։ Իհարկե, պետքարտուղարը զրույցներ է ունեցել երկու առաջնորդների հետ։
Պետքարտուղարը երկու առաջնորդների համար նշել է հրադադարի, հանգստության պահպանման կարևորությունը։ Նա ասել է, որ մենք կողմ ենք կայուն հրադադարին և խաղաղ կարգավորմանը։ Մենք երկու արտգործնախարարներին էլ հասկացրեցինք, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աջակցել երկկողմ, բազմակողմ ձևաչափերով, ինչպես նաև գործընկերների հետ միասին: Սա ներառում է նաև մեր աջակցությունը ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ջանքերին, որը միավորում են առաջնորդներին»,-նշել է նա։
Պետքարտուղարության խոսնակն ասել է, որ  սեպտեմբերի 19-ին Նյու Յորքում Բլինքեն-Միրզոյան-Բայրամով հանդիպման ժամանակ քննարկվել է առաջընթացի հասնելու լավագույն ուղին, քարտուղարն առաջարկել է մտքեր փոխանակել, թե ինչպես առաջ տանել  խաղաղ գործընթացը մինչև ամսվա վերջ:
Հաջորդ հանդիպման վերաբերյալ հարցին ի պատասխան Փրայսը նշել է, որ դա կողմերի որոշելու հարցն է, սակայն կարծում է, որ շարունակական ներգրավվածությունը բխումէ  ոչ միայն Հայաստանի ու Ադրբեջանի, այլև տարածաշրջանի շահերից։
«Մենք առաջարկել ենք օգնել երկկողմ, եռակողմ, բազմակողմ ձևաչափերում, և իհարկե, ԵՄ-ն նույնպես կարևոր դեր է խաղում։ Մեր խնդիրն է միավորել կողմերին, դյուրացնել երկխոսությունը, օգնել կողմերին միասին աշխատել տարաձայնությունների շուրջ խաղաղ և դիվանագիտական ​​ճանապարհով»,-ասել է նա՝ ավելացնելով, որ  ԱՄՆ-ն կանոնավոր շփումների մեջ է թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի հետ, և այդ շփումները կշարունակվեն։

Политика 11:06 27/09/2022 В мире
Представитель Госдепа США Нед Прайс на брифинге 26 сентября коснулся встречи глав МИД Армении и Азербайджана с госсекретарем Энтони Блинкеном на полях ГА ООН в Нью-Йорке.
«Для нас и для Госсекретаря в особенности было важно сблизить обе стороны», – отметил он, напомнив: это была первая личная встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана после последней вспышки насилия.
По его словам, госсекретарь отметил важность соблюдения режима прекращения огня, сохранения спокойствия, указал, что США привержены устойчивому прекращению огня и мирному урегулированию.
«Мы ясно дали понять обоим министрам иностранных дел, что Соединенные Штаты готовы оказать поддержку на двустороннем, многостороннем уровнях, вместе с партнерами. Это включает в себя нашу поддержку усилий председателя Европейского Совета Шарля Мишеля.
В ходе трехсторонней встречи в Нью-Йорке был обсужден наилучший путь продвижения вперед, и госсекретарь предложил сторонам обменяться идеями о том, как существенно продвинуть мирный процесс до конца месяца», – рассказал Нед Прайс.
«Наш месседж был последовательным. Мы призываем Азербайджан вернуть войска на исходные позиции. Мы призываем к отводу вооруженных сил и работаем над решением всех нерешенных вопросов между Арменией и Азербайджаном путем мирных переговоров. Применение силы не является приемлемым путем. Мы дали это понять в частном порядке. Мы также заявили об этом публично, и мы рады, что наше постоянное взаимодействие, в том числе на высоком уровне, в том числе на прошлой неделе в Нью-Йорке, с обеими странами помогло остановить боевые действия. И мы будем продолжать взаимодействовать и поощрять работу, необходимую для достижения прочного мира, потому что не может быть военного решения этого конфликта», - отметил он.
На вопрос когда и где может состояться следующая встреча глав МИД Армении и Азербайджана, к которых госсекретарь призвал провести еще одну встречу до конца месяца, Прайс сказал, что это будут решать сами страны.
«Но мы считаем, что дальнейшее прямое взаимодействие между Арменией и Азербайджаном отвечает не только их интересам, но и интересам региона и за его пределами. Мы предложили помощь, опять же, на двустороннем, трехстороннем, многостороннем уровнях, и, конечно, ЕС также играет важную роль», – добавил он.
На замечание о том, что, по мнению экспертов, призывы США к повторной встрече свидетельствуют о том, что у Вашингтона  сейчас нет плана по продвижению процесса вперед, представитель Госдепа ответил:
«Соединенные Штаты не в состоянии и не могут представить план как свершившийся факт. Наша задача – сблизить стороны, облегчить диалог, помочь сторонам вместе преодолевать разногласия, преодолеть разногласия мирным и дипломатическим путем. В этом  наша постоянная работа».