Հասարակություն 14:35 28/09/2022 Տարածաշրջան
Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարությունը վիճակագրություն է հրապարակել Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիների կողմից վրացական սահմանները հատելու վերաբերյալ։ Jnews-ի հաղորդմամբ, գերատեսչությունում նշել են, որ սեպտեմբերի 21-ից Վրաստան ժամանող ՌԴ քաղաքացիների թիվն ավելացել է։
Մասնավորապես, ներկայացված է հետևյալ վիճակագրությունը.
սեպտեմբերի 17-ին ժամանել է 6 986 մարդ, մեկնել՝ 7 406
սեպտեմբերի 18-ին ժամանել է 6 606 մարդ, մեկնել՝ 6 743
սեպտեմբերի 19-ին ժամանել է 6 411 մարդ, մեկնել՝ 6 782
սեպտեմբերի 20-ին ժամանել է 5 603 մարդ, մեկնել՝ 6 199
սեպտեմբերի 21-ին ժամանել է 6 402 մարդ, մեկնել՝ 6 011
սեպտեմբերի 22-ին ժամանել է 6 150 մարդ, մեկնել՝ 6 050
սեպտեմբերի 23-ին ժամանել է 9 307 մարդ, մեկնել՝ 6 214
սեպտեմբերի 24-ին ժամանել է 9 330 մարդ, մեկնել՝ 6 249
սեպտեմբերի 25-ին ժամանել է 11 143 մարդ, մեկնել՝ 5 519
սեպտեմբերի 26-ին ժամանել է 10 804, մեկնել՝ 4 947
Ընդհանուր առմամբ, նշված ժամանակահատվածում Վրաստան է ժամանել Ռուսաստանի 78 742 քաղաքացի, մեկնել՝ 62 120։
Վրաստանի ՆԳՆ-ն նշել է, որ այցելուների հոսքն արդյունավետ կառավարելու նպատակով Դարիալիի անցակետում տեղակայվել են ոստիկանների լրացուցիչ պարեկախմբեր՝ հասարակական կարգն ապահովելու և հնարավոր իրավախախտումները կանխելու համար։
Անվտանգությունն ապահովելու և ռիսկերը բացահայտելու համար սահմանին գործում է նաև ՊԱԾ-ի համապատասխան ստորաբաժանումը։
ՆԳՆ-ի տվյալներով՝ վերջին շրջանում ավելացել է այն անձանց թիվը, ում մուտքն արգելվել է։ Հրաժարականի որոշումները, ինչպես բացատրում են գերատեսչությունում, սահմանապահը կայացնում է տարբեր գործոնների և հանգամանքների գնահատման հիման վրա, օրինակ՝ ուղևորության նպատակով փաստաթղթերի համապատասխանությունը, Վրաստանում մնալու և մեկնելու համար միջոցների առկայությունը, երկրում նախորդ այցելության տեւողությունը և այլն։

Общество 14:56 28/09/2022 Регион
МВД Грузии опубликовало статистику пересечения российскими гражданами границ Грузии. В ведомстве отметили, что с 21 сентября выросло число граждан РФ, приезжающих в Грузию.
17 сентября приехали – 6986; выехали – 7406;
18 сентября приехали – 6606; выехали – 6743;
19 сентября приехали – 6411; выехали – 6782;
20 сентября приехали – 5603; выехали – 6199;
21 сентября приехали – 6402; выехали – 6011;
22 сентября приехали – 6150; выехали – 6050;
23 сентября приехали – 9307; выехали – 6214;
24 сентября приехали – 9330; выехали – 6249;
25 сентября приехали – 11 143; выехали – 5519;
26 сентября приехали – 10 804; выехали – 4947.
В общей сложности, за указанный период в Грузию приехали 78 742 гражданина России, а выехали 62 120, пишет netgazeti.ge.
В МВД Грузии отметили, что для эффективного управления потока приезжих, на КПП «Дариали» размещены дополнительные группы полицейских для обеспечения общественного порядка и пресечения возможных правонарушений.
Также на границе находится соответсвующее подразделение Службы государственной безопасности для обеспечения безопасности и выявления рисков.
По сообщению МВД, в последнее время выросло число тех, кому отказали во въезде. Решения об отказе, как объяснили в ведомстве, принимает пограничник исходя из разных факторов и оценки обстоятельств — например, соответствие документации с целью поездки, наличие средств для нахождения и выезда из Грузии, сроки предыдущего нахождения в стране и так далее.