Իրավունք 17:50 30/09/2022 Աշխարհում
Թուրքիայի նախագահը դատի է տվել Գերմանիայի Բունդեսթագի փոխխոսնակ Վոլֆգանգ Կուբիցկիին, ով Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին «կոյուղու առնետ» է անվանել։ 1tv.ge-ի հաղորդմամբ, Թուրքիայի նախագահի փաստաբանը բողոք է ներկայացրել Գերմանիայի դատախազություն՝ վիրավորանքի և զրպարտության համար։
Էրդողանի փաստաբանի խոսքով, Կուբիցկին գիտի, որ Էրդողանի հետ կապված «կոյուղու առնետ» արտահայտությունը «քրեական հանցագործություն է»։
Գերմանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ, Բունդեսթագի փոխխոսնակի վիրավորական հայտարարությունների պատճառով Թուրքիան իր մոտ է կանչել Գերմանիայի դեսպանին։
Ներքին Սաքսոնիայում կուսակցական քարոզարշավի ժամանակ Կուբիցկին քննադատել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին՝ փախստականների ճգնաժամի կապակցությամբ: Կուբիցկին Էրդողանին անվանել է «կոյուղու առնետ» և մեղադրել Թուրքիայի կառավարությանը հաջորդ միգրացիոն ճգնաժամը միտումնավոր հրահրելու մեջ։

Право 18:05 30/09/2022 В мире
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган будет судиться с вице-председателем бундестага Вольфгангом Кубикки (Wolfgang Kubicki), который во время своей предвыборной кампании назвал Эрдогана «маленькой канализационной крысой» и подверг резкой критике его политику в отношении беженцев, пишет Spiegel.
В письме от 29 сентября кельнский адвокат Мустафа Каплан подал иск против Кубикки от имени Эрдогана за оскорбление и клевету. Этот документ на семи страницах поступил в прокуратуру в Гильдесхайме из-за местной юрисдикции.
Кроме того, президенту Турции трудно принять высказывание Кубикки «по религиозным причинам», «поскольку ислам исключает такие оскорбления», говорится в документе.
В ответ вице-спикер Бундестага пытался отстоять свои слова. Он сказал, что «маленькая канализационная крыса» – это «маленькое, милое, но умное и коварное существо», а также вспомнил игру «Канализационная крыса Калле» и анимационный фильм «Рататуй».
Адвокат Каплан оценивает такие реплики, как защита. Каплан считает, что ни «Канализационная крыса Калле», ни «Рататуй» не имели «никакого отношения к турецкой политике в отношении беженцев», приводит материал InfoResist.