Քաղաքական 11:59 05/10/2022 Հայաստան
«ԵՄ-ն արել է ամեն ինչ՝ կոչ անելով կողմերին երկխոսության, ինչպես նաև հրադադար հաստատելու համար», - ասել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը Եվրախորհրդարանում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածության մեծացման հարցի քննարկման ժամանակ։
«Ակնհայտ է, որ Թուրքիան շարունակում է աջակցել Ադրբեջանին», - ասել է Բորելը` հավելելով, որ իրենք խնդրում են Թուրքիային օգտագործել այդ ազդեցությունը երկու երկրների միջև լարվածությունը նվազեցնելու համար:
Նա ընդգծել է Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև սահմանների բացումը, օրը, ըստ նրա, կօգնի նվազեցնել լարվածությունը։
«Ես ցանկանում եմ, որ Հարավային Կովկասում, ինչպես նաև շատ այլ շրջաններում, որտեղ դրա կարիքը կա,  հասնենք խաղաղության։ Դժբախտաբար ունենք միայն քաղաքական ազդեցության միջոց։ Տարածաշրջանում մենք ունենք հատուկ բանագնաց, որը մշտական կապի մեջ է երկու երկրների և Մինսկի խմբի եվրոպացի անդամների հետ։ Մենք նաև մարդասիրական օգնություն ենք առաջարկում, և դա այն է, ինչ մենք կարողանում ենք անել»,- ասել է բարձր ներկայացուցիչը։
Նա շեշտել է, որ Ադրբեջանը օկուպացրել է Հայաստանի տարածքի մի մասը։
«Ադրբեջանը ռմբակոծել և գրավել է հայկական տարածքի մի մասը, Հայաստանին պատկանող տարածքներում նրանք օգտագործում են հրետանի, ինչպես նաև անօդաչու թռչող սարքեր։ Այն, ինչ տեղի է ունենում, սարսափելի ցավ է, 300 զինծառայող է զոհվել, նրանցից 207-ը հայաստանցիներ են։ Կան օկուպացված տարածքներ, ինչը բացարաձակ անընդունելի է ու միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների նկատմամբ հարգանքի բացակայություն։ Զինված ուժերն այնքան մոտ են, որ նոր հակամարտության վտանգ կա», - ասել է Բորելն ու ընդգծել, որ Ադրբեջանը պետք է դուրս բերի իր զինված ուժերը։
Միաժամանակ նա պաշտպանել է Ադրբեջանի հետ ԵՄ-ի կողմից կնքված էներգետիկ համաձայնագիրը՝ ասելով, որ «համաձայնագիրը չի գործում ի վնաս մարդու իրավունքների կամ այլ ժողովրդավարական խնդիրների, որոնք ծագել են երկրում»։
Բորելը հայտարարել է, որ հայ ռազմագերիների մահապատժի տեսագրությունը «սարսափելի է» և հավելել, որ հետաքննություն է պահանջվում։

Политика 15:38 05/10/2022 В мире
«ЕС приложил все усилия, призвав стороны к диалогу, а также к установлению режима прекращения огня», – заявил Верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель на обсуждении в Европарламенте вопроса о нарастающей напряженности между Арменией и Азербайджаном.
«Очевидно, что Турция продолжает поддерживать Азербайджан», – сказал Боррель, добавив, что они просят Турцию использовать это влияние для снижения напряженности между двумя странами.
Он подчеркнул также: Важно, чтобы границы между Арменией и Турцией были открыты, потому что это будет способствовать снижению напряженности.
«Я хочу, чтобы на Южном Кавказе, а также во многих других регионах, где это необходимо, мы достигли мира. К сожалению, у нас есть только средства политического воздействия. У нас есть специальный представитель в регионе, который находится постоянно на связи с двумя странами и европейскими членами Минской группы ОБСЕ. Мы также предлагаем гуманитарную помощь, и это то, что мы можем сделать», – сказал Верховный представитель ЕС.
Он подчеркнул, что Азербайджан оккупировал часть территории Армении.
«Азербайджан подверг бомбардировке и оккупировал часть территории Армении, они применяют артиллерию и беспилотники на территориях, принадлежащих Армении. Происходящее – страшная боль, погибли 207 армянских военнослужащих. Есть оккупированные территории, что совершенно недопустимо и является неуважением международно признанных границ. Вооруженные силы находятся настолько близко, что существует опасность нового конфликта», – сказал Боррель, подчеркнув, что Азербайджан должен вывести свои вооруженные силы.
Боррель при этом выступил в защиту заключенного между ЕС и Азербайджаном энергетического соглашения, указав, что оно не заключалось «в ущерб всем вопросам, связанным с правами человека, или вопросам демократии в этой стране».
Боррель заявил, что видеозапись казни армянских военнопленных – «ужасна»,  добавил, что требуется расследование.