Քաղաքական 15:01 05/10/2022 Հայաստան
Սերգեյ Կոպիրկին. Հայտարարությունները, թե Ռուսաստանը երես է թեքում Հայաստանից և տարածաշրջանից, շահարկումներ են
Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպերկինը շահaրկումներ է որակում այն հայտարարությունները, որ Ռուսաստանը երես է թեքում Հայաստանից ու տարածաշրջանից։  Լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով Պրահայում նոյեմբերի 6-ին նախատեսված Նիկոլ Փաշինյանի ու Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպմանը` դեսպանն ասել է, որ Մոսկվան միշտ աջակցել է հարաբերությունների կարգավորմանը։
«Մենք աջակցում ենք բոլոր այն քայլերին, գործընթացներին, որոնք թույլ կտան ապահովել խաղաղություն, թույլ չեն տա բռնություններ, ուժի կիրառում, էսկալացիա ու հիմք դնել տարածաշրջանի անվտանգ, խաղաղ զարգացմանը: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ այս տարածաշրջանը լինի անվտանգ և նպաստի տարածաշրջանային և միջազգային տնտեսական գործընթացներին։ Ռուսաստանի համար դա շատ կարևոր է, կենսական անհրաժեշտություն։ Մենք համագործակցում ենք Հարավային Կովկասի հետ, այդ պատճառով  ցանկացած խոսակցություն, որ Ռուսաստանը երես է թեքում տարածաշրջանից, Հայաստանից, ավելին չեն, քան շահարկումները։ Սա ձեզ ասում եմ պաշտոնապես և հաստատ»,-նշել է նա։
Անդրադառնալով Ադրբեջան-Հայաստան հարաբերություններին՝ նա վկայակոչել է 2020 և 2021 թթ ստորագրված եռակողմ հայտարարությունները։
«Այս գործնական հարցերի լուծումը, բոլոր կողմերի կարծիքով, թույլ կտա ճանապարհ բացել դեպի խաղաղություն ու զարգացում։ Մենք շատ ենք գնահատում այդ ֆորմատները, մեծ  նշանակություն ենք տալիս դրանց, չնայած խնդիրներին, մարտահրավերներին,  մենք հիմք ենք ընդունում այն, որ դա բխում է  բոլոր երկրների շահերից, այդ առումով քաղաքական կամք կա և հայկական, և ադրբեջանական կողմում։ Եվ մենք կշարունակենք աշխատել այդ ձևաչափերում»,-ասել է Կոպերկինը։
Դեսպանը նշել է ռուսական ներկայությունը երկրի խնդրահարույց տարածքներում. «Մեր զինվորականները, խաղաղապահները, սահմանապահները կապի մեջ են կողմերի հետ, նրանք աշխատում են, գործում են։ Դա շատ կարևոր գործոն է կայունության համար»,-ասել է նա՝ հիշեցնելոց, որ անցած շաբաթ ևս մեկ անգամ Հայաստան է այցելել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասն ու հանդիպել Նիկոլ Փաշինյանին։

Политика 14:24 05/10/2022 Армения
Посол РФ в Армении Сергей Копыркин в беседе с журналистами 5 октября назвал спекуляциями заявления о том, что Россия отворачивается от Армении и региона.
Коснувшись возможной встречи 6 октября в Праге Никола Пашиняна и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, посол указал, что Москва всегда поддерживала процесс нормализации отношений.
«Мы поддерживаем все шаги, все процессы, которые позволят обеспечить мир, не допустить проявления насилия, применения силы, эскалации и заложить основу безопасного, мирного развития региона. Для нас очень важно, чтобы этот регион был безопасный, чтобы он вносил вклад в региональные и международные экономические процессы.
Для России это очень, жизненно важно. Мы соседствуем с регионом Южного Кавказа, поэтому любые спекуляции о том, что Россия отворачивается от региона, что отворачивается от Армении – это не более чем спекуляции. Заявляю вам совершенно официально и твердо», – отметил Копыркин.
При этом дипломат указал: очень многое из того, что предпринимает Россия, известно. Работают трехсторонние механизмы, которые хорошо известны и которые основаны на трехсторонних договоренностях 2020, 2021 гг.
«Решение этих практических вопросов, по мнению всех сторон, позволит открыть путь к миру и развитию. Мы эти форматы ценим, придаем им большое значение, несмотря на проблемы, вызовы, мы исходим из того, что это в интересах всех стран, что политическая воля есть и с армянской, и с азербайджанской стороны. И мы будем продолжать работать в этих форматах», – отметил Копыркин.
«Естественно, вы знаете, что российское присутствие здесь, в том числе и в проблемных районах границы, есть. Наши военные, миротворцы, пограничники находятся в контакте с обеими сторонами, они работают, действуют. И это важный фактор поддержания стабильности и воспрепятствования дальнейшей эскалации ситуации.
Постоянно ведется политический диалог – и в двустороннем плане (с обеими сторонами), и в трехстороннем. Он очень плотный, доверительный, есть, естественно, и плотный контакт на высшем уровне. Это целый комплекс мер, которые направлены на то, чтобы ситуация не ухудшалась и было движение вперед – к достижению необходимых договоренностей», – сказал посол.
Он напомнил, что в конце прошлой недели в Армению еще раз прибыл генсек ОДКБ Станислав Зась, который встречался с Николом Пашиняном, докладывал ему о тех рекомендациях, которые секретариат Объединенного штаба ОДКБ намерен сформулировать для рассмотрения главами государств ОДКБ. «Я думаю, что речь идет о конкретных шагах, которые должны на практике показать присутствие и роль Организации здесь, в этом регионе», – добавил Копыркин.