Քաղաքական 10:06 06/10/2022 Հայաստան
Սուտն առ այն, թե նախկին բոլոր իշխանությունները ճանաչել են «Արցախն Ադրբեջանի մաս», մի պարզ հարցով հերքվում է. Փաշինյանի նախկին թիմակից
Քաղաքագետ, Նիկոլ Փաշինյանի նախկին թիմակից Տաթևիկ Հայրապետյանը, որն «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր էր, անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ազգային ժողովում երեկ արած հայտարարություններին, գրում է.
«Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է երկիրը ղեկավարել ստի, կեղծիքի ու մանիպուլացիայի հիման վրա։ Սուտը առ այն, թե նախկին բոլոր իշխանությունները ճանաչել են «Արցախն Ադրբեջանի մաս» մի պարզ հարցով հերքվում է։ Եթե նախկինները դա էին բանակցում, ինչո՞ւ Ադրբեջանը չգնաց խաղաղ կարգավորման, չէ՞ր ուզում Արցախը լինի Ադրբեջանի մաս, ինչո՞ւ Հեյդար Ալիևը չստորագրեց 2001 թ. Քի Վեսթը կամ Իլհամ Ալիևը` 2011 թ. Կազանը, ինչո՞ւ Ադրբեջանը հրաժարվեց ստորագրել Սերժ Սարգսյանի թողած «կապիտուլացիան»։
Որքա՞ն կարելի է հակատրամաբանական պնդումներ անել, վնասել սեփական պետությանը միայն թե արդարացնես քո անճարությունը։
Ի վերջո, Նիկոլ Փաշինյանը չունի մանդատ որևէ թուղթ ստորագրելու, որը կճանաչի Արցախն Ադրբեջանի կազմում։ Միշտ իմացեք, Արցախից հրաժարվողը հրաժարվելու է հայկական պետականությունից։ Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա ստերից հետո ևս մեկ անգամ համոզվեցի, որ նա մեր պետության համար անվտանգային սպառնալիք է դարձել»։

Политика 13:32 06/10/2022 Армения
Бывшая соратница Пашиняна: Ложь о признании предыдущими властями «Арцаха частью Азербайджана» опровергается одним простым вопросом
Политолог, бывшая соратница Никола Пашиняна Татевик Айрапетян, являвшаяся депутатом парламента от фракции «Мой шаг», коснувшись вчерашних заявлений Никола Пашиняна в ходе правительственного часа в Национальном Собрании, пишет:
«Никол Пашинян продолжает руководить страной на основе лжи, фальсификаций и манипуляций. Ложь о том, что все предыдущие власти признавали «Арцах частью Азербайджана», опровергается одним простым вопросом. Если предыдущие вели переговоры вокруг этого, то почему Азербайджан не пошел на мирное урегулирование, не хотел, чтобы Арцах был частью Азербайджана, почему Гейдар Алиев не подписал документ в Ки-Уэсте в  2001 году или Ильхам Алиев в Казани 2011 году, почему Азербайджан отказался подписать оставленную Сержем Саргсяном «капитуляцию»?
Сколько можно озвучивать нелогичные утверждения, вредить собственному государству – лишь бы оправдать свою беспомощность?
В конце концов, у Никола Пашиняна нет мандата на подписание какого-либо документа, признающего Арцах в составе Азербайджана. Всегда помните: кто откажется от Арцаха, тот отречется от армянской государственности. После вчерашнего вранья Никола Пашиняна я еще раз убедилась, что он стал угрозой для безопасности нашего государства».