Քաղաքական 17:32 17/10/2022 Հայաստան
«Մենք Արևմուտք-ՌԴ-Իրան բախման էպիկենտրոնում չենք, բայց շատ մոտ ենք։ Իրոք, շատ մոտ ենք և ժամանակը շատ արագ է գալիս դրան։ Խոսքը չի վերաբերում  տարիներին, խոսքն առաջիկա շաբաթների մասին է»,- «Հայկական օրակարգ. Ռուսաստանի և Արևմուտքի բախման կիզակետում» թեմայով պանելային քննարկմանն ասաց Այլընտրանքային նախագծեր խմբի փորձագետ Վահե Հովհաննիսյանը։
Նա նշեց, որ Հայաստանը այս վիճակից գրագետ դուրս գալու խնդիր ունի, հակառակ դեպքում հայտնվելու է նոր, ավելի վտանգավոր՝ օդում կախված վիճակում, որտեղ Արևմուտքը, ՌԴ-ն, Իրանը համարելու են ոչ վստահելի գործընկեր, բոլորը ձեռք են քաշելու, այն ժամանակ հայտվելու է  թուրք-ադրբեջանական բավական գիշատիչ համակարգի առաջ։ Նա խոսքով, այդ գրագետ քայլերը սովորաբար մշակվում են կաբինետներում, փակ, վստահ չէ, որ դա Հայաստանում արվում է։
«Հայաստանի այսօրվա իշխանությունը կառուցված է մեկ հոգուց։ Պետական ինստիտուտները  կազմալուծված վիճակում են։ Չկա ԱԺ, չկա անվտանգության խորհուրդ, նախագահ։ Ի՞նչ կա։ Մեկ հոգի, որը ամենամոտ թիմակիցների հետ չի կիսվում բանակցային  գործընթացի նրբություններից, ինչ է խոսել, ինչ են իրեն ասել։
Դա շատ վտանգավոր է, Հայաստանի իշխանությունը մեկ հոգի է, լուծում է երկու հայկական պետությունների, մեր բոլորի ընտանիքների, երեխաների, գալիք սերունդների ճակատագիրը։ Դա աննորմալություն է։
Աղետը կարող է գալ շաբաթների ընթացքում»,- ասաց Վահե Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, որ պետությունները սովորաբար աղետներից խուսափում են պետական մտածողությամբ, որի սուր դեֆիցիտ է մեզ մոտ այս պահին։
Նա նշեց, որ ցանկացած վերլուծություն անելիս պետք է միշտ հիշել՝ իրական հողի վրա ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիային զսպող գործոն  է ՌԴ-ն  իր զորքով Արցախում, Հայաստանում և Իրանը, որը բաց տեքստով  խոսում է սահմանների փոփոխության անթույլատրելիության մասին, մնացածը խաղաղ ժամանակների փիլիսոփայություն է։

Политика 18:17 17/10/2022 Армения
Армения не в эпицентре противостояния Запад-Россия-Иран, но очень близка к этому. Действительно страна стремительно движется в этом направлении и речь даже не о годах, месяцах, а о ближайших неделях. Об этом сегодня, 17 октября, заявил эксперт группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян в ходе панельной дискуссии на тему «Армянская повестка: в эпицентре противостояния РФ и Запада».
По его словам, для Армении на данном этапе крайне важно грамотно выйти из этой ситуации, иначе существует опасность оказаться в новом, более опасном – «подвешенном состоянии», когда Армению Запад, РФ и Иран будут считать ненадежным партнером, и Ереван окажется один на один с «хищническим турецко-азербайджанским тандемом».
Как указал эксперт, грамотные шаги, как правило, разрабатываются в кабинетах, в закрытом режиме. При этом он отметил, что не уверен, что в Армении это делается.
«Сегодняшняя власть в Армении состоит из одного человека. Государственные институты находятся в разваленном состоянии. Нет Национального Собрания, нет Совета Безопасности, Президента. А что есть? Один человек, который не делится с ближайшими соратниками нюансами переговорного процесса, тем, что он говорил, что ему говорили.
Это очень опасно, власть в Армении – это один человек, он решает судьбу двух армянских республик, наших семей, детей, грядущих поколений. Это ненормально.
Катастрофа может наступить в течение нескольких недель», – сказал Ваге Ованнисян, подчеркнув, что государства, как правило, избегают катастроф благодаря государственному мышлению, у нас же на данный момент наблюдается острый дефицит.
Он отметил, что при любом анализе всегда следует помнить, что на земле реальным сдерживающим фактором азербайджано-турецкой агрессии являются Российская Федерация со своими войсками в Арцахе, Армении и Иран, открыто говорящий о недопустимости изменения границ, остальное – философия мирного времени.