Քաղաքական 14:55 25/11/2022 Հայաստան
Կարեն Վրթանեսյան. Մոնթեի անունը հիշատակելու համար արգելափակումների խայտառակությանն այս իշխանությունը կարող է շատ արագ վերջ դնել
Այսօր ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի ծննդյան 65-րդ տարեդարձն է։ Ֆեյսբուքում ազգային հերոսի անունը գրելու, նրա լուսանկարը տեղադրելու համար օգտատերերը պատժվում են, արգելափակվում կամ զրկվում որոշ գործիքների օգտագործման հնարավարությունից։
Այսօր շատերը, չիմանալով նման վտանգի մասին կամ ի հեճուկս Ֆեյսբուքի, իրենց էջերում տեղադրել են հերոսի լուսանկարը, հուշարձանը, մեջբերել նրա խոսքերը։
Ի դեպ, Panorama.am-ի ֆեյսբուքյան էջն էլ ազգային հերոսի անունը հիշատակելու համար հայտնվել է վտանգի ներքո. ֆեյսբուքը սահմանափակել է նյութերի տարածումը, նվազեցրել դրանց  հասանելիությունը։
Չհամաձայնելով որոշման հետ՝ Panorama.am-ը դիմել է ֆեյսբուքին.
«Panorama.am-ը  լրատվամիջոց է. Այն ֆեյսբուքյան հարթակում լուրեր է տարածում։ Եթե ինչ-ինչ բաներ սոցցանցին դուր չեն գալիս, թող նախօրոք կամ հրապարակի այն ցանկը, որոնց մասին չի կարելի գրել՝ այդպիսով ոտնաձգություն անելով խոսքի ազատության դեմ, կամ նկատի ունենա, որ լուրերում կարող են հանդիպել բառեր, որոնք, չգիտես ինչու ֆեյսբուքի սրտով չեն, թեև ոչ բռնություն են քարոզում, ոչ էլ այլ ոչ իրավական բան»։
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը տեղի ունեցողն աբսուրդ է որակում։ Նա ընդգծում է՝ մի քանի տարի շարունակ Հայաստանում տղա երեխաներին առավել հաճախ անվանակոչել են Մոնթե, ինչը նշանակում է, որ մարդուն կարող են արգելափակել նաև իր երեխայի անունը հիշատակելու համար։
«Ազգային հերոսի անունը հիշատակելու համար  օգտահաշիվներն արգելափակելու հարցն առաջին հերթին, բնականաբար, պետք է հուզեր Հայաստանի իշխանություններին, եթե Հայաստանն ունենար իշխանություն, որը գործում են Հայաստանի հանրապետության շահերից։ Պատերազմից հետո դիտարկելով Հայաստանում իշխանությունը զավթած խմբի    գորոծողությունները՝  եկել եմ  այն եզրակացության, որ այդ խումբը որևէ կերպ չի ներկայացնում Հայաստանի ու  հայ ազգի շահերը»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց նա։
Նրա տպավորությամբ, Հայաստանի իշխանությունները գործում են՝ ելնելով Ադրբեջանի, Թուրքիայի, գուցե նաև այլ երկրների շահերից։
«Այս պահին չեմ ուզում անդրադառնալ դրդապատճառներին, բայց այսօր ակնհայտ է, որ այս ռեժիմը ներկայացնում է կամ սպասարկում Ադրբեջանի ու Թուրքիայի շահերը։ Ավելին ասեմ, այս օկուպացիոն վարչակարգի ներկայացուցիչների նկատմամբ ֆեյսբուքն ունի հատուկ մոտեցում։ Օրինակ, Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի էջի գլխավոր լուսանկարը  մեր ազգային հերոսի հետ է, բայց նա որևէ խնդիր չունի, նրան չեն արգելափակում։ Ֆեյսբուքն ունի այսպես կոչված սպիտակ ցուցակներ՝ white list, որոնցում ընդգրկվածներին չեն  վերաբերում ընդհանուր կանոնները։ Ես հակված եմ մտածելու, որ սա դրա վառ օրինակն է»,-ասաց Վրթանեսյանը։
Նա համոզված է՝ ցանկության դեպքում  Հայաստանի իշխանություններն ունեն բոլոր հնարավորությունները Ֆեյսբուքի հետ բանակցությունների միջոցով խնդրին լուծում տալու համար։
«Իշխանությունը կարողանում է ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող օգտատերերի IP հասցեները ստանալ, սա խոսում է  այն մասին, որ իրենք ունեն հնարավորություն խնդիրն արագ լուծելու համար։ Ինչի՞ չեն լուծում։ Կարող եմ  ենթադրություն անել։ Նրանք շատ լավ հասկանում են, որ Մոնթեի թեմային հիմնականում անդրադառնում են, նրան հիշում են  մարդիկ, որոնք հայրենասեր են, ազգայնական հայացքներ ունեն ու շատ լավ հասկանում են, որ այդ մարդիկ ի ծնե իրենց հակառակորդներն են, ունեն հակառակ հայացնքեր, երբևէ չեն հաշտվելու նիկոլական թիմի արածների ու ասածների հետ։ Այդ պատճառով սա նրանց համար նույնիսկ շահավետ իրավիճակ է, քանի որ իրենց հակառակորդներին Ֆեյսբուքը համատարած բլոկում է, արգելափակում է, ջնջում է, ընդ որում, պատժում է տարիներ առաջ արված գրառումների համար։ Այս խայտառակության վերջը շատ հանգիստ կարող են այս իշխանությունները տալ, բայց չեն անում»,-ասաց տեղեկատվական անվտանգության փորձագետը։
Նա չի բացառում, որ դժգոհության մեծ ալիքի դեպքում իշխանությունը կփորձի ինչ-որ բան անել կամ էլ ցույց տալ, որ ուզում է ինչ-որ բան անել։
«Ֆեյսբուքը կարող է վերանայել իր կարգավորումները, եթե քաղաքական իշխանության կողմից լինեն գործողություններ, լոբբինգ և այլն։ Հայաստանի իշխանություններն այդ հարցով զբաղվել չեն ուզում, ենթադրում եմ, որ միտումնավոր։ Եթե քննադատության ուժեղ ալիք լինի, գուցե փորձեն ինչ-որ բան անել, բայց դա երբեք չեն անի  դա հայրենասիրությունից ու պետական շահը պաշտպանելուց դրդված»,-նշեց փորձագետը։
Վրթանեսյանի կարծիքով, այս իշխանությունը տարիներ շարունակ Մոնթեի արածը ջուրն է գցել, նրա անունը, լուսանկարն օգտագործել շահագործման նպատակով։
«Նրանք պոպուլիստ են, անսկզբունքային են, նրանց շահն է հետաքրքրում։ Եթե այդ պահին պետք է շահարկել Մոնթեի կերպարը, անունը լրացուցիչ աջակցություն ստանալու համար, դա կանեն։ Նրանք դա արեցին ու ստացան այդ աջակցությունը, կային մարդիկ, որ 2018-ին փողոց դուրս եկան իբր Արցախը փրկելու, մինչդեռ նպաստեցին Արցախի ազատագրված տարածնքերի, ԼՂԻՄ-ի տարածքների կորստին։ Կարող եմ ասել, որ դա եղել է Մոնթեի կերպարի ցինիկ շահագործում»,-ընդգծեց նա։

Вртанесян: Эти власти могут очень быстро положить конец безобразию с блокировками в Facebook за упоминание имени Монте
Сегодня, 25 ноября, день рождения Монте «Аво» Мелконяна – героя Арцахской освободительной войны. Монте Мелконяну исполнилось бы 65 лет. За написание имени национального героя или размещение его фото в соцсети Facebook пользователей наказывают, блокируют или лишают возможности пользоваться некоторыми инструментами.
Сегодня многие юзеры, не зная о такой опасности или вопреки Facebook, опубликовали на своих страницах фото героя, процитировали его слова.
Кстати, страница новостного сайта Panorama.am в Facebook также оказалось под угрозой из-за упоминания имени национального героя. Facebook ограничил распространение материалов, уменьшил охват.
Не согласившись с решением, редакция Panorama.am обратилась в Facebook:
«Panorama.am – СМИ, мы делимся также новостными материалами в социальных сетях, включая Facebook. Если те или иные вещи не по вкусу Facebook, пусть Meta либо заранее опубликует список запрещенных для публикации слов, выражений и тем, таким образом посягая на свободу слова, либо имеет в виду, что в новостных материалах могут встречаться слова, которые, непонятно почему, не по душе Facebook, хотя они и не пропагандируют ни насилия, ни чего бы то ни было противоправного».
Эксперт по информационной безопасности Карен Вртанесян называет происходящее абсурдом. Он подчеркивает, что на протяжении нескольких лет в Армении новорожденным мальчикам чаще всего давали имя Монте, а это значит, что пользователя могут заблокировать даже за упоминание в публикациях или комментариях в соцсети имени собственного ребенка.
«Вопрос блокировки аккаунтов пользователей при упоминании ими имени национального героя, в первую очередь, должен был волновать власти Армении, если бы в Армении были действующие в интересах Республики Армения власти.
Наблюдая за действиями захватившей власть в Армении группы после войны, я пришел к выводу, что эта группа никоим образом не представляет интересы Армении и армянского народа», – сказал он в беседе с корреспондентом Panorama.am.
По его мнению, власти Армении действуют, исходя из интересов Азербайджана, Турции и, возможно, и других стран.
«Я не хочу сейчас говорить о мотивах, но сегодня очевидно, что этот режим представляет или обслуживает интересы Азербайджана и Турции. Более того, у Facebook особый подход к представителям этого оккупационного режима. Например, фотография профиля на аккаунте секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна с нашим национальным героем, но у него нет никаких проблем, его не блокируют. У Facebook есть так называемые белые списки – white list, на включенных в эти списки не распространяются общие правила. Я склонен считать, что это – яркий тому пример», – сказал Вртанесян.
Он убежден, что при желании у властей Армении есть все возможности решить проблему путем переговоров с Facebook.
«Власти удается получить IP-адреса пользователей с оппозиционными взглядами, это говорит о том, что у них есть возможность оперативно решить проблему. Почему они ее не решают? Я могу лишь предположить. Они прекрасно понимают, что тема Монте очень популярна, его помнят люди, которые являются патриотами, придерживаются националистических взглядов. Власти прекрасно понимают, что эти люди с рождения их оппоненты, имеют противоположные взгляды, никогда не примирятся со сделанным и сказанным командой Никола.
По этой причине для них это даже выгодная ситуация, потому что Facebook блокирует, удаляет и наказывает их оппонентов, в том числе и за посты, сделанные много лет назад. Эти власти легко могут положить конец этому безобразию, но не делают этого», – сказал эксперт по информационной безопасности.
Он не исключает, что в случае большой волны недовольства власти попытаются что-то сделать либо показать, что хотят что-то сделать.
«Facebook может пересмотреть свои настройки, если есть действия, лоббирование и пр. со стороны политической власти. Власти Армении не хотят заниматься этим вопросом, предполагаю, намеренно. Если будет сильная волна критики, может быть, и попытаются что-то сделать, но никогда не сделают этого из патриотизма и защиты государственных интересов», – отметил эксперт.
По мнению Вртанесяна, эти власти годами распыляли дело Монте, используя его имя и фотографию в целях манипуляции.
«Они популисты, они беспринципны, им важны лишь свои интересы. Если в этот момент им нужно будет спекулировать на образе Монте, использовать его имя, чтобы получить дополнительную поддержку, они это сделают. Они уже сделали это и получили эту поддержку, были люди, которые вышли на улицы в 2018 году, чтобы якобы спасти Арцах, в то время как способствовали потере освобожденных территорий Арцаха, территорий НКАО. Могу сказать, что это была циничная эксплуатация образа Монте», – подчеркнул он.
- Завтра день рождения Монте: в Facebook до сих пор не решена проблема с блокировкой аккаунтов из-за упоминания его имени
- «Грапарак»: Карвачар сдали Азербайджану в день рождения Монте, освободившего Карвачар, а Бердзор сдадут в день рождения Мехрибан Алиевой
- Давид и Монте: какие имена выбирают для детей родители в Армении
- За публикацию фото посещения президента Сержа Саргсяна могилы Монте ограничили функции аккаунта Ашотяна в Facebook