Քաղաքական 19:11 25/11/2022 Հայաստան
Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Կանադայի դեսպան Էլիսոն ԼըՔլերին (նստավայրը՝ Մոսկվա):Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ-ից։
«Կողմերը կարևորել են ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների և փոխադարձ վստահության վրա հիմնված հայ-կանադական հարաբերությունների հետագա զարգացումը: Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը ողջունել է Երևանում դեսպանություն բացելու Կանադայի կառավարության որոշումը և համոզմունք հայտնել, որ այդ քայլը նոր ազդակ կհաղորդի երկկողմ համագործակցությանը:
Հաշվի առնելով, որ այս տարի նշվում է Հայաստանի և Կանադայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման հոբելյանական 30-ամյակը՝ զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են քաղաքական երկխոսության առկա մակարդակն ու միջպետական շփումների դինամիկան:
Նշվել է Կանադայի կառավարության պատրաստակամությունը` աջակցելու Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանը:
Արարատ Միրզոյանը և Էլիսոն ԼըՔլերը կարևորել են հայ-կանադական առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնումը:
Հայկական կողմը ներկայացրել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքինիշխանության նկատմամբ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքները: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն իր առավելապաշտական դիրքորոշմամբ և ագրեսիվ գործողություններով խոչընդոտում է տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը»,-ասվում է հաղորդագրությունում:

Политика 19:29 25/11/2022 Армения
Арарат Мирзоян принял посла Канады в РА Элисон Леклер (резиденция: г. Москва). Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Стороны подчеркнули дальнейшее развитие армяно-канадских отношений, основанных на общих демократических ценностях и взаимном доверии. В этом контексте министр иностранных дел РА приветствовал решение правительства Канады об открытии посольства в Ереване и выразил уверенность, что этот шаг придаст новый импульс двустороннему сотрудничеству.
Учитывая, что в этом году отмечается юбилейный 30-й год установления дипломатических отношений между Арменией и Канадой, собеседники с удовлетворением отметили текущий уровень политического диалога и динамику межгосударственных контактов.
Была отмечена готовность правительства Канады поддерживать укрепление демократии в Армении.
Арарат Мирзоян и Элисон Леклер подчеркнули важность расширения армяно-канадских торгово-экономических связей.
,Армянская сторона представила последствия последней азербайджанской агрессии против территориальной целостности и суверенитета РА. Министр Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан своей максималисткой позицией и агрессивными действиями препятствует установлению мира и стабильности в регионе.