Քաղաքական 16:17 26/11/2022 Հայաստան
«Ակնհայտ է՝ Նիկոլ Փաշինյանն ու իր թիմն ունեն ընդգծված հակաարցախյան մոտեցում»,- ««Խաղաղության» համաձայնագիր․ սահմանադրականության հարցն ու միջազգային իրավաքաղաքական հետևանքները» խորագրով համաժողովին ասաց «Համախմբում» շարժման անդամ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանը։
Նա հարցադրում արեց, թե ինչո՞ւ են այս մարդիկ մեծ պատրաստակամությամբ հանձնում Արցախը։
«Տպավորություն կա, ավելի մեծ պատրաստակամությամբ են հանձնում Արցախը, քան Ադրբեջանը պատրաստ է Արցախն ընդունել։ Ինչո՞ւ են հանձնում։ Նիկոլ Փաշինյանն ոչ թե Արցախը հանձնում է, որովհետև պատերազմ է պարտվել, այլ նա պատերազմ է պարտվել, որովհետև ուզում էր հանձնել Արցախը։
Իմ ենթադրությունն այն է, որ իրենք Արցախն ընկալում են որպես իրենց համար քաղաքական խոչընդոտ Հայաստանում բացարձակ իշխանություն հաստատելու համար և պետք էր Արցախը հանձնել։ Թղթով հո չէի՞ն հանձնի, եթե բնակչության 95 տոկոսը կողմ էր Արցախը պահելուն, պետք էր պատերազմով հանձնել, ժողովրդի դիմադրողականությունը, ողնաշարը ջարդել, հետո էլ ասել՝ տեսաք չստացվեց»,-ասաց Ա. Չալաբյանը։

Политика 17:10 26/11/2022
«Очевидно, у Никола Пашиняна и его команды выраженный антиарцахский подход», – заявил общественно-политический деятель Аветик Чалабян в ходе пресс-конференции «Соглашение мира: вопрос конституционности и международные политико-правовые последствия».
Он озвучил вопрос – почему эти люди с большой готовностью сдают Арцах.
«Создается впечатление, что они сдают Арцах даже с большей готовностью, нежели Азербайджан готов принять. Почему сдают? Никол Пашинян сдает Арцах не потому что проиграл войну, а проиграл войну, потому что хотел сдать Арцах.
Предполагаю, что они воспринимают Арцах как политическое препятствие для установления в Армении абсолютной власти и для этого нужно было сдать Арцах. Они же не могли сдать Арцах на бумаге, при том, что 95% населения были за сохранение Арцаха, поэтому сдали путем поражения в войне, сломили сопротивляемость народа, хребет, а потом говорят, мол, смотрите – не получилось», – отметил А. Чалабян.